Kampta ne yenir? sorusunun cevabı biraz da yapacağınız kampın türüne, beslenme tercihlerinize ve yanınızda neyi taşıyıp taşıyamayacağınızla ilişkilidir. Kamp türüne ve beslenme tercihinize göre hazırlayabileceğiniz sağlıklı, pratik kamp yemekleri nelerdir açıklamaya çalışarak basit bir şekilde kampta yapılacak yemekler için bir liste vermeye çalışacağız.

Kampta ne yenir?

Kamp yemekleri keyifli bir kamp ortamının olmazsa olmazıdır. Özellikle birileriyle paylaşılıyorsa doğanın içinde, oksijen dolu bir ortamda yemek yeme fikri iştah açıcıdır. Konserve yiyeceklerle ya da tam teçhizatlı bir kamp yemek pişirme seti ile aradığınız farklı lezzetleri ve sağlığı her öğün için bulabilirsiniz.

Bir çubuğa geçireceğiniz sosis, hazır köfte gibi et ürünleriyle kendinize enfes bir mangal ziyafeti çekebilirsiniz.

Eğer aktivitelerle dolu bir kamp planladıysanız da paketlenmiş halde satılan malzemelerden faydalanarak hazır kamp yemekleri menüsü oluşturabilirsiniz.

“Kamp yemek setine ihtiyaç var mı yoksa hazır konserve çeşitlerini mi yanınızda götüreceksiniz” şartlara göre karar vermelisiniz. Ne yemeyi düşünürseniz düşünün bozulmayan yiyeceklerden yana tercih yapmak her zaman önemli. Doğanın içinde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak için malzeme seçimi büyük bir hassasiyet gerektiriyor.

Peki kampa gitmeden önce yiyecek alışverişi tüyoları neler? Hazır konserve yemeklerden hangileri kampa götürülebilir? Kampta yemek pişirmek için hangi seçeneklere sahibiz?

 

Kampta ne yenir?

Kampta ne yenir?

Kamp yemekleri için önce iyi bir alışveriş listesi yapın!

Kamp yemeklerinizin hangi ağırlıkta olacağına karar vermelisiniz. Kampta yemek pişirmek oldukça keyifli. İmkanlar kısıtlı olsa da mutfak dağıldı, bulaşıklar yığıldı, ocak kirlendi derdi yok. Kampa gitmeden önce yapacağınız alışveriş ile tüm öğünlerinizi önceden planlamalısınız. Bu noktada kampta hangi tür konaklama yapacağınız önemli! Ateş yakma imkanınız olacak mı? Ocak kullanabilecek misiniz? Yanınızda ne kadar yiyecek taşıyabilirsiniz ve bir aksilik ya da eksik olduğunda alışveriş yapma imkanınız var mı? Bütün bu konuları enine boyuna düşündükten sonra alışveriş listenizi oluşturabilirsiniz.

Sıcakta bozulmayan yiyecekler tercih edin:

Sıcakta bozulmayan yiyecekler arasından seçim yapmak özellikle buzdolabı – soğutucu gibi ekipmanların olmadığı bir kamp ortamı için önemli. Ama işiniz hiç kolay değil! Araçla ya da karavanla yapılan kamplarda sıcakta bozulmayacak yiyecekler seçtiğiniz takdirde yanınıza fazla malzeme alabilme avantajınız var. Ancak çadırla kampa çıkacaksanız sırt çantanızda kilolarca patates, soğan gibi ağır malzemeler taşıma şansınız olmayacaktır.

Taşıma ve saklama kolaylığını önemseyin:

Her adımda taşımanız gerektiğinden, sırt çantasıyla taşınan yiyecekler mümkün olduğunca hafif olmalıdır. Susuz ve dondurularak kurutulmuş gıdalar genelde en hafif olanalrıdır.

Kalori açısından zengin yiyecekleri tercih edin:

Kamp yapmak birçok açıdan çok fazla enerji gerektirir, bu nedenle size uygun şekilde yakıt ikmali yapabilecek yiyeceklere ihtiyacınız vardır.

Pişirme süresi ve zorluğunu göz önünde bulundurun:

Yemeğinizi pişirmek için ne kadar sabrınız olacağını ve ne kadar malzeme, ısı ve süre gerektireceğini düşünün. Kamp çoğu zaman minimum materyalden maksimum fayda alma işidir.

 

Kampta ne yenir? Kampın olmazsa olmazı kamp yemekleri nelerdir?

Kampta ne yenir? Kampın olmazsa olmazı kamp yemekleri nelerdir?

Kampa giderken hangi yiyecekler alınır?

Kampa giderken alınacak yiyecekler içinde bazı olmazsa olmazlar vardır. Kampa giderken ilk etapta mevsim koşullarını dikkate alın. Kışın ya da soğuk havada kamp yapacaksanız doğada her yer buzdolabı. Ancak siz yine de hangi mevsimde olursa olsun sıcakta çabuk bozulmayacak protein değeri ve kalori miktarı yüksek, sindirimi kolay yiyecekleri kampa giderken yanınıza alın.

Aracınızda portatif bir buzdolabı varsa içini tıka basa peynir, yoğurt, et çeşitleri gibi kolay bozulan yiyeceklerle doldurabilirsiniz. Ama sırt çantanızla kamp yapacaksanız işiniz biraz daha zor. Bu durumda kişisel zevklerinizi ve lezzet arayışınızı evinizde bırakın, kampta ihtiyacınız olan enerjiyi depolayabileceğiniz kamp yiyeceklerine odaklanın. Tabi bu yiyeceklerin çok yer kaplamaması ve hafif olması da gerekiyor.

Araçsız gidilecek kamplar için süpermarketlerde satılan paketli ürünlerde sağlık ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Konserve ve hazır yemekler öğle ve akşam yemekleri için oldukça ideal. Çikolata, kuru meyve ve kuruyemiş gibi enerji deposu gıdaları, bu tür malzemeleri barındıran protein barları da mutlaka çantanızda bulundurun. Salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri fermente edildiği için kolay bozulmuyor. Yumurta da direkt güneşe temas etmediği müddetçe bir iki gün bozulmadan kalıyor. Yükte hafif olan bu yiyeceklerle yorucu aktivitelerde enerji patlaması yaşamaya hazır olun!

 Bu kamp yemek malzemelerini sepetinize mutlaka ekleyin!

Liste oluşturmakta zorlanıyorsanız, işte mutlaka yanınızda götürmeniz gereken sıcakta bozulmayan kamp yiyeceklerinin bir listesi:

1- Çikolata ve kuruyemişler

Lezzetiyle her yaştan insanı buluşturan çikolata, kampçıların enerji merkezi olma görevi üstleniyor. Yer fıstığı, bol fındık, badem, Antep fıstığı içeren türlerinde kampta ihtiyacınız olan enerjiyi temin edebilirsiniz. Kuruyemişin er türlüsü kampçıların ilacı!

2- Tuz ve baharat çeşitleri

Tıpkı çikolata ya da kuruyemiş çeşitleri gibi tuz da kampta yanınıza alacağınız yiyecekler arasında ilk sırada yer alıyor. Çünkü kampta yapacağınız yorucu aktiviteler sırasında vücudunuz tuz kaybeder. Eksikliği halinde direnciniz düşer. Mutlaka yemeklerinizde tuz kullanın. Damat tadınıza uygun baharat çeşitleri aşırıya kaçmamak şartıyla kampta serbest!

3- Süt tozu

Kolay bozulmayan, ağırlık yapmayan üstelik 1 kaşıkta 1 bardak süte eşdeğer protein içeren bir gıda türüdür. Sindirim sisteminizi destekler.

4- Yulaf ezmesi

Lif açısından oldukça zengindir. En yakın arkadaşı süt tozuyla gücünü birleştirerek sağlıklı bir öğün yaratır. Küçük bir avuç kuruyemiş karışımıyla öğün kurtarıcı bir hale dönüşür.

5- Makarna, erişte, noodle çeşitleri

Besleyiciliği yüksek hazırlanması kolay olduğu için kampçıların en büyük dostudur. İhtiyaç duyulan kalori miktarını tek başına karşılar.

6- Tarhana

Doğal bir yiyecek malzemesi olması ve içerisinde yoğurt ve çeşitli sebzeler bulundurması nedeniyle sağlık deposudur. Bir kaşık tarhana ile bir öğünlük çorba elde edebilirsiniz.

7- Peynir çeşitleri

Teze çeşitleri yerine tuz oranı yüksek eski kaşar, tulum, keçi peyniri gibi kolay bozulmayan peynirleri tercih ederseniz kamp süresince rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu tür peynir türleri sıcaktan bozulmayan yiyecekler arasındadır.

8- Zeytin çeşitleri

Her türlü zeytini kamp aktivitenize dahil edebilirsiniz. Kolay bozulmayan özelliğiyle kamp süresince hemen her yemeğe girebilir.

9- Konserve ve paketli hazır yemekler

Lezzeti ve sağlığı tek bir kutuda ve pakette buluşturan bu tür yemekler kapta hayat kurtarır. Balıktan zeytinyağlı ve ana yemek çeşitlerine kadar geniş bir yelpaze sunar.

10- Yumurta

Kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemeklerinde de oldukça doyurucu bir seçenek olan yumurta ile menemenden çılbıra kadar türlü türlü yemekler yapabilirsiniz. Plastik yumurta kaplarıyla sırt çantanızda taşıyabilirsiniz.

 

Kampta ne yenir? Sağlıklı kamp yemekleri için 3 öneri

Kampta ne yenir? Sağlıklı kamp yemekleri için 3 öneri

Kampta yapılacak yemekler için 3 püf noktası

Kampta yapılacak yemekler için mutlaka bir kamp yemek setine ihtiyacınız yok. Fakat kamp ateşimde yemek yapmak gerekiyorsa doğaya maksimum özen göstermeyi ihmal etmeyin. Mümkünse ve çok zorunlu değilse özellikle ormanlık – dağlık alanlarda ateş yakmaktan kaçının. Bunun yerine mutlaka yanınızda pratik, kolay kullanımlı bir kamp ocağı bulundurun.

Henüz bir tanesine sahip değilseniz 3 pratik ve uygun fiyatlı kamp ocağını değerlendirdiğimiz bu içeriğimiz size yol gösterebilir: 3 Kamp ocağı tavsiyesi! En iyi kamp ocağı hangisi? Kaliteli kamp ocağı nasıl seçilir?

 1- Kampta yemek pişirme şansınız varsa bunlarla zaman kazanın

Kamp sırasında evinizdeki mutfağın konforunu bulmak elbette mümkün değil. Kısıtlı imkanlarınızı avantaja çevirmenin yolu pratik kamp yemekleri hazırlamaktan geçiyor.

  • Menemen
  • Yumurta çeşitleri
  • Tost
  • Kumpir
  • Makarna

gibi kısa sürede hazırlanabilen pratik yemekleri oldukça doyurucu, protein ve karbonhidrat değeri de hayli yüksek. Kamp ateşinde ya da kamp ocağında hazırlanabilmeleri de büyük bir kolaylık sağlıyor. Eğer günlük taze et ürünleri temin edebiliyorsanız şanslısınız. Kampta et pişirmek oldukça keyiflidir ve hazır köfte, sosis, kırmızı ve beyaz et çeşitleriyle kamp yemekleri menünüzü zenginleştirebilirsiniz.

Kampta yemek pişirmek deyince akla ilk gelen ızgara çeşitleri olsa da mangal ürünlerinin soğuk zincirinin bozulmaması gerekiyor. Kendinize bir mangal ziyafeti çekmek istiyorsanız et, balık, tavuk gibi ürünleri kamp sırasında temin etmeli ve tüketmek için birkaç saati aşmamalısınız. Bunlar oldukça kolay hazırlanan yemeklerdir ve böylece vaktinizi yemek yaparak harcamak yerine aktivitelerle değerlendirebilirsiniz.

Bozulmayan yiyecekler, hazır kamp yemekleri nelerdir?

Bozulmayan yiyecekler, hazır kamp yemekleri nelerdir?

2- Hazır konserve yemekler ile enerji ihtiyacınızı giderin

Hazır konserve yemekler genellikle sırt çantasında taşınabilecek hafiflikte malzemelerden oluşur. Yüksek derecede ısı gerektirmeden pişen hazır konserve yemekler kampta hayat kurtarıcı bir role sahip. Günlerce çantanızda taşısanız dahi bozulmayacak bu tür malzemeler, kamp sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi ve lezzeti tek bir pakette buluşturuyor.

  • Kolayca ısıtılabilen paketli hazır çorbalar
  • Nohut, fasulye, barbunya gibi klasik konserve çeşitleri
  • Önceden pişirilmiş, dayanıklı paketli yiyecekler
  • Konserve balık çeşitleri
  • Konserve zeytinyağlı dolma enginar gibi yemek çeşitleri

doyurucu ve sağlıklı hazır kamp yemekleri arasında yer alıyor.

Süpermarketten satın alabileceğiniz 3 dakikada hazırlanan hazır noddle çeşitleri de kampçıların sırt çantasında baş köşeye oturuyor. Tavuklu, sebzeli farklı çeşitleriyle sağlığın yanı sıra lezzetin bin bir türlüsünü sunuyor. Bu tür yemekler özellikle saatler süren kamp aktiviteleri sırasında en çok ihtiyaç duyduklarınız arasında yer alıyor.

 

Kampta ne yenir? Hazır konserve yemekler

Kampta ne yenir? Hazır konserve yemekler

3- Ateş olmadan da kampta yemek yapmak mümkün

Kampta yemek yapmak için ateş şart değil. Kamp alanını otel olarak kullanmaya niyetliyseniz ateşsiz yemekler tam size göre! Peki ateş yakmadan hazırlayabileceğiniz sandwich çeşitlerini nasıl sağlıklı hale getirebilirsiniz? Bu noktada ekmek seçiminiz çok önemli. Tahıllı, çavdarlı, kepekli undan yapılan ekmekler, bağırsak sağlığını destekleyen ekşi mayalı ekmek çeşitlerini deneyin. İçine koyacağınız malzemelerde aşırı yağlı şarküteri ürünleri yerine az yağlı peynir çeşitleri, domates, salatalık, yeşil yapraklı sebzeleri tercih edin. Ateşsiz yemekler deyince ilk akla gelen Sandwich’in en yakın arkadaşları mayonez, ketçap gibi hazır soslar midenizi ve bağırsaklarınızı bozmanıza neden olabilir. Bu tür kötü sürprizler yaşamamak için hazır soslardan uzak durmanızı öneririz.

 

1kampta yapilacak basit yemekler - Kampta ne yenir? Kamp yemekleri nelerdir? 15 pratik kampta yapılacak yemek!

Kamp için yemek önerileri

Menemen

Sadece menemen değil, yumurtanın her türlüsü. Yapmasını bilmeyenle sadece evlenmek değil, kampa gitmek de caiz değil.

Yumurtalı ekmek

Kampta yapması çok zor olmayan, düz bir kayanın üzerinde bile pişebilecek çok basit ama doyuruculuk açısından zengin.

Meyve salatası

Doğadan topladıklarınız ve yanınızda getirdiklerinizle taptaze bir karışım elde edebilirsiniz.

Sandviç

Sandviç eldeki malzemelere uyum sağlayan muhteşem bir öğündür. Kampçı kahvaltısı denince ilk akla gelen yemek olur.

Et çeşitleri ile mangal

İmkanı olan yapsın tabii. Doğaya zarar vermemek için maksimum özeni göstermeyi unutmayın.

Közlenmiş sebzeler

Yanınızda götüreceğiniz ya da yakınlardan temin edeceğiniz patlıcan, biber ve benzeri bilimum sebzeyle harika bir öğün çıkarabilirsiniz.

Makarna – Noodle

Olmasaydı ne yapardık bilinmez ama makarna hem pişirme kolaylığı hem de doyuruculuk açısından şipşak yemeklerin en süperi olarak görülebilir. Kampta pratik yemek keyfini lüksle birleştirmek istiyorsanız yanına güzel bir sos yapmayı ihmal etmeyin.

Kumpir

Kamp ateşi imkanı varsa, patates de varsa ve yine de kumpir yapmıyorsanız ne yemeyi seviyorsunuz lütfen yorumlara yazın.

Pilav

Hızlı, basit, besleyici. Saklaması ve yemesi kolay. Pilav kamp sofralarının da vazgeçilmezi.

Ton balığı

Konserve ton balığının uzun süre sıcaklara dayanması onu önemli kamp öğünlerinden biri yapıyor. Pilavla, makarnayla, sandviçte ya da tek başına. Kamp yemeklerinin İsviçre çakısı gibi.

Hazır çorbalar

Bunların pişmiş olanları da paketli olarak satılıyor olsa da dayanıklılık açısından toz hazır çorbaların gerisinde kalıyor. Yine de her öğün için değerlendirilebilecek pratik bir alternatif.

Reçel

Yüksek dayanıklılığı ve içerdiği şeker miktarıyla hem saklaması kolay hem de enerji deposu. Biraz yorgun hissettiğinizde içinde reçel olan bir öğünle birkaç dakika içinde maceraya devam etmek için hazırsınız.

Mısır

Köz varsa, mısır da vardır. Bu besleyici ve lezzetli arkadaş kamp çantanızda da bozulmadan size çok uzun süreler eşlik edebilir. Görünüşünün ve besleyiciliğinin yanında patates kadar ağır olmaması onu önemli bir kamp öğünü tercihi yapıyor.

Konserve bakliyatlar

Fasulye, nohut, barbunya gibi seçeneklerle hem sıcağa hem zamana dayanıklı bu öğün özellikle hızlıca bir şeyler atıştırmak istediğinizde her zaman imdadınıza yetişecektir.

Tahıl gevreği

Hem taşıması kolay, hem dayanıklı hem de hazırlaması çok pratik.

 

vegan kamp yemekleri

Kampa götürülebilecek konserve yiyecekler

Konserve yiyecekler kamp aktivitelerimizde tüm öğünler için hayat kurtarıcı bir rol oynarlar. Çoğu iklim koşuluna dayanıklı bu kolay taşınabilen bozulmayan yiyecekler kavanoz, plastik ya da teneke kutularda üretilir ve kolayca saklanıp taşınabilir. Haşlanmış ya da közlenmiş bu hazır konserve çeşitlerinden öğününe göre şu türleri tercih edebilirsiniz:

Balık, barbunya, bamya, bezelye, enginar, fasulye, deniz börülcesi, garnitür, közlenmiş biber, közlenmiş patlıcan, mısır, nohut, hindi, kuru fasulye, meksika fasulyesi, salamura yaprak, yaprak sarma, mantar, türlü, mısır, salça, turşu, nohut, bezelye, biber.

 

Kampta yapılacak basit yemekler nelerdir?

Kampçı kahvaltısı için özel menüler

Kampçı kahvaltı öğünü olmadan günü tamamlayamaz. Bütün gün doğada harcayacağınız enerjiyi toplamaya bu öğünle başlarsınız. Bu nedenle kamp kahvaltısı asla ihmal edilmemesi gereken ve özenilmesi gereken bir üründür. Enerjiniz yetmediği için ya da mideniz  guruldadığı için doğanın koynunda muhteşem bir aktiviteden geri kalmak ya da sağlık sorunları yaşamak istemezsiniz.

Kamp kahvaltısı için seçenekleri gözden geçirelim:

Krep, sandviç, tost, tahıl gevrekleri, börek, meyve kokteyli, patates kumpir, yumurta, avokado, zeytin, enerji barları, kurutulmuş etler, fındık – fıstık ezmesi, ton balığı, mısır, peynir, kurutulmuş meyveler, çerez, şeker.

 

vegan kamp yemekleri

vegan kamp yemekleri

Vegan kamp yemekleri

Vegan yaşamı benimseyenler için kamp aktivitesi vegan kamp yemekleri ile oldukça kolay. Veganlar için süpermarketlerde satılan hazır yemekler oldukça hayat kurtarıcı. Genellikle omlet, pancake gibi kampın olmazsa olmaz lezzetleri de yumurta ve süt gibi hayvansal ürünler kullanmadan yapılabiliyor.

Sebzeli noodlle, makarna çeşitleri, kumpir gibi karbonhidrat açısından zengin yemekler, nohut, fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatlar en bilinen vegan kamp yemekleri arasında. Sadece sebzelerden oluşan vegan kokoreç, karabuğday içeren pilav çeşitleri hatta çeşitli sebzelerle yapılan köfteler vegan kamp yemekleri  arasında yer alıyor.

Bu birbirinden güzel yemekler sizi acıktırdıysa harika kamp yemekleri tarifleri için bu kaynağı da inceleyebilirsiniz:

! nefisyemektarifleri.com sitesine yönlendirileceksiniz: Kampta Ne Yenir? Basit, Az Malzemeli 12 Yemek

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar