Kamp ocağı her türlü kampın ana malzemelerinden biridir. Kampta ateş üzerinde yemek pişirmenin keyfi başka olsa da kamp ocakları da aynı görevi fazlasıyla yerine getirir ve hem kendiniz hem de çevre için daha güvenli oldukları da ortada.  Yanlış kamp ocağı seçimi kampınızı hüsrana uğratabilir. Bu nedenle bu yazımızda farklı işlevleri olan farklı kamp ocaklarını inceleyerek hangisini almanız gerektiğine karar vermeniz için size yardımcı olmaya çalışacağız.

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

İşlevsel bir kamp ocağı nasıl olmalı? Kamp ocakları arasından seçim yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bu yazıda bir araya getirdik. En sonda size kamp ocağı tavsiyesinde de bulunacağız.

 

Başlıca 4 kamp ocağı türü

 • LPG tüplü kamp ocakları
 • Alkol ve ispirtolu kamp ocakları
 • Benzinli Kamp Ocakları
 • Çakmak gazlı kamp ocakları

En iyi 3 kamp ocağı çeşitleri nelerdir?

LPG tüplü kamp ocağı:

LPG tüplü kamp ocağı taşımaya uygun en kolay ve pratik kamp ocaklarıdır. Her türlü hava koşullarında sorunsuz kullanım sağlar. Genelde vidalı kartuşla çalışır. Kartuşunu ısı muhafazalı kılıfının içinde tutarsanız donma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Sızdırma sorunu yaşamaz. Bu nedenle en güveniliridir diyebiliriz.

Alkol ve ispirtolu kamp ocağı:

Alkol ve ispirtolu kamp ocağı kullanımı oldukça basit ve pratik bir üründür. Ancak alkol ve ispirto gibi uçucu bir yakıtla beslendiği için düşük verimlilik sunar. Soğuk havalarda kullanımı zorludur. Buna karşın bozulma ihtimalinin hemen hemen hiç olmaması nedeniyle en iyi kamp ocağı olarak gösterilir. Uzun süreli kamplarda litrelerce alkol gerektirebilir. Bu nedenle kısa süreli kamplar için ideal bir çözümdür. Bahar ve yaz aylarında, hafta sonu kamplarında kullanılması tavsiye edilir.

Benzinli kamp ocağı:

Benzinli kamp ocağı benzin ve mazotla çalışan bir tür olarak her türlü hava koşuluna uygundur. Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişler düşünüldüğünde kullanımı biraz maliyetli olabilir. Ancak enerjisini benzin gibi en verimli yakıt türünden aldığı için diğer tiplere nazaran en yüksek ısıya ulaşır. Pişirme ve kaynatma süreleri açısından açık ara liderliği elinde bulundurur. Bu nedenle kalabalık kamplar için en doğru çözümdür.

Çakmak gazlı kamp ocağı:

Çakmak gazlı kamp ocağı ekonomik ve kolay kullanımlı bir türdür. Adı üstünde çakmak gazıyla doldurulur. Taşıması kolaydır. Özel olarak üretilmiş tüpleriyle 1 ila 3 saat arasında yanma süresi sağlar. Yüksek ısı üretemediği için ve yedek tüplerle birlikte çok yer kaplayacağı için orta ve uzun süreli kamplar için ideal değildir.

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

 

Kamp ocağı seçerken hangi kriterler dikkate alınmalı?

Kamp ocağı kriterleri nelerdir?

Kamp ocağı seçiminde öncelikle ulaşım olanaklarınızı dikkate alın. Taşınabilme kolaylığı sunan hafif ve pratik bir ürün seçimiyle sırt çantanızla kamp yapabilirsiniz.  Portatif kamp ocağı, katlanabilir kamp ocağı etiketiyle tasarlanmış bazı ürünler bu ihtiyacı karşılayabilir. Otomobil ya da karavanla kampa çıkıyorsanız kolay taşınabilir türlerini tercih etmenize gerek yok. Sırt çantasıyla kampta da yürüyeceğiniz yol, seçiminizde belirleyici bir rol oynar. Kampın süresine göre de yedek yakıt ya da kartuş bulundurmanızı gerektirebilir. Çantalı kamp ocağı trekking esnasında taşıma kolaylığı sağlayabilir. Ya da mini kamp ocağı 1-2 günlük kısa bir kamp için belki de ideal bir tercih olacaktır. Tüm bu kriterleri dikkate alarak bir seçimde bulunmalısınız.

 

Hangi tip kamp ocağını tercih etmelisiniz?

Kamp ocağı çeşitleri kullanılan yakıt türüne göre isimlendiriliyor. Taşımaya uygun olanlar çadırla konaklama için ideal. Karavanınız varsa daha fonksiyonel olanları tercih edebilirsiniz.

Çadırla kamp için kamp ocağı hangisi olmalı

Çadırla kamp için kamp ocağı tavsiyesi

Çadırla kamp yapanlardansanız LPG tüplü kamp ocağı oldukça pratik bir çözüm.  Kolay taşınabilme, verimli ve uzun süreli kullanım sağlaması büyük bir avantaj yaratıyor. Yedek kartuşlarını temin ettiğiniz sürece uzun süreli kamplarda da kullanabilirsiniz. LPG tüplü ürün Decathlon gibi kampçıların buluştuğu pazar yerlerinde kartuşuyla birlikte oldukça uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Kartuşla çalışan, ızgara kaplı çantalı modeller kolay taşınabilme özelliğiyle günübirlik piknik aktiviteleri ve çadır kampları için ideal.

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

Karavanla kamp için kamp ocağı hangisi olmalı

Karavanla kamp için kamp ocağı önerisi

Karavanla kamp yapıyorsanız ocak konusunda seçeneğiniz bir hayli geniş. Çoğu modellerinde gövdesinde ızgara barındıran katlanabilir kamp ocağı çeşitlerinin tekli ve ikili modelleriyle kampta kuru fasulye bile pişirebilirsiniz. Çadır ya da karavan kampında ateş yakma zahmetine girmeden dumansız ve verimli bir kamp ateşi elde etmek istiyorsanız tercihiniz BioLite kamp ocağı olmalı.

En popüler kamp ocağı markaları

 • Nurgaz kamp ocağı
 • Orcamp kamp ocağı
 • Aygaz kamp ocağı
 • Orgaz kamp ocağı
 • Decathlon kamp ocağı
 • İksa kamp ocağı
 • Migros kamp ocağı
 • Koçtaş kamp ocağı
 • BioLite kamp ocağı

Kamp ocağı kartuşu kaç saat yanar?

Kamp ocağı kartuşu kaç saat yanar?

Şimdi de “Kamp ocağı kartuşu kaç saat yanar?” sorusuna bir örnekle cevap verelim. Kamp ocağı kartuşu, 80 gr, 230 gr ve 430 gr olarak satışa sunuluyor. 80 gr tenis topu büyüklüğündeki Nurgaz kamp ocağı kartuşu tek kişinin 2 günlük kamp organizasyonunda yeterli geliyor. Bu kamp ocağı ortalama 2 saat süresince yanabiliyor. 230 gr Nurgaz kamp ocağı kartuşunun yanma süresi 4- 6 saat arasında değişiyor.

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

Kamp ocağı fiyatları ne kadar?

Kamp ocağı fiyatları ne kadar?

Kamp ocağı fiyatları modeline ve markasına göre değişiklik gösteriyor. Kamp ocağı türlerinin fiyatları 175 TL’den başlıyor. Dayanıklılık ve malzeme kalitesine göre fiyatlar bin TL’nin üstüne kadar çıkabiliyor. Bütçenize uygun bir kamp ocağı, Decathlon spor mağazasında sizi bekliyor. Süpermarketten satın almak isterseniz Migros, kamp ocağı için en uygun fiyatları sunuyor diyebiliriz. Reyonlarında bahar dönemlerinde farklı türde kamp ocağı bulabilmek mümkün. Kamp ocağı, Koçtaş gibi yapı marketlerde de kampçılarla buluşuyor. Bu tür marketlerde farklı model ve markalarda kamp ocağı türleri satışa sunuluyor.

Yazımızda bahsettiğimiz kamp ocağı fiyatlarını öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız, sizin için hem konfor hem de taşınabilirlik açısından en iyi seçenekleri listeledik. Kamp ocağı fiyatlarının her zaman güncel olduğu bu listede, farklı kamp ocaklarının güncel fiyatlarını ve bu ocakların özelliklerini incelemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

guncel kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

kamp ocagi fiyatlari 2023 - En İyi Kamp Ocakları Hangileri? - 4 Kamp Ocağı Türü ve Kullanım Şekilleri

Doğru kamp ocağını seçtikten sonra birbirinden lezzetli bazı kamp yemekleri hakkında tavsiyeye ihtiyacınız olacak. Kamp yemekleriyle ilgili bu içerik ilginizi çekebilir:

Kampta ne yenir? Sağlıklı kamp yemekleri nelerdir? Kampta yapılacak basit yemekler neler?

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar