Doğanın içinde tatil yapmak isteyenler “Kamp nedir?” ya da “Kampçılık nedir?” sorularının yanıtını arıyor.

Kamp nedir?

Verilecek en temel cevap; kamp, temel olarak çadır, karavan, tente ve baraka gibi araçlarla oluşturulmuş konaklama yeri şeklindedir. Kampçılık ise çadır, uyku tulumu gibi kamp malzemeleri kullanılarak çeşitli kamp alanları ya da konaklamaya uygun bölgelerde yapılan bir aktivite olarak tanımlanır.

Kamp Alanları

Kamp Alanları: Türkiye’nin En Güzel 15 Kamp Alanı

Kampçılık nedir?

Kampçılık günler süren bir aktivite olması ve konaklama alternatifi sunması gibi yönleriyle piknik, günübirlik gezi türünden eğlenceli etkinliklerden ayrışır. Türkiye’nin dört bir yanında giderek yaygınlaşan kamp alanları, olabildiğince az eşyayla farklı coğrafyaları keşfetmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir. “Kamp nasıl yapılır?” sorusunu cevaplayan kamp alanları, “Kampta neler yapılır?” sorusuna da farklı aktivite imkanlarıyla başka pencerelerden bakıp projeksiyon tutar. Bu da farklı kamp türlerinin çıkış noktasını oluşturur.

Çadır gibi temel kampçılık malzemeleri seçiminde nelere dikkat edilmeli, kamp çadırı için gerekli malzemeler arasında ilk sıralarda hangileri yer alıyor? Bu sorular günümüzde artış gösterdi çünkü malum şehrin gürültüsünden uzak, doğanın içinde, üstelik uygun maliyetlerle tatil yapma avantajı sunan kampçılık, pandeminin tetikleyici gücüyle bir trend haline geldi. Çadır, uyku tulumu, mat gibi temel ekipmanlarla konaklama imkânı yaratan kampçılığa yeni başlayanlar için doğru ekipman seçimi hayat kurtarıyor.

Uygun ekipmanlardan faydalanarak 4 mevsim yapılabilen bir aktivite olan kampçılıkta güvenlik ve konfor kavramları büyük önem taşıyor. En çetin doğa koşullarını bile konforlu hale getirebilen temel kampçılık malzemeleri ile kendinizi günlerce süren çeşitli outdoor aktiviteleriyle dolu bir kamp macerasında bulabilirsiniz! Bu malzemelerin seçiminde öncelikle her türlü hava koşullarını dikkate almak gerekiyor. Doğru malzeme seçimiyle yazın sahil kenarında, kışın dağ eteklerinde, bahar aylarında göl kenarlarında kamp yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. O halde gelin birlikte kampçılık için gerekli malzemeler listesine göz atalım.

 

Kamp nasıl yapılır?

Kamp, doğa koşullarına uygunluk ve tercih edilen kamp ekipmanları ve sunulan hizmetlere göre çeşitlendirilir. Çadır ve karavan kampı en bilinen çeşitlerinden biri olsa da glamping, bungalov, eğlence, eğitim ve survival gibi türleri de bulunur. Kampa yeni başlayanlar çadır kamp seçimi ile kampçılık deneyimi elde ederek diğer türleri keşfetmek için yeterli doygunluk seviyesine erişir. Çeşitli kamp türleri kampçıların uzmanlık elde etmelerini olanaklı kılar. Hangi kamp türünün tercih edileceği, “Kamp için neler yapılır?” sorusuna kılavuzluk eder. Kampta kullanılan ekipmanlar ve sunulan hizmetler kamp türlerini tanımlar. En zorlu arazi koşullarında ya da otel konforunda lüks konaklama olanağı sunan farklı kamp türleri bulunur.

 

Kamp türleri nelerdir?

Tatil kampı:

Kamping alanlarında konaklayarak yapılan kamp türüdür. Özel işletme ya da milli parkların kamping alanlarında elektrik, duş, tuvalet, ortak mutfak, güvenlik gibi hizmetler sunulur. “Nasıl kamp yapılır?” sorusuna en temel cevabı veren bu kamp türü, kampçılar için başlangıç seviyesi şeklinde tanımlanabilir. Yazın kamp yapmak için en ideal ortamı sunar. Bu tür kamp alanlarında masa ve sandalye gibi ortak kullanıma yönelik eşyalar bulunur. Ancak kamp sandalyesi, masası gibi eşyalar, tatil kampının demirbaş ekipmanları olarak kampçıların yanına alması gereken eşyalar arasında ilk sırada gelir.

 

Karavan kampı:

Temel ihtiyaçların yanı sıra eşya seçiminde özgürce hareket edilmesini mümkün kılan bir kamp türü olarak uygun maliyetli konaklama seçeneği sunar. Bu türde konaklama, kamp alanlarıyla sınırlı değildir. İstenilen coğrafyalarda konaklama yapılabilir. Çünkü yemek pişirme, duş, elektrik gibi hayati ihtiyaçlar karavandan temin edilebilir. Özellikle aile ile çıkılan kamplar için yarattığı maliyet tasarrufu ve sunduğu konforla diğer türlerden ayrışır.

 

Türkiye’nin En İyi Karavan Kamp Alanları 2022

Glamping kampı:

Glamping nedir diye başlayalım önce zira “Kamp nedir?” sorusu kadar merak ediliyor. Kamp aktivitesini otel konforuyla buluşturan yönüyle lüks kamp tatili olarak tanımlanan bu kamp türü, lüks çadırlarda, karavanlarda ya da bungalovlarda konaklama imkânı sunar. Glambing kamp alanlarında kafe, restoran, SPA gibi bölümler bulunur. Kamp alanlarında günün farklı zamanlarına özel etkinlikler düzenlenir. Yoga ve pilates dersleri, çocuklar için farklı aktiviteler, lounge etkinlikleri ve konserler bu tür etkinlikler arasında yer alır. Açık hava etkinlikleriyle otel konforunda konaklama arayışı içinde olanları tek adreste buluşturur.

Türkiye’deki En İyi 18 Glamping

Bungalov kampı:

Otel ve tesis yapılanmaları içinde kendine farklı bir yer edinen bungalov evler, çadırda konaklamak istemeyenler için bir alternatif yaratır. Ağaç ve taş gibi doğal malzemeler kullanılarak tasarlanan bungalovlar, çok sayıda kamp alanında ayrı bir bölümde konumlandırıldığı gibi tek başına da kamp alanı olarak da hizmet verir. Bungalov evlerde konaklayanlar, içinde yatak odası ve tuvaleti hatta bazılarında küçük bir mutfağı bile bulunan küçük bir eve sahip olur. Tamamen doğal koşullarda yer alması nedeniyle otel mantığından uzaklaşan bungalovlar, otel konforunda bir kamp alternatifi yaratır. Bazı bungalov kamp alanlarında sabah kahvaltı, akşam yemek seçeneği ve eğlenceli aktiviteler de sunulur.

 

Toplu eğlence kampları:

Tur şirketleri ya da organizatörler tarafından her mevsim düzenlenen eğlence odaklı kamp etkinlikleridir. Wingsuit, Skydiving, Yamaç Paraşütü gibi ekstrem sporlarla da desteklenebilen bu kamp türü, tüm kamp türlerinde sunulan sosyalleşme imkanını en üst noktaya ulaştırır. Türkiye’nin farklı yörelerinde yetişen ürünlerin hasat dönemlerinde düzenlenen toplu kamplar da bu kategoride değerlendirilebilir.

 

Eğitim kampları:

Çeşitli eğitim kurumları tarafından çocuklar ve gençler için düzenlenen bu kamplarda, matematik, Türkçe, yabancı dil gibi derslere ilişkin eğitimler verilir. Genellikle yaz ve bahar mevsimlerinde düzenlenen bu kamplar, eğlenceyi ve eğitimi bir araya getiren yönüyle çocuklar ve gençlerin gelişimlerine katkı sağlar. Bu tür kamplarda sanat, doğal yaşam ve teknik konularda da tematik eğitimler verilir.

 

Survival kampı:

İleri seviye bir kamp türü olan Survival kamp, “Hayatta kalma” üzerine şekillenen bir kamp türüdür. Peki bunda nasıl kamp yapılır? Bu kamp türünde su, yemek ve barınma gibi en temel ihtiyaçlar doğadan temin edilir. Ateşin ilkel yollarla yakıldığı, yemek ihtiyacının avlanarak ya da doğadaki bitkilerden faydalanarak giderildiği Survival kampta avlanmak ya da bitki toplamaya yarayan aletler de doğal imkanlarla yapılır. Genellikle sulak arazilerde gruplar halinde yapılır. Zorluk derecesi hayli yüksek olan bu kap türü, hayatta kalma becerilerinin geliştirilmesi ve iradenin güçlendirilmesine odaklanır. Barındırdığı riskler nedeniyle de daha önce birden çok kamp deneyimi olmayanlara tavsiye edilmez.

 

Temel kampçılık malzemeleri neler?

Çadır

Kamp sırasında doğanın içinde maceradan maceraya koşmak kadar barınma ihtiyacının eksiksiz karşılanması da büyük önem taşıyor. Tüm gün doğanın içinde farklı faaliyetlerde bulunduktan sonra sığınacağınız tek liman olan çadır, kampın olmazsa olmaz malzemelerinden biri. Bu nedenle çadır seçimini yaparken her türlü yağış tipine ve rüzgâra karşı dayanıklı malzemeden üretildiğinden emin olmakta fayda var. 4 mevsim kullanım avantajı sunan çadırlardan birini seçerek barınmak için en uygun koşulları sağlayabilirsiniz.

 

Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

 

Uyku tulumu

Doğru çadır seçimiyle doğanın içinde kendi evinizi kurdunuz, peki ya sonrası? İşte tamda bu noktada evinizi konforlu hale getirmenin yol haritasını sunan kamp çadırı için gerekli malzemeler devreye giriyor. Uyku tulumu da kamp yapmak için gereken malzemeler listesinde ilk sıralarda yer bulan yönüyle her türlü kamp aktivitesine rehberlik ediyor. Farklı sıcaklık derecelerine göre kategorize edilen uyku tulumları, kolay taşınabilir ve fazla yer kaplamayan fonksiyonel özellikleriyle de kurtarıcı görevi görüyor. Siz de yaz ya da kış mevsimleri için özel olarak üretilen uyku tulumlarından birini seçerek yorucu bir günün ardından kendinizi derin bir uykunun kollarına bırakabilirsiniz!

Kamp Uyku Tulumu Tavsiyeleri: Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Mat

Uyku tulumu serin yaz gecelerinde ya da eksileri gören dondurucu soğuklarda vücudunuzu sıcacık sararak kurtarıcı görevi görse de tek başına yeterli değil! Çadırın zemininde yer alan topraktan gelen soğukla olan ilişkinizi kesmenin tek yolu, iyi bir mat kullanmaktan geçiyor. Köpük, plastik gibi malzemelerden üretildiği için oldukça hafif olan matlar rulo yapılarak taşınabildiği için de hiç yer kaplamıyor. Zeminin soğukluğunu tümüyle izole eden şişme matlar ise çok yönlü kullanım özellikleriyle konforu çifte katlıyor. Oldukça kompakt bir yapıya sahip olan bu tür matlar açıldığı anda kendiliğinde şişerek kullanıma hazır hale geliyor. Dağcılık gibi zorlu ekstrem sporlar için yarım ve full olmak üzere 2 farklı boyutu bulunan bu tür matlar aynı zamanda zeminin sertliğini bir nebze de olsa elemine ediyor.

Şişme Yatak

Kampçılık malzemeleri içinde olmazsa olmaz değil belki ama tercih edilebileceklerin başında şişme yatak geliyor. Her nerede olursanız olun uyku sırasında yatağınızın konforunu arayanlardansanız mutlaka bir şişme yatak edinmelisiniz. Plastik, kadife ve süet bir yüzeye sahip olan bu yataklar elektrikli ya da manuel pompa ile şişirilerek kullanılıyor. Sadece birkaç dakikada kullanıma hazır hale gelmesi de cabası! İşiniz bittiğinde içindeki havayı kol kuvvetiyle rahatlıkla boşaltarak yeniden taşınabilir hale getirebiliyorsunuz. Kadife ve süet yüzeyi olanlar kumaş tutma özelliğine sahip olduğu için çok daha kullanışlı. Tek ve iki kişilik olarak 2 farklı boyutları bulunan şişme yatakların yastıkları da bulunuyor. Alışkın olduğunuz yatak ve yastık yumuşaklığını içindeki hava ile ayarlayarak evdeki yatağınızın konforunda rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.

El feneri/ Lamba

Her çadırın tepe noktasında plastik bir kanca bulunur. İşte bu kancaya asacağınız bir lamba ya da fener ile uykuya dalmadan önce kitabınızı okuyabilir, gece karanlığında aradığınız eşyanızı rahatlıkla bulabilir, çadırdan dışarı çıkma ihtiyacı hissettiğinizde aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz. El fenerinin, ışıklandırması olan bir kamp alanında konaklasanız bile tuvalet ziyaretleri söz konusu olduğunda geceleri en çok kullanacağınız ekipmanların biri olacağına emin olabilirsiniz. El feneri demişken, yanınıza yedek pil almayı da ihmal etmeyin!

İlk Yardım Çantası

Yeni başlayanlar için kampçılık eğlenceli olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Kamp sırasında ateş yakarken ya da ormanın derinliklerine uzanan trekking aktiviteleri sırasında hafif yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Makas, bandaj, yara bandı, gazlı bez, antiseptik solüsyon gibi malzemelerden oluşan ilk yardım çantası ile olası kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Yüksek faktörlü güneş kremi ve böcek kovucu gibi malzemeleri de çantanıza ekleyerek doğanın olumsuz şartlarına karşı vücudunuzda koruma kalkanı oluşturabilirsiniz.

 

Kampta güvenlik ve sağlık için 9 önemli madde

 

Olmazsa olmaz kamp malzemeleri

 • Çadır
 • Kamp sandalyesi
 • Kamp ocağı & gaz
 • Pürmüz
 • Mat
 • Uyku tulumu
 • Aydınlatma (el feneri, kafa lambası)
 • İlk yardım çantası
 • Temel mutfak malzemeleri (bardak, çatal, bıçak vb)
 • Yedek kıyafet
 • Battaniye
 • Yastık
 • Yağmurluk, lastik çizme (mevsim sonbahar veya kışsa)
 • Termos
 • Matara
 • Çakı
 • Çöp torbası
 • Halat veya çamaşır ipi
 • Küçük balta, çekiç
 • Antiseptik mendiller
 • Şişme ürünler varsa onlar için pompa
 • Su filtresi
 • Pil

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Kampta neler yapılır?

Kamp, oturup sakince doğanın tadını çıkarmak için uygun bir yer olsa da birçok aktivite için uygundur. Tek başına gidenler ağırlıklı olarak kitap okuma, doğa yürüyüşleri, müzik dinleme, egzersiz yapma, balık tutma, dağcılık veya tekne gibi ekip aktivitelerine katılma gibi seçenekleri değerlendirirken kalabalık gruplarla yapılan kamplarda trekking, dağcılık, balıkçılık gibi aktivitelerin yanı sıra kutu oyunları, topla yapılan sporlar, rafting, mantar toplama vb. etkinliklerle de vakit geçirebilirler. Özellikle yazın kamp yapmak çok daha fazla doğa aktivitesini de beraberinde getirebilir.

Kampta neler yapılır? Eğlenceli kamp aktiviteleri ve kampta oynanacak oyunlar

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar