Kamp Çadırı seçmek başlı başına zorken ilk kez kamp yapacaklar için durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu nedenle kamp çadırının başlıca özellikleri, amaçlarının ne olduğu, nerelerden tedarik edilebilecekleri gibi konularda yardımcı olmak için hazırladığımız bu içerik, seçim yapmanızı kolaylaştıracak.

Açık havada vakit geçirmeyi seviyorsanız, biraz temiz hava alırken doğanın güzelliğinin tadını çıkarmanın harika bir yolu kamp yapmaktır. Ancak kamp gezinizin keyfini çıkarmadan önce doğru kamp çadırını seçmelisiniz.

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Kamp çadırı seçerken; çadırın tipi, hava durumu ve çadırın büyüklüğü gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Daha önce kamp deneyimi olmayanlar için derlediğimiz bilgilerle “Kamp çadırı çeşitleri nelerdir? Kamp çadırı nasıl seçilir?” gibi sıkça sorulan soruların yanıtlarını arayacağız. Siz hayalini kurduğunuz kamp için yüzlerce çadır arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız gelin birlikte adım adım ilerleyelim…

Kamp Çadırı seçimi için yol haritası

Çadırın büyüklüğüne göre fiyat değişiyor

Kamp çadırı seçimi birçok tür, marka ve model arasında çok zor bir iş gibi görünse de, her türlü beklentiye uygun bir donanıma sahip bir çadır ile kamptan alacağınız keyfi çifte katlamak mümkün. Kullanım alanına göre farklı şekilde tasarlanan kamp çadırı deniz ve doğa kampı için ideal çözümler sunuyor.

Kamp rotasının ve kamp yapılacak mevsimin dikkate alınması gerekiyor. Sonrasında mevsim ve arazi koşullarına uygun bir seçimle kendinizi doğanın güvenli kollarına bırakabilirsiniz.

Öncelikle ne tür bir kamp yapacağınıza karar vermelisiniz. Sadece ilkbahar, yaz ve sonbaharda kamp yapıyorsanız, üç mevsim çadır yeterli olacaktır. Bu çadırlar, havalandırma sağlayan ve böcekleri dışarıda tutan file panellerle hafif ve nefes alabilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kış da dahil olmak üzere her mevsim kamp yapmayı planlıyorsanız, dört mevsim çadır daha iyi bir seçimdir. Bu kamp çadırı, hava koşullarına karşı koruma sağlayacak ve daha soğuk havalarda sizi sıcak tutacak daha kalın malzemelerden yapılmıştır.

Malzemeler söz konusu olduğunda, çoğu çadır ya naylondan ya da polyesterden yapılır. Naylon daha dayanıklıdır ancak aynı zamanda daha ağırdır, polyester ise daha hafiftir ancak o naylona göre yeterince dayanıklı değildir.

15 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

 

Çadır dışında bir kamp için ihtiyacınız olabilecek malzemelerin eksiksiz bir listesini bu içeriğimizde bulabilirsiniz:  Kamp İçin Gerekli Malzemeler: 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

 

Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Kamp çadırı seçimi yaparken hangi amaçla ve hangi alanda kamp yapacağınızı dikkate almalısınız

Bir sonraki kamp geziniz için bir çadır seçerken, mevcut olan farklı çadır türlerini, kamp yapacağınız hava koşullarını ve ihtiyaç duyacağınız çadırın boyutunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Dikkate alınması gereken pek çok faktör olduğu için doğru çadırı seçmeye çalışmak bunaltıcı olabilir. Ancak, önceden araştırma yapmak için zaman ayırarak, bir sonraki maceranız için mükemmel çadırı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Çadırların kategorize edildiği dört temel stil vardır:

  • Sırt çantasıyla seyahat (daha hafif ve daha küçük düşünün)
  • Araba kampı (daha büyük ve daha ağır düşünün)
  • 4 mevsim (daha sıcak ve daha güçlü düşünün)
  • Uzmanlık (ultra hafifleri düşünün)

Satın alınan çadırların büyük çoğunluğu araba kampı içindir. Bir kamp çadırının genel performansını belirlemede alan ve konfor, hava koşullarına uyumluluk, kullanım kolaylığı, dayanıklılık ve aile dostu olup olmaması gibi özellikleri öne çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken 9 temel maddeyi birlikte gözden geçirelim:

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

1- Kamp çadırını kullanacak kişi sayısı

Kamp çadırını kullanacak kişi sayısını titizlikle belirlemek özellikle ağırlıktan ve kurulum zahmetlerinden kaçınmak için önemlidir.

Çadırın içinde zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız 4 kişilik çadır seçimiyle kendi konforunuzu yaratabilirsiniz. Tek başınıza kamp yapacaksanız tek kişilik çadır fazlasıyla yeterli olabilir.

Kamp çadırı sizi sadece uyumak için ağırlayacaksa daha küçüklerini tercih edebilirsiniz. Bu tür kamp çadırı 2 kişilik ölçüsüyle beklentinizi büyük ölçüde karşılar. 2 ya da 3 kişi konaklatacaksanız ise 3 kişilik çadır modelleri dikkate alınmalı.

2- Kamp mevsimi koşullarına uygun çadır

Kamp çadırları, 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsimlik çadırlar olarak üretiliyor.  Dayanıklı malzemeler kullanılarak tasarlanan kamp çadırları ile 4 mevsim kamp yapmak mümkün. Kamp yapmayı planladığınız döneme göre seçim yapmanızda fayda var.

Dışarıda birkaç gece geçirmiş olan herkes, en sıcak, en güneşli günde bile, akşamları havanın soğuk veya rüzgarlı (veya her ikisi) olabileceğini söyleyecektir. O yüzden seçeceğiniz çadır kamp tarzı kadar olası hava koşullarına da ayak uydurmalı.

Hava koşullarına dayanıklılık söz konusu olduğunda, aranması gereken temel unsurlar şunlardır: Sıcak ve soğuk gün seçenekleri, yağmur sineği koruması, çadırın ne kadar aerodinamik olduğu, kazık ve direk kalitesi ve gergi hatları…

3- Çadır havalandırma kalitesi

Bu, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Tipik olarak daha sıcak iklimlerde kamp yapıyorsanız, çadırın izin verdiği hava akımı miktarı, içerideki sıcaklığı büyük ölçüde etkileyebilir. Büyük ağ pencereler, kapılar ve iyi yerleştirilmiş havalandırmaların tümü buharlaşmayı dışarı atmanız sağlar.

Kamp sırasında çadırın içinde vakit geçirmeyecekseniz bile en az 6 saat uyuyacağınızı hesap ederek yeterince hava alan bir kamp çadırı seçmelisiniz. İyi havalandırma özelliğine sahip kamp çadırları ile deliksiz bir uykunun tadını çıkarabilir, bir sonraki gün için gerekli enerjiyi depolayabilirsiniz.

Ancak ironik olan kısım, bir fırtınada havalandırmanın da kritik öneme sahip olmasıdır. Dışarısı soğuk ve ıslakken sıcak bir kutuda oturmak buharlaşmaya yol açar ve bazı durumlarda sizi çadırınızdaki bir delik kadar ıslatabilir. İyi kamp çadırlarında zemine ve tavanlara havalandırma eklidir.

4- Kamp çadırı su geçirgenliği

Yaz mevsiminde de olsa aniden bastıran sağanak yağışları hesap ederek su geçirmeyen bir kamp çadırı temin etmekte fayda var. Yağmur testini başarıyla tamamlayan kamp çadırları ile kampta ıslak sürprizlere yer yok!

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

5- Kamp çadırı rüzgâr direnci

Masmavi gökyüzünün ya da milyonlarca yıldızın altında sakin bir kamp yapacağınızı hayal ediyor olabilirsiniz ama doğa şartları aniden değişebilir. Hiç beklenmeyen bir rüzgâr çadırınızı uçurabilir. Rüzgâra karşı dirençli bir kamp çadırı seçimi ile bu ihtimali yok edebilirsiniz.

 

6- Çadırın malzeme kalitesi

Kamp çadırı seçiminde ışık geçirgenliği, UV ışınlarından korunma, kumaşın hava geçirgen olması, nemi dışarı atabilmesi gibi özellikler oldukça önemli. Ne tür bir kamp yapacağınıza göre değişmekle birlikte kumaş tercihi de avantaj ve dezavantajlara sahip olabilir. Örneğin; pamuklu kumaş çadır esintili bir yağmura karşı dayanıklıyken suyu çektiğinde ağırlaşabilir. Bu nedenle polyester kumaş daha avantajlı olabilir.  Hangi mevsimde kamp yaparsanız yapın gece ve gündüz arasında yaşanan sıcaklık farklılıklarından etkilenmemek için bu özellikleri taşıyan bir kamp çadırı edinin.

Kaliteli ve dayanıklı olması gereken parçalardır. Direklerin tasarımı size çok şey söyler. Örneğin; çapraz ve gerilen direkler, şiddetli rüzgarlara karşı daha dayanıklıdır.

 

7- Çadır ağırlığı

Sırt çantanızla kamp yapacaksanız hafif bir kamp çadırı tercih edin. Farklı ebatlarda ve ağırlıklara sahip kamp çadırları paketlenme türü açısından da farklılaşıyor. İşin bu tarafını da dikkate alın ve kamp çadırı seçerken çadırın paketli halini de inceleyin.

 

8- Çadırın konfor özellikleri

Genel alan kullanımı, antre alanı, cepler, klipsler, depolama, yükseklik/baş mesafesi ve kaç yatak/hangi boyutta yatak sığacağı gibi soruların cevabına göre kendiniz için konforlu olanı seçebilirsiniz. Konforlu bir çadır arıyorsanız antre boşluğu önemli bir ayrıntıdır. Islak ayakkabıları, büyük çantaları, soğutucuları veya bisiklet gibi büyük eşyaları koymak için bu alan idealdir.  Büyük çadır fiyatlarını araştırıken muhtemelen antreli çadırlar çokça karşınıza çıkmıştır. Hatta bu tür kamp çadırı Sahibinden’de veya başka ikinci el sitelerde de bulunuyor.

Cepler çok detay bir özellik gibi dursa da çadırın içinde yerden yüksekte tutmak istedikleriniz veya kaybolmasını mümkün telefon gibi eşyalar için bu cepler hayat kurtarıyor.

Eğer ki sırt çantalı kamplardan ziyade daha konforlu ve uzun süreli konaklama yapacaksanız yüksekliğin konaklayacak herkes için yeterli ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz.

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

9- Aile dostu çadır mı?

Eğer ailece hatta tüylü dostlarınızla birlikte kamp yapacaksanız çadırın aile dostu olup olmadığına dikkat edin. Girişte bir iki yemek pişirebilir misin, kardeşler için birden fazla oda var mı, evcil hayvanlarınız varsa onlar da mutlu olacak mı? Çadırlarında köpekleri olanlara önemli bir ipucu, zeminin kalın olup olmadığını kontrol edin ve evcil hayvanınız dışarı çıkmak için eşinmeyi seviyorsa, kapının hangi malzemeden yapıldığını kontrol edin.

 

Çadır çeşitleri nelerdir?

Çadır çeşitleri

Nasıl bir kamp tarzınız olacak? Hangi mevsimde gideceksiniz? Kaç kişilik bir kamp planlıyorsunuz? Kendi otomobilinizle gidecekseniz araç üstü çadır mı daha pratik olur? Konforlu olmak mı önemli yoksa yatmadan yatmaya bir şişme çadır yeter mi? Tüm bunların cevaplarını çıkarmak sizi, sizin için ideal çadır modellerine götürecek. Tabii kategorileri ihtiyaçlara göre çeşitlendirmek mümkün ancak genel olarak çadır modellerini şöyle ayırabiliriz:

15 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

 

Pratik çadır

pratik çadır

Oldukça basit bir kuruluma sahip olması ve rüzgara dayanıklı yapısı nedeniyle başlangıç seviyesindeki kampçılar tarafından tercih edilen kamp çadırları arasındadır.

 

Tünel Çadır

tünel çadır

Şekli tünele benzeyen bu çadırların rüzgârın yönü dikkate alınarak kurulması gerekir. Zorlu arazi ve doğa koşullarına karşı dayanıklıdır.

 

Üç mevsim çadır

3 mevsim çadır

Gerekli ekipmanlar temin edildiğinde zorlu kış koşullarında bile rahatlıkla kullanılabilen kamp çadırlarındandır.

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Dört mevsim çadır

4 mevsim çadır

Rüzgar, kar gibi sert hava koşullarına dayanıklı bir kamp çadırı türü olarak ileri düzey üç mevsim çadır olarak da tanımlanır. 4 mevsim çadır ne demek diye düşünebilirsiniz. Dört mevsimlik bir çadır, kış koşullarının çoğuna ve daha popüler olan ilkbahar, yaz ve sonbahar kamp mevsimlerine dayanabilecek bir çadırdır. Bu çadır türü daha sert yapılıdır, aerodinamik şekillere, kar fırtınasına hazır olması için daha düşük bir profile sahiptir. İyi havalarda kamp yapacaksanız genellikle ihtiyaç duyacağınız veya isteyeceğiniz çadır bu değildir. Bu tip bir kamp için 3 mevsim çadırlar ideal olacaktır. 4 mevsim olanlar zaten daha pahalı ve kurulması daha meşakkatlidir. Çadır fiyatları için basit bir skala verilebilmesi için bu tip özellikleri bilmekte fayda var.

 

Ekstrem çadır

ekstrem çadır

Beş mevsim çadır olarak da bilinen bu çadır türü dağcılık ve ekstrem sporlara ilgi duyanlar tarafından tercih edilir. Alüminyumdan üretilen esnek poller malzeme ile yapılan bu çadırlar soğuk havalara karşı üst düzey dayanıklılığa sahiptir.

 

Kışlık çadır

kışlık çadır

Çift tenteli olarak üretilen kaliteli bir kışlık çadır ile çadır içinde iyi bir izolasyon sağlanır. Bu tür çadırların dış tentesi tümüyle su geçirmezdir. Zemini kaplayan dayanıklı taban tentesi ise topraktan gelen soğuğa karşı koruyucu bir katman oluşturur.

Kamp çadırı hayal ettiğinizde muhtemelen aklınıza gelen çadır türü budur. Bunlar, iki veya daha fazla direkle (ve tüm ağ pencereleri, kapıları ve fermuarları olan) dikilmiş bir iç çadır gövdesi olan çadırlardır. Ayrıca rüzgar ve suyu dışarıda tutmak için çadırın ana gövdesinin üzerinden geçen bir yağmur sineği bulunur. Bu sayede güzel havalarda yıldızları seyredebilirken soğuk havalarda veya daha fazla mahremiyet istediğinizde yağmur sineğini tepeye yerleştirebilirsiniz.

Kamp çadırları, gezinin tüm amacının kamp yapmak olduğu durumlarda kullanılan, konforlu, keyifli barınaklar olacak şekilde tasarlanmıştır. Sırt çantasıyla seyahat etmek için tasarlanmadıklarından sırt çantanızdaki yükü hafifletmek için malzemelerden veya kamp alanı konforundan ödün vermenize gerek yoktur. Geleneksel bir çift duvar tasarımı seçmenin başka bir nedeni de budur.

15 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Tek duvar çadır

tek duvar çadır

Tek duvarlı çadırlar genellikle dağcılık amacıyla kullanılır. Genel olarak aynı amaç için tasarlanmış olsalar dahi sağlam bir çift duvarlı çadırdan daha hafif ve daha kompakt olduklarını söyleyebiliriz. Bu çadırlar su geçirmez gövdeye sahiptir. Ancak bu çadırların dezavantajı, havalandırmanın daha zor olabilmesi ve malzemenin çok iyi nefes almamasıdır. Bu nedenle yoğuşma biriktirebilirler.

 

6 ve 4 kişilik çadırlar

6-4 kişilik çadır

Hem daha büyük 6 kişilik çadırlardan hem de daha küçük sayılabilecek 4 kişilik çadırlardan bir seçki bu. Çadırın kaç kişilik olacağını bulmak için şöyle bir hesaplama yapabilirsiniz: 4 kişilik bir aileyseniz (veya arkadaş grubu) 6 kişilik bir çadır tam size göre!  Eğer bir çift iseniz 4 kişilik çadır gayet uygun olacaktır hem ebat hem de bütçe anlamında… Aynı şekilde, sahip olduğunuz malzeme miktarını ve antreye konup koyulamayacağını veya çadırda yanınızda olması gerekip gerekmediğini düşünmenizde fayda var. Tüm bunlara göre kaç kişilik çadıra ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz.

 

Çadır fiyatları ne kadar?

Doğanın içinde farklı etkinliklerde bulunmayı amaçlasanız da günün sonunda döneceğiniz yer kamp çadırınız olacak. Bu nedenle seçim yaparken masraftan kaçınmamakta fayda var. Ortalama çadır fiyatları kullanılan malzeme ve büyüklüğüne bağlı olarak 250 TL ile 10 bin TL arasında değişiyor. 4 kişilikten büyük çadır fiyatları bu rakamın üzerine çıkabiliyor. 100 bin TL’yi bulan büyük kamp çadırları bile var!

15 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Kamp sandalyesi olmadan çadırın keyfi olmaz:  Kamp sandalyesi tavsiyeleri! En iyi kamp sandalyesi hangisi? Kaliteli kamp sandalyesi nasıl seçilir?

 

Hangi kamp çadırını almalıyım?

Hangi marka çadır daha iyi?

Bunu bi çırpıda söylemek zor ama beğendiğiniz çadırı online bir platformdan alacaksanız kullanıcı yorumlarını detaylıca okumanızı öneririz. İster Decathlon çadır olsun ister Nurgaz kamp çadırı gibi en çok aranan ürünler olsun ister farklı bir marka, önemli olan kullanım amacınızı, kişi sayısını ve mevsim koşullarını doğru tespit etmek.

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

İyi bir uyku tulumunuz yoksa en konforlu çadır bile yorucu olabilir. Halen bir uyku tulumu seçmediyseniz bu içerik size yardımcı olabilir: Uyku tulumu seçimi nasıl yapılır? Hangi uyku tulumu alınmalı?

 

Öte yandan ebat hesaplamayla ilgili şunu da söyleyelim: Şişme yatak konforunun tadını çıkarıyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve ölçü alın. Ardından düşündüğünüz çadırın boyutlarına bakın. Hatta kış kampı yapacaksanız “Kamp çadırı nasıl ısıtılır?” sorusu da peşi sıra gelecek, o nedenle ölçüyü sadece uyumaya yani kendi boyunuza göre ayarlamayın.

 

Kamp çadırı seçimi hakkında her şeyi öğrendiğimize göre, şimdi küçük bir test ile senin için ideal çadırı bulalım.

Hangi tip çadır satın almalısın şeması biraz karmaşık geldiyse içeriği okumaya devam et, sana rehberlik edeceğiz

15 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Kamp Hayatı İndirimli Ürün Önerileri:

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

7kamp sandalyesi tavsiyeleri 2023 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

14 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

kamp ocagi fiyatlari 2023 - Kamp Çadırı Tavsiyeleri: Çadır Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar