Marmara kamp alanları, İstanbul’dan Düzce sınırlarına kadar uzanan bir bölgeye yayılan geniş bir alanda özellikle hafta sonları şehrin bunaltıcı havasından kaçıp doğayla baş başa kalmak isteyenlere kılavuzluk ediyor.

Marmara kamp alanları, hafta sonlarında şehrin merkezinden fazla uzaklaşmadan doğayla iç içe kamp yapmak isteyenler için bir çözüm merkezi konumunda yer alıyor. 4 mevsim kamp yapmaya uygun olan Marmara kamp alanları çadırla ya da karavanla kampı tercih edenler için çok sayıda alternatif sunuyor.

Marmara kamp alanları arasında öne çıkanlar

İstanbul’un ana arterleri dışında kalan civar bölgelerde de bulunan Marmara Bölgesi’nde kamp alanları, ağırlıklı olarak kıyı şeridinde yer alıyor. Dünyanın en büyük longoz ormanı olan İğneada Longozu, Sakarya’da yer alan Acarlar Longozu’na, denizle ormanı buluşturan Şile’ye kadar uzanan geniş bir alanda farklı Marmara Bölgesi deniz kamp alanları seçenekleri bulabilmek mümkün.

Marmara Bölgesi çadır kamp alanları

Marmara Bölgesi kamp alanları, çadır kampı için oldukça ideal konumda yer alıyor. Bölgenin kıyı şeridindeki kamp alanları çadırla kamp yapmaya oldukça müsait. Çadır kamp alanlarının İstanbul’a yakın konumu ve doğal güzellikleriyle sıklıkla tercih edilen İğneada Longozu ve Acarlar Longozu’nda yoğunlaştığını görüyoruz.

Çadırınız hazır mı? Hala bir çadırınız yoksa bu içerik size çadır seçiminde rehberlik edebilir: Çadır Nasıl Seçilir? Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta 

Marmara bölgesi glamping tesisleri

Marmara bölgesi hem arazi koşulları hem de doğal güzellikleriyle kampçılıkta oldukça ileri seviyelere ulaşmış durumda. Bölgede sayıları giderek artan kamp alanları yenilikler getiriyor. Marmara’da glamping kampçılığı denildiğinde akıllara ilk olarak hırçın dalgaları ve doğal güzellikleriyle ünlü Şile geliyor. Hafta sonu kaçamaklarının uğrak yeri Polenezköy de otel konforu sunan kamp alanlarıyla oldukça iddialı.

Daha sonra bu içeriği de inceleyebilirsiniz: Türkiye’deki En İyi 18 Glamping

Marmara bölgesi karavan kamp alanları

Marmara’da karavanla kamp yapma seçeneğiniz de var. İğneada ve Acarlar Longozu başta olmak üzere hemen hemen tüm kamp alanlarında karavanınızla konaklama yapabilirsiniz. Şehirden fazla uzaklaşmayayım derseniz Polenezköy, karavanla kamp yapmak için oldukça ideal bir konumda. Bölgede tiny house konseptine sahip Yako House & Park kamp alanında lüks karavanlarda konaklayabilirsiniz.

Marmara Bölgesinde kamp alanları, sadece sizi şehrin yoğunluğundan uzaklaştırmıyor, aynı zamanda farklı coğrafyaları da keşfetmenizi olanaklı kılıyor. Hemen yanı başınızda yer alan ancak daha önce adını bile duymadığınız kamp alanlarında doğanın mucizeleri sizi bekliyor. Bu mucizelere ulaşmak için tek yapmanız gereken bir rota oluşturmak. Sizin için derlediğimiz kamp alanlarıyla kendi rotanızın izinden gidebilirsiniz!

Daha fazla karavan kampı seçeneği arıyorsanız bu içerik de ilginizi çekebilir: Türkiye’nin En İyi Karavan Kamp Alanları 2022

En iyi 6 Marmara kamp alanı

Ağva

agva kamp alanlari marmara kamp alanlari - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

İstanbul’a 1,5 saat mesafede, Ağva’nın Kurfallı Köyü’nde yer alan Seferoğulları Camping, İstanbul’un dört mevsim kamp yapılabilecek alanlarından biri. Orman içinde 10 dönüm arazi üzerine kurulu olması tercih sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kendine ait bir plajı da olduğundan özellikle İstanbul’un bunaltıcı yaz sıcaklarına birebir. Çadırla ya da karavanla kamp yapmak istemezseniz kamp alanında yer alan bungalovları da tercih edebilirsiniz.

 

İğneada Longozu

igneada longozu marmara kamp alanlari img - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

 

İstanbul’a 3 saat uzaklıkta yer alan Kırklareli’ne bağlı İğdeada Longozu, dünyanın en büyük longoz ormanlarından biri. Bir doğa harikası olarak yeşil ve mavinin tam ortasında yer alan bu bölge, günübirlik piknikçilerden, kampçılara kadar geniş bir kitleye hizmet veriyor. Bu durum sizi ürkütmesin. Çünkü oldukça geniş bir arazi üzerinde yer alan bölge, sakinlik arayanların beklentilerini karşılıyor. Bölgede çok sayıda kamp alanı bulunuyor. “Çadır kampı nerelerde var?” diye sorarsanız, civardaki hemen tüm kamplarda çadırla konaklama yapılabiliyor. İsterseniz kamp alanlarından birini tercih edebilir ya da ormanın izin verilen alanlarında çadır kurabilirsiniz. Ender rastlanan kuş türleri, çok sayıda canlı ve bitki türlerine hayat veren İğneada Longozu gölleriyle de ünlü.  Mert Gölü, Hamam Gölü ve Saka Gölü etrafında yürüyüş yaparak doğayı keşfedebilirsiniz.

 

Acarlar Longozu

acarlar longozu marmara kamp alanlari - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

Marmara Bölgesi ücretli kamp alanları arasında yar elan Acarlar Longozu, Sakarya’nın Karasu ilçesinde yer alıyor. İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kamp için en ideal ortamı sunuyor. İstanbul’a 3 saatlik uzaklıkta bulunan Acarlar Longozu’nda köklerini suların içinde gizleyen ağaçlara, şehir merkezinde göremeyeceğiniz hayvanlara ve suyun üzerinde yağlı boya tablo gibi duran rengarenk nilüferlerin dansına şahitlik edebilirsiniz. Acarlar Longozu, kamp için ayrılmış özel bölümleriyle Marmara bölgesi karavan kamp alanları kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor. Longoz, çadırla da karavanla da kamp yapmaya gayet elverişli. 

 

 Uçmakdere

ucmakdere marmara kamp alanlari img - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

İki yanı yemyeşil ağaçlarla çevrili uzun bir yol üzerinden ulaşılan Uçmakdere’de kamp yapmak kadar bölgeye doğru yolculuk yapmak da çok keyifli. Marmara Bölgesi’nde deniz kıyısında yer alan kamp alanlarından birinin yer aldığı bölgede kamp yapmak ücretli. Uçmakdere Kamp Alanı’nda kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız hemen her şeyi satın alabileceğiniz tesisler yer alıyor. Evde otururken aniden kamp yapmaya karar verirseniz hiçbir hazırlık yapmadan yola çıkabilir, birkaç saatlik yolculuğun ardından Marmara Denizi’ne karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı

ballikayalar tabiat parki marmara kamp alanlari - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

İstanbul’a yalnızca 1,5 saat uzaklıkta yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, kayalar üzerine kurulmuş bir doğa harikası. Kocaeli – Gebze arasında yer alan park, kayalarla bezenmiş bir mücevhere benziyor. Kayaların arasından süzülüp ilerleyen su, bölgenin yaşam kaynağı olarak yeşilin her tonuna adeta can veriyor. Suyun parlaklığıyla doğanın canlılığının buluştuğu bu görüntü hakikaten muazzam! Parkta vadi üzerine kurulu kamp alanına 10 dakikalık yürüyüşün sonunda ulaşılıyor. Bu nedenle tüm eşyalarınızı sırtınızda taşıyacağınızı hesap ederek kamp planınızı yapmalısınız.

 

Şile

sile marmara kamp alanlari - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

İstanbul sınırları içinde yer alan Şile, denizle ormanın buluştuğu yerdeki konumuyla artık Marmara’nın turistik bölgelerinden biri haline geldi. Bölgede yer alan Sahil Kamp İstanbul da farklı kamp türlerini buluşturuyor. Marmara Bölgesi glamping kamp seçeneğinin temsilciliğini üstlenerek kamp severlere glamping çadır alternatifi sunuyor. Standart çadırın yanı sıra bungalov, tiny house ve hobbit evi gibi çok sayıda konaklama türü 35 hektarlık kamp alanında sizi bekliyor. Kamp alanı havuz, market, restoran, kafe, otopark ve plaj gibi olanaklarıyla Marmara bölgesi glamping kamp tanımının gerçekten hakkını veriyor.

 

Kamp Alanları 2022 – En İyi 15 Türkiye Kamp Alanı

 

Kamp Hayatı İndirimli Ürün Önerileri:

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

7kamp sandalyesi tavsiyeleri 2023 - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

14 - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

kamp ocagi fiyatlari 2023 - Marmara Kamp Alanları: En İyi 6 Marmara Bölgesi Kamp Alanı

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar