Adını bünyesinde barındırdığı 7 gölden alan Yedigöller, kamp alanları ile dört mevsim kampçıları ağırlıyor. Büyükgöl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlıgöl, Küçük Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl’ün kıyılarında bulunan Yedigöller kamp alanları, doğanın yeşilden kırmızıya uzanan tüm renklerini barındıran doğal güzellikleriyle özellikle mevsim geçişlerinde kampçıların akınına uğruyor. Yedigöller’in doğanın bin bir rengine açılan kapısını birlikte aralamaya ne dersiniz?

 

Yedigöller kamp yerleri ile hayata kısa bir mola!

Bölgedeki 7 gölü kuşatan Yedigöller Milli Parkı’nın içinde yer alan Yedigöller kamp alanları, doğal güzellikleri Bizans dönemine ait tarihi kalıntılarla harmanlayarak kampçıları tarih ve doğayla iç içe bir yolculuğa davet ediyor. Şehrin karmaşasından sıkılanların imdadına yetişen Yedigöller kamp yerleri ile ruhunuzu ve bedeninizi arındırarak hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

Yedigöller kamp alanları nerede yer alıyor?

Yedigöller kamp alanları uzun yürüyüş yollarıyla çevrili Yedigöller Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Çeşitli platformlarda sıklıkla dile getirilen “Yedigöller Milli Parkı kamp serbest mi?” sorusuna şu sözlerle açıklık getirelim: Parkın içerisinde sadece izin verilen alanlarda çadır ve karavan kampı yapılabiliyor. Kamp yapılabilen bölge, Deringöl ve Büyükgöl kıyılarını kaplayan geniş araziden oluşturuyor. Bu alan dışında göl kenarında ya da ormanın derinliklerinde kamp yapmak yasak. Zaten kamp yapılabilen alanların büyüklüğü alternatif kamp yeri arayışı gerektirmiyor.

 

Yedigöller kamp alanları konaklama türleri neler?

Yedigöller, karavan kamp alternatifiyle de son dönemin gözde noktalarından biri. Yedigöller Milli Parkı içinde karavanlar için oluşturulan ayrı bir bölgede karavan kampı yapılabiliyor. Yedigöller, çadır kampı yapılabilen alanlarıyla çadır tutkunlarının buluşma noktalarından biri. Rengarenk çadırların geçit törenine sahne olan Yedigöller kamp yerleri, civarda yapılabilecek etkinliklerin de merkezinde yer alıyor. Öte yandan Yedigöller, bungalov konaklama seçeneğiyle de daha geniş bir kitlelere hitap ediyor.

 

Yedigöller kamp alanları aktiviteleri neler?

Yedigöller kamp alanları sizi doğanın uyanışına tanıklık etmeye, yeni doğan güne kuş sesleri eşliğinde uyanmaya, geceleri gökyüzünde dans eden yıldızların ışığıyla uykuya dalmaya davet ediyor. Kayın, meşe, karaağaç, kavak ve köknar gibi çok sayıda ağacın kokusunun birbirine karıştığı Yedigöller kamp alanları, geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Kampta yapacağınız saatler süren yürüyüşler sırasında bu hayvanlardan birini görebilme ihtimaliniz yüksek. Yedigöller kamp alanları, civardaki illere yakın olması nedeniyle de şehir hayatından kaçış rotalarında ilk sıralarda yer alıyor. Burada doğanın kucağında yoga, pilates gibi spor aktivitelerine katılabilir, trekking turlarına takılabilir, fotoğraf çekebilir, yeşilin ve kırmızının yanı sıra sarı ve turuncunun farklı tonlarının dans ettiği doğal güzelliklere sahip göl kıyılarını turlayabilirsiniz.

 

Yedigöller Milli Parkı kamp alanı neler vadediyor?

Yedigöller Milli Parkı kamp alanı yemyeşil doğası, tertemiz havası, her biri ayrı güzellikteki göl manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri barındırıyor. Hafta sonları civar illerden kamp kurmak ya da piknik yapmak için gelenlerle ziyaretçi sayısı tavan yapıyor. Özellikle havaların güzel olduğu dönemlere adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Yedigöller Milli Parkı kamp alanı yiyecek ve içecek ihtiyaçları için çok fazla alternatife sahip değil. Bu nedenle buraya gelmeden önce alışveriş yapmakta fayda var. Aksi halde karnınızı doyurmak için kamp alanındaki büfede satılan gözlemelerden başka seçeneğiniz yok! Kamp alanında ateş yakmanın dolayısıyla mangal yakmanın yasak olduğunu da belirtelim. Suya gelince, Yedigöller Milli Parkı kamp alanı doğal su kaynaklarıyla dolu! Parkın etrafındaki çeşmelerden akan suyu güvenle tüketebilirsiniz.

 

Yedigöller kamp ücreti ne kadar?

Yedigöller kamp ücreti, 2 aşamadan oluşuyor. İlk olarak Yedigöller Milli Parkı’na girişte ücret alınıyor. Fiyatlar yıllık ve sezonluk olarak belirlendiği için değişkenlik gösterebiliyor. 2022 yılı için açıklanan fiyat listesine göre milli parka yaya girişlerinde kişi başı 11 TL, otomobil için 33 TL ücret alınıyor. İkinci aşamada ise konaklama ücreti devreye giriyor. Çadırla kamp için günlük 60 TL, karavan için de 70 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak yine de yola çıkmadan önce telefonla arayarak en güncel Yedigöller kamp ücreti bilgisini edinmekte fayda var!

 

Yedigöller Milli Parkı kamp alanı tuvaleti temiz mi?

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı tuvaleti, kamp alanına yakın mesafede yer alıyor. Doğanın tüm imkanlarının önünüzde asker gibi dizildiği kamp alanında çok fazla ziyaretçi ağırlanan dönemlerde uzun bir tuvalet kuyruğu sizi bekliyor. Tuvaletlerin yoğun kullanımı nedeniyle hijyen arayışı içine girmemenizi tavsiye ederiz. Siz en iyisi bu ihtimali dikkate alarak sıvı sabun, ıslak mendil, peçete gibi temizlik malzemelerini yanınızda bulundurun.

 

Yedigöller kamp alanı elektrik ihtiyacını karşılıyor mu?

Yedigöller Kamp Alanı, elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik bir hizmet sunmuyor. Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı tuvaleti prizleriyle telefon şarj etmek için kullanılabilir. Ancak bu da çok işlevsel bir çözüm değil. Özetle Yedigöller Kamp Alanı telefon şarj etmek için uygun koşullara sahip değil diyebiliriz. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak yanınıza bir powerbank almanızı tavsiye ederiz.

 

Yedigöller kamp yerlerine ulaşım nasıl?

Bolu’ya 43 km uzaklıkta bulunan Yedigöller kamp yerleri, İstanbul’a 4 saat uzaklıkta yer alıyor. Özel araçlarla ulaşım Bolu’nun Mengen ilçesinden sağlanıyor. Ankara- İstanbul karayolunun 152. kilometresinden Yeniçağ’a ve 190. kilometresinden Bolu’nun kuzeyine ayrılan yollar, kampa ulaşıma yön veriyor. Bu yol ayrımlarından sonraki yol üzerindeki Yedigöller tabelaları sizi Yedigöller kamp yerleri ile buluşturuyor.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar