Kamp alanları açısından dünyanın en zengin coğrafyalarından birine sahibiz. İster çadır kampı olsun ister karavan kampı, kamp alanları bakımından Türkiye tam bir cennet! Üstelik şehir hayatının koşturmacası ve beton yığınından kaçıp kendinizi doğaya bırakmak için her mevsim ayrı güzel birçok kamp alanı mevcut. Çadırınız, uyku tulumunuz, belki karavanınız ve bilumum ekipmanınız hazırsa listemizden en sevdiğiniz kamp alanlarını not almaya başlayın! Sizlere hormonlu bir kamping listesi değil, Türkiye’nin kamp yapılacak en güzel yerlerinin özenle seçilmiş bir listesini sunuyoruz.

Kamp alanları çekim merkezi

Kamp alanları rotamızın özellikle farklı bölgelerden seçildiğini ve farklı hazırlıklar gerektireceğini unutmayın. Sahilde kamp yapmakla dağda veya yaylada kamp yapmak için birbirinden farklı hazırlıklar gerekiyor. Size önereceğimiz Türkiye’nin en güzel kamp alanları da bu farklılıklara ve her türlü kamp arayışına cevap verecek şekilde en iyiler arasından özenle seçildi.

Türkiye’nin en güzel kamp alanları

Türkiye’nin en güzel kamp alanları seçimini bölgelere göre dağıtmaya özen gösterdik. Bu nedenle bir bölgeden en azından birkaç taneden fazla en iyi kamp alanları örneği yer almıyor. Seçimlerimizde kriter olarak internetteki arama sıklıklarını, çeşitli forum ve sayfalardaki pozitif geri bildirim ve olumlu yorum oranlarını, arama motorlarında bu bölgeleri en iyi kamp alanları arasında gösterebilecek nitelikte olabilecek sonuç sayısını ve tabii ki kendi ekibimizin görüşlerini de kullandık.

Hazırsanız işte 15’ten geriye doğru Türkiye’nin en güzel kamp alanları:

 

15. Yenice Ormanları Kamp Alanı (Karabük)

Yenice Ormanları Kamp Alanı (Karabük Kamp Alanları)

Yenice Ormanları Kamp Alanı (Karabük)

Karabük sınırında yer alan Yenice Ormanları, hangi mevsim olursa olsun kampçılarını eşsiz doğasıyla karşılıyor. Öyle ki şelalesi bile var.

Karabük Yenice Ormanları, tüm Türkiye’deki en güzel ve bozulmamış ormanlardan biridir. Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alır ve çok çeşitli bitki ve hayvan yaşamına ev sahipliği yapar. Ormanlar, nefes kesen manzaralar ve şehir hayatının koşuşturmacasından uzaklaşma şansı sunduğu için yürüyüşçüler ve kampçılar için de popüler bir destinasyondur.

Yenice’de sizi 5 kamp alanı karşılıyor ve gerek yürüyüş alanları gerekse bisiklet parkurları ile enerji dolu bir kamp deneyimi yaşamanız mümkün.

 

14. Adrasan Kamp Alanı (Antalya)

Adrasan Kamp Alanı (Antalya Kamp Alanları)

Adrasan Kamp Alanı (Antalya)

Listenin bu maddesine kadar “Bu listede Adrasan yok mu yahu!” diye serzenişte bulunmuş olabilirsiniz ve de haklısınız; tabii ki var!

Antalya Adrasan’da kampçılar için çeşitli olanaklar sunan birçok kamp alanı bulunuyor. Bazı kamp alanlarında karavan bağlantıları bulunurken, diğerleri çadır kampçıları için uygundur. Ayrıca sahilde bulunan birkaç kamp alanı da yaz aylarında glamping için mükemmel bir seçenek.

Uzun yıllar Olimpos’un popülerliğinin gölgesinde kalan Adrasan kamp yerleri, sahile ve sahil kenarlarındaki tesislere çok yakın. Olimpos’taki sahile inen uzun yürüyüşlerden ve tesis olmamasındansa böyle bir konforu tercih ederseniz bilin ki pişman olmayacaksınız.

Antalya kamp alanları ile ilgili daha fazla ayrıntı için bu içeriğimizi de inceleyebilirsiniz: Antalya kamp alanları

 

13. Uçmakdere Kamp Alanı (Tekirdağ)

Uçmakdere Kamp Alanı (Tekirdağ Kamp Alanları)

Uçmakdere Kamp Alanı (Tekirdağ Kamp Alanları)

Tekirdağ Uçmakdere’de çok güzel kamp alanları var. En popülerlerinden biri, muhteşem deniz manzarası ve bolca çadır alanı sunan Uçmakdere Kamp Alanı. Bölgede daha samimi bir kamp deneyimi arayanlar için mükemmel olan birkaç küçük kamp alanı da bulunuyor. Hangi kamp alanını seçerseniz seçin, güzel Tekirdağ Uçmakdere bölgesini keşfederken harika zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Özellikle İstanbulluların mutlaka bildiği Şarköy’ün yanı sıra Uçmakdere de bir o kadar az biliniyor. Ağaçların sarmaladığı bir yolculukla ulaşılan bu huzurlu köyde, yamaç paraşütü yapmak da mümkün.

 

12. Munzur Vadisi Milli Parkı Kamp Alanı (Tunceli)

Munzur Vadisi Kamp Alanı (Tunceli Kamp Alanları)

Munzur Vadisi Kamp Alanı (Tunceli)

1971’de milli park olan Munzur Vadisi, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da akın ettiği bir imaja kavuştu. Türkiye kamp alanları açısından çok çeşitli demiştik yazının başlarında, Munzur Vadisi buna iyi bir örnek.

Munzur Vadisi Milli Parkı, dünyanın en güzel kamp alanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Park, şelalelerin ve nehirlerin yakınındaki rustik alanlardan duş ve  tuvalet gibi bazı olanaklara sahip daha gelişmiş alanlara kadar çeşitli kamp deneyimleri sunuyor. Ne tür bir kamp arıyorsanız, Munzur Vadisi Milli Parkı’nda mutlaka bulacaksınız.

Burada doğal ve biyolojik çeşitliliğin yarattığı atmosfer, size sıradan bir kamp deneyiminden fazlasını sunacak.

 

11. Ihlara Vadisi Kamp Alanı (Kapadokya)

Ihlara Vadisi Kamp Alanı (Kapadokya Kamp Alanları)

Ihlara Vadisi Kamp Alanı (Kapadokya)

Kapadokya, sıcak hava balonlarıyla ön planda olsa da kamp tutkunlarının da uğrak yeri.

Kapadokya Ihlara Vadisi kamp alanları Kapadokya’nın orta kesiminde yer almaktadır. Basit çadır alanlarından daha lüks karavan parklarına kadar çok çeşitli kamp seçenekleri bulunuyor. Vadi güzel manzarasıyla biliniyor ve burada kamp yapmak manzarayı deneyimlemek için harika bir yol. Bölgede çok sayıda yürüyüş parkurunun yanı sıra binicilik ve diğer açık hava etkinlikleri için fırsatlar bulunuyor.

Gün batımının muhteşem seyri, yıldızların görsel şovu, şarapları, peri bacaları derken masal gibi bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Hangi mevsim olursa olsun karasal iklimin yansıması olarak sert gecele olabileceğini unutmayın ve çantanızda sıcak tutan kıyafetler bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

10. Kömür Limanı Kamp Alanı (Çanakkale)

Kömür Limanı Kamp Alanı (Çanakkale Kamp Alanları)

Kömür Limanı Kamp Alanı (Çanakkale Kamp Alanları)

Çanakkale çadır kamp alanları deyince anmamız gereken bir diğer yer de Saros Körfezi’nde bulunan Kömür Limanı. Özellikle yazları popüler olan bu bölge, İstanbul’a yakın olması hasebiyle de denizseverler için revaçta. Denizinin dalmayı sevenler için de cazip olduğunu vurgulamakta fayda var.

Çanakkale Kömür Limanı ve çevresinde birkaç farklı kamp alanı bulunuyor. Çanakkale Kömür Limanı, her yaştan kampçı için bol aktiviteli güzel bir alan. İklim, yıl boyunca kamp yapmak için mükemmel ve ihtiyaç duymanız halinde yakınlarda birçok olanak bulunması nedeniyle kaynak sıkıntısı yaşamadan uzun süreler muhteşem doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Ege severlerin favori şehirlerinden olan İzmir’den bir kam palanı arıyorsanız bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: İzmir Kamp Alanları: En İyi 30 İzmir Kamp Alanı

 

9. Assos Kamp Alanı (Çanakkale)

Assos Kamp Alanı (Çanakkale Kamp Alanları)

Assos Kamp Alanı (Çanakkale)

Çanakkale ve çevresinde çok güzel kamp alanları var ama en iyilerinden biri Assos. Bu bölge, Ege Denizi’nin muhteşem manzarasının yanı sıra yakındaki Behramkale kasabasına kolay erişim sunuyor. Buradaki kamp alanları, konforlu bir konaklama için ihtiyacınız olan tüm olanaklarla iyi bir şekilde donatılmıştır ve halkı güler yüzlü ve yardımseverdir.

Assos’un kendisi ve kamp alanları Türkiye’de “inci” olarak anılan bölgelerinden biri olsa gerek. Dinlenirken manzaranızda mutlaka deniz olsun istiyorsanız çadır ve minimum düzeyde ihtiyaç duyacağınız malzemeler ile yola çıkabilirsiniz. Zira geri kalan doyumu manzara size verecek! Hele ki dalış yapmayı seviyorsanız çok yönlü bir tatil olabilir bu. Çanakkale kamp yerleri arasında özel bir yere sahip olan Assos’ta 2021 yılında usulsüz çalışmalar yapılmış olsa da bu bölgenin sit alanı olduğunu hatırlatalım.

Ege kıyısında yer alan Assos Camping, güzel bir koyda yer alan Akyarlar Kamping ve yakındaki dağların muhteşem manzarasını sunan Kaputaş Kamping. Kamp tercihiniz ne olursa olsun, Çanakkale’de ihtiyacınıza uygun bir kamp yeri mutlaka vardır.

 

8. Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı (Kocaeli)

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı (Kocaeli Kamp Alanları)

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı (Kocaeli)

İstanbul’un hemen yanındaki Kocaeli Ballıkayalar Tabiat Parkı, listemizin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı bile. Park 1.000 hektarlık bir alanı kaplıyor. Nesli tükenmekte olan türler de dahil olmak üzere çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapıyor. Parka gelen ziyaretçiler yürüyüş, kampçılık ve kuş gözlemciliği gibi etkinliklerin tadını çıkarabilirler. Bu kamp alanında sizi sadece doğayla iç içe ve sosyallik içeren bir tatil bekliyor ayrıca trekking, kaya tırmanışı gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

 

 

7. Pürenli Yaylası Kamp Alanı (Düzce)

Pürenli Yaylası Kamp Alanı (Düzce Kamp Alanları)

Pürenli Yaylası Kamp Alanı (Düzce)

Yeşiliyle sizi kucaklamaya hazır Pürenli Yaylası, gidiş yolundaki Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi ile yolculuğunuzu da güzelleştirecek bir etkiye sahip. Yaklaşık 4.000 kilometrekarelik bir alana ve maksimum 1.500 metre yüksekliğe sahiptir. Plato, çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapar ve yürüyüş ve kamp için popüler bir destinasyondur. Harika fotoğraflar çekip sessizliğe doyacağınız bu kamp deneyimine giderken gıda stoğunuzu iyi yapmayı unutmayın. Kamp alanları, bir vadiye bakan bir plato üzerinde yer alır ve çevredeki dağların muhteşem manzarasını sunar.

 

6. Mazı Kamp Alanı (Bodrum)

Mazı Kamp Alanı (Bodrum Kamp Alanları)

Mazı Kamp Alanı (Bodrum)

Beyaz kumlu plajları ve masmavi suları ile Bodrum, dinlenmek ve açık havanın tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir. Mazı kamp alanı huzurlu bir konaklama için ihtiyacınız olan tüm olanaklara sahiptir.

Bodrum’a yaklaşık 50 km uzaklıktaki bu kamp alanı, Ege’nin ruhunu fazlasıyla yansıtıyor. Sakinliği ve içinden çıkmak istemeyeceğiniz denizi ve her daim bulabileceğiniz taze balıklarıyla ideal bi tatil alternatifi olabilir. Zaten malum şehir yani Muğla karavan kamp alanları ve çadır kamp alanlarıyla inanılmaz bir çeşitlilik sunuyor. Daha önce hiç gitmediyseniz, keşfe Mazı ile başlamak fena bi fikir değil. Sonrasında takip edeceğiniz bi rota varsa Köyceğiz kamp alanlarına uğramayı da ihmal etmeyin.

 

5. Uzungöl Kamp Alanı (Trabzon)

 Uzungöl Kamp Alanı (Trabzon Kamp Alanları)

Uzungöl Kamp Alanı (Trabzon)

Kamp yerleri Türkiye’de gerçekten çok çeşitli. Ege’nin Akdeniz’in sahili ve doğasıyla Karadeniz’in insanı yeşile doyma aşamasına getiren doğası birbirinden çok farklı ve her birinin yeri başka! Dolayısıyla Uzungöl de gerek muhteşem doğası gerekse kampçılara sunduğu konfor ile Türkiye’nin en güzel kamp alanlarından biri. Uzungöl Tabiat Parkı yakınlarındaki tesisler, market ve restoranlarla kamp deneyimini daha konforlu hale getirmek isteyenlere kolaylık sunuyor. Göl, dağlar ve ormanlarla çevrilidir ve kamp ve yürüyüş için popüler bir destinasyondur. Bölgede çeşitli kamp alanlarının yanı sıra çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Uzungöl, hızla popüler bir turizm merkezi haline gelen küçük ve şirin bir köydür. Güzel manzarası ve sakin atmosferi ile Uzungöl, ziyaretçilerine günlük hayatın koşuşturmacasından kaçma şansı sunuyor. Ziyaretçiler yürüyüş, balık tutma ve tekne gezintisi gibi aktivitelerin tadını çıkarabilirler. Doğal güzellikleri ve geleneksel kültürü bir arada sunan Uzungöl, dinlenmek ve kampın tadına varmak için ideal bir yerdir.

 

 

4. Yedigöller Kamp Alanı (Bolu)

Yedigöller Kamp Alanı (Bolu Kamp Alanları)

Yedigöller Kamp Alanı (Bolu)

Her mevsim başka güzel bir yer varsa o da Bolu olsa gerek. Hem İstanbul’a yakınlığı hem de sonbahardaki büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken Yedigöller Milli Parkı etkisiyle Bolu harika bir kamp rotası.

Yedigöller Kamp Alanı, Türkiye’nin en popüler kamp alanlarından biri. Kamp alanı 2.000 metre yükseklikte yer alıyor ve çevredeki dağların muhteşem manzarasını kampçılara sunuyor. Çadırlar ve kampçılar için bolca alana sahiptir.

Yedigöller’de her mevsim kamp çok keyifli ama bir yanıyla bakir bir alan (tesis konusunda) olduğu unutulmamalı ve hazırlıklı gidilmeli. Ayrıca bu bölgede ateşin sadece taştan yapılmış ateş yakma bölümlerinde yakılabildiğini söylemekte fayda var.

Yedigöller kamp alanları hakkında daha fazla detay arıyorsanız bu içerik de ilginizi çekebilir: Yedigöller kamp alanları

 

3. Acarlar – Longoz Ormanları Kamp Alanı (Sakarya)

acarlar-longoz-ormanlari

Longoz ormanları deneyimi için tek durak Kırklareli değil, nadir bulunan bu ormanların bir diğeri de Sakarya’da bulunuyor.

Sakarya Acarlar Longoz Ormanları, çok çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor. Ormanlar, hem yürüyüşçüler hem de doğa severler için popüler bir destinasyondur ve çevredeki kırsalın muhteşem manzarasını sunar ve kamp yapmak için güzel bir ortam sunar.

Ormanlar meşe, kayın ve çam ağaçlarından oluşmakta olup, bölgede ayrıca çok sayıda dere ve göl bulunmaktadır. Kampçılar çadırlarını kurmak için pek çok yer bulabilirler ve ayrıca kiralık birkaç kabin de mevcuttur.

Acarlar Longozu olarak isimlendirilen bu bölge, dünyanın ikinci büyük longoz ormanı desek ne derdiniz? Henüz gitmediyseniz yeni kamp rotanız burası olabilir.

 

2. İğneada – Longoz Ormanları Kamp Alanı (Kırklareli)

igneada longoz ormanlari kamp alani 1 - Kamp Alanları: Türkiye'nin En Güzel 15 Kamp Alanı

 

Kırklareli İğneada Longoz Ormanları, tüm Türkiye’nin en güzel ve sakin ormanlarından biridir. Yaklaşık 1.000 hektarlık bir alana yayılır. Ormanlar çam, ladin ve köknar dahil olmak üzere çeşitli ağaçlardan oluşur, geyik, tilki ve tavşan gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapar. Kırklareli İğneada Longoz Ormanları gerçekten büyülü bir yer ve görülmeye değer.

Doğayla başbaşa kalınacak yerler listelerinin olmazsa olmazı, Kırklareli’deki İğneada Longoz Ormanları kamp yapmak için harika bir yerdir. Göçmen kuşların durup dinlendiği milli park statüsündeki bu bölge, İstanbul’a bir hayli yakın olduğu için de her mevsim cazip. Mert Gölü Mesire Yeri, huzuru ve konforu bulabileceğiniz en iyi kamp yerlerinden biri. Öyle ki kendinizi bir doğa harikasının parçası gibi hissederken yakınlarında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek tesisle mevcut. Öte yandan yürüyüş yapmayı sevenler için Longoz ormanlarının parkurları biçilmiş kaftan!

 

1. Kelebekler Vadisi Kamp Alanı (Fethiye)

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı (Fethiye Kamp Alanları)

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı (Fethiye)

Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin güneybatısında Fethiye sınırlarında yer alan bir kanyondur. Dünyanın en güzel yerlerinden biridir ve 100’den fazla farklı kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Vadi ayrıca yılanlar, kertenkeleler ve kuşlar da dahil olmak üzere diğer birçok hayvan yaşamına ev sahipliği yapıyor.

Fethiye Kelebekler Vadisi kampı bölgenin güzelliğini yaşamanın mükemmel yoludur. Kamp alanları temiz ve bakımlıdır. Manzara muhteşem ve kelebekleri izlemek ise büyük bir zevk.

En iyi kamp alanları listesinin ilk akla geleni elbette Kelebekler Vadisi olmalı! Her kampçının bir gün mutlaka tadacağı bu keşif, popüler olduğu kadar meşakkatli bir ulaşıma da sahip zira sadece tekneyle gidilebiliyor. Eğer karadan gitmeyi tercih edecekseniz yanınızda mutlaka dağcılık malzemeleri de olmalı. Vadiye inen yolu uçuruma benzediğini görünce bize hak vereceksiniz. Muğla çadır kamp alanlarının da ilk sırasında yer alan Kelebekler Vadisi’nde sizi muhteşem bir manzara ve eğlenceli bir ortam bekliyor!

Fethiye’de kelebekler vadisi dışında da birçok güzel kamp seçeneği bulunuyor: Fethiye kamp alanları – Fethiye’de kamp yapılabilecek 5 kamp yeri

 

Türkiye’nin en iyi karavan kamp alanlarını deneyimlemek isterseniz bu içerik de ilginizi çekebilir: Türkiye’nin En İyi Karavan Kamp Alanları 2022

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar