Uyku tulumu temel kamp malzemelerinden biridir. Tıpkı çadır gibi belirli kriterler dikkate alınarak seçilmesi gereken ekipmanlardandır. Malzemesi, ısı geçirgenliği ve kesimleriyle farklılaşan uyku tulumu, kamp konforunun tamamlayıcısıdır. Farklı bölgeleri keşfetmek ve kamp yapmak için dışarı çıktığınızda, hava koşullarına uygun doğru uyku tulumunu bulmak önemlidir. Farklıürün tipleri farklı iklimlerde işe yarayacaktır, bu nedenle hem sizin hem de yatağınız için rahat olan bir tulum aldığınızdan emin olun.

Piyasada her birinin kendine özgü faydaları ve dezavantajları olan çeşitli uyku tulumları mevcuttur. Her türlü hava koşullarına uyum sağlayan bir çadıra sahip olsanız da iyi kalite bir uyku tulumu edinmezseniz kampınız kâbus olabilir.

Uyku tulumu çeşitleri nelerdir?

Uyku tulumu türleri

 1. Sentetik dolgulu uyku tulumu

  Dolgu malzemesiyle hayvanlara karşı hassasiyet duyan kişiler tarafından tercih edilen bir tür olarak oldukça uygun fiyatlıdır. Nemli, sürekli yağış alan, barınmanın sorun olacağı durumlarda, ıslandığında bile yalıtım özelliğini büyük ölçüde korur. Oldukça hafif olmasının yanı sıra fazla da yer kaplamaz.

 2. Kaz tüyü uyku tulumu

  Kaz tüyü, ısı yalıtımı konusunda en iyi dolgu malzemelerinden biridir. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik dolgulu uyku tulumlarına kıyasla üstün bir koruyuculuğa sahiptir. Üstelik sıkıştırıldığında daha az yer kaplar. Kullanım talimatlarına uyduğunuz takdirde hayat boyu kullanabilirsiniz. Üstelik bu tulumları kullandıkça yalıtım özellikleri de artıyor.

 3. Dikdörtgen uyku tulumu

  Bu tulumlar geniş olduğu için keyif kampçılığı için sıkça tercih edilir. Konforlu bir matın üzerinde kullanıldığında evinizdeki yatağın konforunu çadırınıza getirir. Kaz tüyü dolgulu çeşitleri de bulunur. Dikdörtgen bir form elde edebilmek için kullanılan materyaller bu tip tulumların ağır ve hacimli olmasına neden olur. Bu nedenle araçla çıkılan kamplarda tercih etmenizi öneririz.

 4. Mumya tipi uyku tulumu

  En etkili ağırlık, hacim ve ısı izolasyonu sunan bir tür olduğu için tercih sebebidir. Vücut hatlarıyla uyum sağlayan kesimi, ısı izolasyonunu destekler. Vücudu tümüyle sardığından içinde hareket etmek zordur. Ama bu durum aşırı soğuk havalar için büyük bir avantaj yaratır. Yarım ve tam fermuarlı çeşitleri bulunur.

 5. Özel kesim uyku tulumu

  Mumya ve dikdörtgen tulum kesiminin harmanlanmasıyla üretilen bu tür tulumların içinde hareket etme şansınız bolca var. Yarı dikdörtgen bir tasarıma sahip bu tulumlar, mumya tipi uyku tulumları gibi vücut sıcaklığını muhafaza ederken dikdörtgen uyku tulumlarındaki gibi geniş bir hareket alanı yaratıyor.

 

Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Uyku tulumu seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Kampa yeni başlayanlardansanız doğru uyku tulumu seçimi yapmakta zorlanabilirsiniz. Çok sayıda marka tarafından üretilen birbirinden farklı tulum çeşitleri arasından hangisini seçmelisiniz? Öncelikle seçim yaparken kamp yapacağınız mevsim ve arazi koşullarıyla birlikte vücut tipinize uygunluğu, kalitesi, ağırlığı, hacmi ve fiyatı gibi kriterlerin belirleyici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu kriterlerin tümünün buluştuğu bir ürün ile vücut sağlığınızı koruyarak kampınıza konfor getirebilirsiniz.

İşte seçim yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç temel ayrım:

Mumya tulumu, %100 polyester iplikten yapılmış yumuşak, hafiftir. Kamp gezileri sırasında serin kalmayı tercih eden ve aynı zamanda biraz ekstra sıcaklığa ihtiyaç duyan insanlar için mükemmeldir.

Kuş tüyü tulum, sıkıştırılmış kuş tüyü veya köpek kılından yapılan daha geleneksel ve ağırdır. Yüzyıllardır soğuk iklimlerde insanları sıcak tutmak için kullanılır ve hava koşullarına karşı ciddi bir yalıtım sağlayabilir.

Sentetik tulum, siz uyurken ses çıkarmalarını önlemek için ısıl işlem görmüş plastik veya diğer malzemelerden yapılır. Bazı sentetikler ayrıca alerjisi veya cilt hassasiyeti olanlar için onları oldukça rahat hale getiren lateks özelliklerine sahiptir.

 

Hangi uyku tulumu kamp yapmaya uygun?

Hangi uyku tulumu kamp yapmaya uygun?

Kamp tatili için uyku tulumu arayışındaysanız mumya tipi uyku tulumları oldukça ideal. Yukarıdan aşağıya doğru daralan kesimiyle ısıyı muhafaza eden mumya tipi uyku tulumları vücut sıcaklığını koruma altına alıyor. Özellikle soğuk havalarda çok iyi iş gören bu tür geniş bir hareket alanına sahip. Bu özelliğinin yanı sıra terletmeyen kumaştan üretilmesi de yaz kampları için fonksiyonel kullanım sağlıyor. Kampçılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Dikdörtgen tip veya zarf tipi ise dağcılık ve ekstrem sporlara ilgi duyanlar tarafından tercih ediliyor.

Kamp yaparken farklı uyuyanlar farklı türde uyku tulumlarına ihtiyaç duyabilir. Kış sporları etkinliklerinde veya yaz aylarında uzun yürüyüşlerde sıcak kalmayı seven biri için ağır bir mumya tulumu en iyi seçim olabilir. Hangi türün sizin için doğru olduğunu bilerek seyahatinizin mümkün olduğunca konforlu ve verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Satın almadan önce, nasıl çalıştığını ve her modelin hangi özellikleri sunduğunu anlamak önemlidir. İşte ihtiyaçlarınız için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak birkaç basit ipucu:

1) Kendi bedeninizi dikkate alın

– farklı bedenler farklı türde uyku tulumları gerektirir, bu nedenle satın almadan önce kendinizi ölçtüğünüzden emin olun. Çoğu modelin hem erkek hem de kadın bedenleri vardır, bu nedenle sizin için mükemmel olanı bulmak kolaydır!

2) Ağırlığı göz önünde bulundurun

Çok hafif veya çok ağır olması sabahları yataktan kalkmakta zorluk çekmenize ve gece geç saatlerde rahatsız edici horlamalara neden olabilir!

3) Müşteri yorumlarına göz atın!

 

Terletmeyen tulum arayışındaysanız pamuklu kumaştan üretilenleri tercih etmelisiniz. Mevsimsel olarak yazlık, kışlık ve 3 mevsimlik olarak kategorilere ayrılan tulumlar, pamuklu kumaşların yanı sıra polyester mikrofiber, perteks malzemeden de üretiliyor. Bu malzemeler, hafif, kullanışlı ve dayanıklı olduğu için sağlam bir akciğere sahip! Yani nefes alma sorunu yaşamıyor. İdeal bir terletmeyen uyku tulumu edinmek istiyorsanız bu malzemelerden üretildiğinden emin olun. Çünkü vücudumuzla doğal bir uyum yakalayan bu kumaşlar teri emerek içinde hapsediyor. Boydan boya fermuarlı bir ürün seçimiyle yüksek sıcaklıklara ulaşan kamp gecelerinde bile deliksiz bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kadın kampçılar için farklı ürün

Uyku tulumu kadın kampçılar için hangi çözümleri sunar?

Kadınların erkeklerden daha düşük vücut sıcaklığına sahip olması doğru seçimi yapmayı onlar için daha önemli hale getiriyor. AB standartlarına göre kadın uyku tulumlarının konfor dereceleri +7 derece kadar daha farklılık gösterebiliyor. Genel olarak 1.68’den başlayıp 1.83 boyunda olan kadın uyku tulumlarının ayak kısmında ekstra ısı yalıtımı da bulunuyor.

Yazlık uyku tulumu özellikleri

Yazlık uyku tulumu özellikleri neler?

Bunaltıcı hava sıcaklıkları düşünülerek üretilen ideal bir yazlık uyku tulumu, terletmeyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğini de kumaşından alır. 10 ile 15 derece yazlık uyku tulumu seçimiyle yazın deniz kenarında ya da ormanlık arazide yapacağınız kamplarda deliksiz bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz. Kışlık uyku tulumlarından daha küçük ebatlara sahip yazlık uyku tulumu seçiminde ağırlık ve hacim kriterlerini de dikkate almalısınız. Özellikle sırt çantalı bir kamp planlıyorsanız fazla yer kaplamaması sizin için büyük bir avantaj yaratır.

 

Uyku tulumu fiyatları

Uyku tulumu fiyatları

Mevsim koşullarına ve vücut tipinize uygun uyku tulumu fiyatları markasına ve kullanılan malzemeye göre değişiyor. Gün içinde kısa bir süreliğine kullanacağınızı düşünerek uyku tulumuna fazla bütçe ayırmak istemeyebilirsiniz. Ancak uyku tulumunun konforlu bir kampın altın anahtarını sunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kamp türüne, mevsim koşullarına ve vücudunuza uygun uyku tulumu modellerinin fiyatlarını muadilleriyle karşılaştırarak fiyat performans değerlendirmesi yapmakta fayda var.

Piyasadaki iyi kalite uyku tulumu fiyatları ortalama 200 TL’den başlayıp 10 bin TL’den yukarıya kadar çıkabiliyor. Çiftler için üretilen çift kişilik uyku tulumu fiyatları da kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösteriyor. Çift kişilik uyku tulumu modelleri fiyatları ortalama 1000- 1500 TL civarında. Profesyonel kampçıların gözde markası Husky uyku tulumu modelleri, 5 bin TL’nin üstünde bir bütçe gerektiriyor.

 

Sonuç:

Uyku tulumları kamp için harika bir yatırım olabilir. Doğru uyku tulumunu seçerek ve iyi bir fiyata alarak, ormanda huzurlu ve konforlu bir konaklamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, uyku tulumunuzun tüm mevsim hava koşullarına uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Son olarak, uzun bir yürüyüş veya kamp gününün ardından rahatlayabilmeniz için rahat bir uyku tulumu aldığınızdan emin olun.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar