Kamp için gerekli malzemeler örneğin başta çadır gibi temel kampçılık malzemeleri seçiminde nelere dikkat edilmeli, kamp için gerekli malzemeler arasında ilk sıralarda hangileri yer alıyor?

Bu sorular günümüzde artış gösterdi çünkü şehrin gürültüsünden uzak, doğanın içinde, üstelik uygun maliyetlerle tatil yapma avantajı sunan kampçılık bir trend haline geldi. Çadır, uyku tulumu, mat gibi temel ekipmanlarla konaklama imkânı yaratan kampçılığa yeni başlayanlar için kamp için gerekli malzemelerin seçimi de hayat kurtarıyor.

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

İyi oluşturulmuş bir kamp malzemeleri listesi ile en çetin doğa koşullarını bile konforlu hale getirebilir, kendinizi günlerce süren çeşitli outdoor aktiviteleriyle dolu bir kamp macerasında bulabilirsiniz! Uygun ekipmanlardan faydalanarak 4 mevsim yapılabilen bir aktivite olan kampçılıkta güvenlik ve konfor kavramları büyük önem taşıyor.

Bu malzemelerin seçiminde öncelikle her türlü hava koşullarını dikkate almak gerekiyor. Doğru malzeme seçimiyle yazın sahil kenarında, kışın dağ eteklerinde, bahar aylarında göl kenarlarında kamp yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. O halde gelin birlikte kamp malzemeleri listesine göz atalım.

 

Kamp için gerekli malzemeler içinde en önemlileri neler?

Kamp için gerekli malzemeler içinde en önemlileri neler?

Kamp için gerekli malzemeler içinde en önemlileri neler?

Olmazsa olmaz kamp malzemeleri nelerdir dendiğinde bu 6 tanesini listenin en tepesine yazabiliriz:

 • Çadır
 • Uyku Tulumu
 • Mat
 • Şişme Yatak
 • El Feneri/ Lamba
 • İlk Yardım Çantası

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Şimdi bu kamp için gerekli malzemeleri ve neden olmazsa olmaz olduklarını gözden geçirelim:

Çadır

Çadır kampı için gerekli malzemeler arasında doğal olarak birinci sıradadır. Kampa giderken evde unuttuysanız, büyük sıkıntıdasınız demektir :) Kamp sırasında doğanın içinde maceradan maceraya koşmak kadar barınma ihtiyacının eksiksiz karşılanması da büyük önem taşıyor.

Tüm gün doğanın içinde farklı faaliyetlerde bulunduktan sonra sığınacağınız tek liman olan çadır, kampın olmazsa olmaz malzemelerinden. Bu nedenle çadır seçimini yaparken her türlü yağış tipine ve rüzgâra karşı dayanıklı malzemeden üretildiğinden emin olmakta fayda var.

4 mevsim kullanım avantajı sunan çadırlardan birini seçerek barınmak için en uygun koşulları sağlayabilirsiniz.

Eğer hala bir çadır seçmediyseniz daha sonra bu yazımıza bir göz atmanızı öneririz: Çadır Nasıl Seçilir? Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta

Uyku tulumu

Doğru çadır seçimiyle doğanın içinde kendi evinizi kurdunuz, peki ya sonrası? İşte tamda bu noktada evinizi konforlu hale getirmenin yol haritasını sunan kamp için gerekli malzemeler devreye giriyor. Uyku tulumu da kampa giderken alınacaklar listesinde ilk sıralarda yer bulan yönüyle her türlü kamp aktivitesine rehberlik ediyor.

Farklı sıcaklık derecelerine göre kategorize edilen uyku tulumları, kolay taşınabilir ve fazla yer kaplamayan fonksiyonel özellikleriyle de kurtarıcı görevi görüyor. Siz de yaz ya da kış mevsimleri için özel olarak üretilen uyku tulumlarından birini seçerek yorucu bir günün ardından kendinizi derin bir uykunun kollarına bırakabilirsiniz!

Henüz bir uyku tulumunuz yoksa daha sonra bu içeriğimizi de inceleyebilirsiniz: Uyku tulumu seçimi nasıl yapılır? Hangi uyku tulumu alınmalı?

Mat

Uyku tulumu serin yaz gecelerinde ya da eksileri gören dondurucu soğuklarda vücudunuzu sıcacık sararak kurtarıcı görevi görse de tek başına yeterli değil! Çadırın zemininde yer alan topraktan gelen soğukla olan ilişkinizi kesmenin tek yolu, iyi bir mat kullanmaktan geçiyor. Bu nedenle mat kamp için gerekli malzemeler arasında olmazsa olmazlar listesinde yer alıyor. Köpük, plastik gibi malzemelerden üretildiği için oldukça hafif olan matlar rulo yapılarak taşınabildiği için de hiç yer kaplamıyor.

Zeminin soğukluğunu tümüyle izole eden şişme matlar ise çok yönlü kullanım özellikleriyle konforu çifte katlıyor. Oldukça kompakt bir yapıya sahip olan bu tür matlar açıldığı anda kendiliğinde şişerek kullanıma hazır hale geliyor. Dağcılık gibi zorlu ekstrem sporlar için yarım ve full olmak üzere 2 farklı boyutu bulunan bu tür matlar aynı zamanda zeminin sertliğini bir nebze de olsa elemine ediyor.

Şişme Yatak

Kamp yapmak için gerekli malzemeler içinde olmazsa olmaz değil belki ama tercih edilebileceklerin başında şişme yatak geliyor. Her nerede olursanız olun uyku sırasında yatağınızın konforunu arayanlardansanız mutlaka bir şişme yatak edinmelisiniz. Plastik, kadife ve süet bir yüzeye sahip olan bu yataklar elektrikli ya da manuel pompa ile şişirilerek kullanılıyor.

Sadece birkaç dakikada kullanıma hazır hale gelmesi de cabası! İşiniz bittiğinde içindeki havayı kol kuvvetiyle rahatlıkla boşaltarak yeniden taşınabilir hale getirebiliyorsunuz. Kadife ve süet yüzeyi olanlar kumaş tutma özelliğine sahip olduğu için çok daha kullanışlı. Tek ve iki kişilik olarak 2 farklı boyutları bulunan şişme yatakların yastıkları da bulunuyor. Alışkın olduğunuz yatak ve yastık yumuşaklığını içindeki hava ile ayarlayarak evdeki yatağınızın konforunda rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.

El feneri/ Lamba

El feneri kamp eşyaları arasında önemli bir yer tutar. Her çadırın tepe noktasında plastik bir kanca bulunur. İşte bu kancaya asacağınız bir lamba ya da fener ile uykuya dalmadan önce kitabınızı okuyabilir, gece karanlığında aradığınız eşyanızı rahatlıkla bulabilir, çadırdan dışarı çıkma ihtiyacı hissettiğinizde aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz.

El fenerinin, ışıklandırması olan bir kamp alanında konaklasanız bile tuvalet ziyaretleri söz konusu olduğunda geceleri en çok kullanacağınız ekipmanların biri olacağına emin olabilirsiniz. El feneri demişken, yanınıza yedek pil almayı da ihmal etmeyin!

İlk Yardım Çantası

Yeni başlayanlar için kampçılık eğlenceli olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Kamp sırasında ateş yakarken ya da ormanın derinliklerine uzanan trekking aktiviteleri sırasında hafif yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Makas, bandaj, yara bandı, gazlı bez, antiseptik solüsyon gibi malzemelerden oluşan ilk yardım çantası ile olası kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Yüksek faktörlü güneş kremi ve böcek kovucu gibi malzemeleri de çantanıza ekleyerek doğanın olumsuz şartlarına karşı vücudunuzda koruma kalkanı oluşturabilirsiniz. Kampa giderken alınacaklar arasına mutlaka ekleyin kamp çantasında olması gerekenlerden en önemlilerinden biridir.

 

Kampa giderken alınması gerekenler neler?

Kampa giderken alınması gerekenler neler?

Kampa giderken alınması gerekenler neler?

Kampa giderken alınacaklar için doğru seçimi yapmak çok önemlidir, özellikle de çok fazla eşya taşıma lüksünüz olmayacağını düşünürseniz. Kamp yapmak için önceden hazırlıklı olmalısınız. Keyifli bir kamp deneyimi yaşamak için ön hazırlık şart. Öncelikle kamp için eksiksiz bir kontrol listesi oluşturmak gerekiyor.

Özellikle bazı malzemelerin doğru ve eksiksiz temini hayati önem taşıyor. Şehirden uzakta geçirilecek birkaç gün düşünüldüğünde kampta gerekli malzemeler için bir liste oluşturmak oldukça önemli.

Özellikle bu işlere yeni başlıyorsanız kampa giderken alınması gerekenler ile ilgili bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Güzel bir kamp deneyimi için aktivite yerinin önceden belirlenmeye ve alanın hava şartlarına göre en uygun kamp malzemeleri hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Olmazsa olmaz değil ama kamp sandalyesi konfor için en gerekli kamp malzemeleri arasındadır. Daha sonra bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Kamp sandalyesi tavsiyeleri! En iyi kamp sandalyesi hangisi? Kaliteli kamp sandalyesi nasıl seçilir?

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp malzemeleri listesi nasıl oluşturulur?

Kamp malzemeleri listesi nasıl oluşturulur?

Kamp malzemeleri listesi nasıl oluşturulur?

Kamp yapmak, günlük hayatın stresinden kaçmak isteyenler için bir detoks görevi görür. İnsanların dinlenme için tercih ettiği kampçılık aynı zamanda oldukça eğlenceli doğa sporları arasında sayılabilir. Eğlencenin yarıda kesilmemesi için kamp eşyalarını doğru ve eksiksiz seçmek gerekir.

Kamp için gerekli malzemeler; gidilecek alana, kişi sayısına, kamp sürecine ve mevsime göre değişiklik gösterir. Önceden belirlenen aktivite alanına uygun ekipmanlar seçilmelidir. Çadır kampı için gerekli malzemeler arasında elbette kamp çadırı, olmazsa olmaz malzemeler arasında yer alır.

Kişi sayısına ve mevsime uygun bir çadır seçimi yapılmalıdır. Ayrıcı uyku tulumu seçimi, uyku için önemli bir ayrıntıdır. İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza almayı garantilemek için bir kamp kontrol listesi oluşturmanız şarttır.

Keyifli ve güvenli bir kamp için gerekli malzemeleri sizin için detaylı bir şekilde araştırdık ve kategorilere ayırdık. Listedeki malzemelerin bazıları hayati öneme sahip. Bazıları ise isteğe ve beklentiye göre listeden çıkarılabilir veya farklı malzemeler eklenebilir.

 

Kamp malzemeleri listesi

Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp Malzemeleri Listesi

Kampa giderken ne alınır; işte sizin için 7 başlıkta hazırladığımız madde madde eksiksiz bir kamp malzemeleri listesi:

 

1- Barınma için kampta gerekli malzemeler

Barınma için gerekli kamp malzemeleri listesi

Barınma için gerekli kamp malzemeleri listesi

Kamp için en önemli kategori barınmadır. Barınma için gerekli kamp malzemeleri listesi şu şekilde sıralanır:

 • Çadır
 • Uyku Tulumu
 • Mat
 • Kamp Sandalyesi
 • Kamp Masası
 • Kamp Lambası
 • Kamp Yastığı
 • Çakmak
 • Çakı / Bıçak

Yukarıdaki malzemeler kamp için çok önemlidir. İsteğe yönelik şu ekipmanlar da kamp için gerekli malzemeler listesine eklenebilir:

 • Hamak
 • Gölgelik
 • Piknik Örtüsü
 • Çamaşır İpi
 • Battaniye
 • Kibrit
 • Kağıt

 

3- Kampta mutfak için gerekli malzemeler

Kamp mutfağı için gerekli kamp malzemeleri listesi

Kamp mutfağı için gerekli kamp malzemeleri listesi

Kamp yaparken bir kam ateşi, rulo folyo ve biraz yaratıcılık ile beslenme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ateşte patates yaparak kampın keyfini çıkarabilirsiniz. Elbette farklı yemekler ya da bir fincan kahve içmek ve sonrasında temizlik için birkaç mutfak gerecini yanınıza almalısınız. Beslenme için gerekli kamp malzemeleri nelerdir:

 • Çıra
 • Bardak
 • Termos
 • Soğuk Çanta
 • Islak Mendil
 • Kağıt Havlu
 • Çöp Poşeti
 • Tava / Tencere
 • Çaydanlık
 • Bulaşık Malzemeleri
 • Alüminyum Folyo
 • Tabak

Ayrıca bir kamp ocağına ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız bu yazımız da ilginizi çekebilir: 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri – En İyi Kamp Ocakları Hangileri?

 

3- Kampta beslenme ihtiyaçlarınız için gerekli malzemeler

Hazır kamp yemekleri nelerdir?

Kampçılık için yola çıkmadan önce hangi öğünlerde ne yemek istediğinizi ve yemek alışveriş listesi oluşturmak size yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi, sandviçler ve hazır çorbalar, her zaman kamp için kolayca hazırlayacağınız yiyecekler olmuştur. Yanınızda bulunması gereken diğer yiyecek önerileri ise şunlar:

 • Çay
 • Kahve
 • Kuruyemiş
 • Marshmallow
 • Tatlı / Tuzlu Atıştırmalıklar
 • Meyve
 • Su
 • Konserve Yiyecekler

İstediğinize yönelik birçok gıda malzemesini yanınıza alarak kamp süresince keyifli ve yaratıcı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kampta yapabileceğiniz yemekleri merak ediyorsanız daha sonra bu yazımızı da mutlaka inceleyin: Kampta ne yenir? Kamp yemekleri nelerdir? 15 pratik kampta yapılacak yemek

 

4- Kamp için gerekli kıyafetler

Her sezon için kamp kıyafeti fikirleri

Kamp kıyafetleri, hazırlıklı olmanız gereken önemli konuların başında gelir. Dış mekanlarda beklenmedik birçok durum ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kamp alanına gitmeden önce hava durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Mevsim ve bölge şartlarına uygun doğru kıyafetleri yanınıza almayı ihmal etmeyin. Kamp yaparken yanınızda bulunması gereken başlıca çamaşırlar şunlardır:

 • Bot
 • Şapka
 • Terlik
 • Bel Çantası
 • Uyku Kıyafeti
 • Çorap
 • Pantolon ve Şort
 • Ceket
 • Güneş Gözlüğü
 • Kısa ve Uzun Kollu Gömlekler

Deniz etkinlikleri planlıyorsanız yanınıza havlu ve mayo almayı unutmayın. Ayrıca yağmurlu havalar için kış kampı malzemelerinden içlik, yağmurluk, eldiven ve bere gibi koruyucu ekipmanları yanınızda bulundurmalısınız. Yeterli alanınıza var ise ekstra çorap, T-Shirt ve iç çamaşırı bulundurmak, beklenmedik durumlar karşısında hazırlıklı olmanızı sağlar.

Kampta ne giyilir daha fazla fikir arıyorsanız bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kampa giderken ne giyilir? Kampta ne giyilir? Mevsimine göre kamp kombinleri

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

5- Hijyen ve sağlık için kampta gerekli malzemeler

Hijyen ve sağlık için kampta gerekli malzemeler

Hijyen ve sağlık için kampta gerekli malzemeler

Doğaya karşı hazırlıklı olmak sağlınız için çok önemlidir. Kesikler, böcek ısırıkları ve temel hijyen için kamp malzemeleri listesi oluşturmak gerekir. Sadece bir veya iki gece kamp yapıyorsanız, duş almayı tamamen atlayabilirsiniz. Ancak bu temiz kalmayacağınız anlamına gelmez. Buradaki kamp malzemelerine her zaman ihtiyacımız olmayabilir ancak hepsi kritik anlarda önemli sorunları çözecektir.

 • Kişisel İlaçlar
 • Ağrı Kesici
 • Böcek Sokmalarına Karşı Krem
 • Bandaj
 • Yara Bandı
 • Sinek Kovucu Sprey
 • Kolonya
 • Güneş Kremi
 • Sabun
 • Tuvalet Kağıdı
 • El Dezenfektanı
 • Diş Fırçası / Macun

Ayrıca şu ürünlere de ihtiyacınız olabilir:

 • Kamp Duşu
 • Ayna
 • Tarak
 • Kozmetik
 • Pamuk

 

6- Yanınıza almanız gerekebilecek diğer kamp malzemeleri

Yanınıza almanız gerekebilecek diğer kamp malzemeleri

Yanınıza almanız gerekebilecek diğer kamp malzemeleri

Kamp alanında isteklerinize ve beklentilerinize göre ihtiyacınız olan bazı malzemeler değişiklik gösterebilir. Özellikle kamp süresine bağlı olarak yeni ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Burada ki kamp eşyaları listesine her zaman ihtiyacınız olmayabilir fakat bazı durumlarda bunlar, büyük öneme sahip olabilirler. Bu ürünler:

 • Taşınabilir Şarj
 • Yedek Piller
 • Dikiş Seti
 • Çadır Tamir Kiti
 • Pusula / Harita
 • Çok Amaçlı Çakı
 • Mum
 • Dürbün
 • Telsiz
 • Şemsiye
 • Balta

Kamp alanında zevklerinize yönelik bazı ürünleri yanınızda götürebilirsiniz. Doğanın eşsiz manzarasını ölümsüzleştirmek için bir kamera veya fotoğraf makinesi, harika görüntüler elde etmenizi sağlar. Ayrıca kitap, dergi, masa oyunları, iskambil kağıtları gibi dilediğiniz malzemeyi yanınıza alarak kamp sürecini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kalem ve not defteri, kamp anılarınız ve küçük notlarınız için kamp için gerekli malzemeler listenize eklenebilir.

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

7- Kişisel kamp malzemeleri

Kişisel kamp malzemeleri

Kişisel kamp malzemeleri

Kamp alanında elbette bazı kişisel eşyalarınızın da yanınızda olması gerekir. Örneğin; kimlik, ehliyet, nakit para ve cep telefonu gibi eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayın. Kişisel bakımınız için şampuan, deodorant, kozmetik gibi ürünlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca diken batması gibi durumlarda yanınıza alacağınız bir cımbız, oldukça iş görecektir.

Bir kamp macerası için gerekli tüm malzemeleri sizin için listeledik. Eğer araç ile gidiyorsanız ihtiyacınız olan kamp malzemelerinin tümünü yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Yürüyerek ve sırt çantası ile gidecekseniz en ufak bir ağırlık bile büyük fark yaratacaktır. Bu yüzden kamp sürecini ve mevsimi göz önünde bulundurarak kamp için gerekli malzemeler için dikkatli seçimler yapmanız oldukça önemli bir konudur.

 

Kamp için gerekli malzemeler

Kamp için gerekli malzemeler

Kamp için gerekli malzemeler listesini indirebilirsiniz: Eksiksiz kamp malzemeleri listesi (PDF İndir)

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Bütün kamp malzemeleri listesi maddelerine tik attıysanız artık işin eğlenceli kısmıyla ilgili de biraz konuşabiliriz. Hadi gelin kampa nereye gideceğimize karar verelim ve sonra da kampta neler yapabilir, nasıl eğlenebiliriz buna bakalım:

Kamp Alanları 2022 – En İyi 15 Türkiye Kamp Alanı

Kampta neler yapılır? Eğlenceli kamp aktiviteleri ve kampta oynanacak oyunlar

 

Wikipediadaki kamp ekipmanları listesi ile bir karşılaştırma yapmak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar