Ege kamp alanları, kamp severler için olağanüstü güzellikte bir rota sunuyor. Ege’nin maviyle yeşilin tüm renklerini buluşturan eşsiz koylarında, gözlerden uzak bir kamp deneyimi yaşamak mümkün. Farklı koylar üzerinde yer alan Ege kamp alanları gerek hafta sonu kaçamakları gerekse de şehrin karmaşasından uzaklaşmak için adeta biçilmiş kaftan.

Keşfedilmeyi bekleyen onca koy varken egede kamp alanları seçimi yapmak ise bir hayli zor.

Ege kamp alanları, denizi ve doğayı iç içe yaşayabileceğiniz en iyi bölgelerden. İster denize sıfır bir kamp alanı tercih edin, isterseniz bir dağın başında. Ege Bölgesi’nde kamp yapmanın en güzel tarafı ise şüphesiz yılın neredeyse 6 ayında ılıman bir iklime sahip oluşu. İzmir’den Çanakkale’ye kadar birçok şehirde birbirinden güzel ücretli-ücretsiz kamp alanı bulunuyor.

Ege kamp alanlarının en çok tercih edilenleri ise şu şekilde listeleniyor:

Gelin birlikte ege kamp alanları alternatiflerine bakalım…

Ege kamp alanları nerede

Ege Bölgesi kamp alanları – Ege kamp alanları nereler?

En çok tercih edilen Ege kamp alanları hangileri?

Ege kamp alanları, çoğunlukla koylar üzerinde kurulu olsa da sanılanın aksine merkeze kilometrelerce uzaklıkta değil. Bu sayede yeme-içme ve farklı gezintilere çıkma beklentisini tam olarak karşılıyor. Ege bölgesi deniz kenarı kamp alanları oldukça popüler olsa da dağ yamaçlarında yer alan ege kamp alanları da denemeye değer!

 

Ege bölgesi kamp alanları

Ege bölgesi kamp alanları google haritasını gör

Ege bölgesi kamp için muhtemelen Türkiye’nin en güzel bölgesidir. Yine de bu söylediğimiz aramızda kalsın. En popüler ege kamp alanlarını önermeden önce, karar vermenize yardımcı olmak için sizi küçük bir Ege turuna çıkaralım. Alaçatı, Foça, Selçuk, Balıkesir, Marmaris, Çanakkale, Kaz Dağları etekleri… Bu en popüler Ege kamp alanları ve onları diğerlerinden ayıran özelliklerini keşfedelim.

 

Alaçatı’da gözlerden uzak kamp alanı

Ege kamp alanları – Alaçatı’da gözlerden uzak bir ege kamp alanı

 En popüler Ege kamp alanları:

Ege bölgesi kamp alanları: Alaçatı’da gözlerden uzak kamp alanı

Lüks tatil anlayışının öncüsü Çeşme’nin Alaçatı koyu, kampçıların da uğrak yerlerinden birine dönüştü. Günübirlik etkinlikler için de sıklıkla tercih edilen bu koy, yamaç ve tepe altı bir noktada yer aldığı için kamp yapmak için oldukça elverişli bir konuma sahip. Civarında hiçbir tesisin olmaması da Ege bölgesi kamp alanları içinde bu koyu özel kılıyor.

Bu bölgede kamp yapacaksanız yeme – içme gibi ihtiyaçlarınız için gerekli malzemeleri yanınızda bulundurmakta fayda var. Eğer araçla kamp yapıyorsanız işiniz kolay. El değmemiş bakir doğası, turkuaz renkli sularıyla modern yaşamın tüm yorgunluğunu bu kamp atmosferinde üzerinizden atarak kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanabilirsiniz.

 

Foça’da karavan kampı

Ege kamp alanları – Foça’da karavan kampı

Ege bölgesi kamp alanları: Foça’da karavan kampı

Karavanla kamp yapacaksanız Ege kamp alanları size çok fazla seçenek sunuyor. bunlardan biri de Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan Sazlıca Plaj Kampı. Karavanlar kamp alanının ayrı bir bölgesinde konumlanıyor.  Çadır kampı için ise kumluk ve ağaçlık alan olmak üzere iki farklı alan bulunuyor.

Adını aldığı plajı tertemiz olsa da deniz kestaneleri kampçıların korkulu rüyası. Ege bölgesinde kamp alanlarının bir kısmında kamp alanına dışarıdan yemek getirmek yasak ancak burada serbestsiniz. Kendi yemeğinizi yapabileceğiniz gibi dışarıdan temin ettiğiniz yemeklerinizle mükellef bir kamp sofrası kurabilirsiniz. Tesiste tuvalet, buzdolabı, elektrik, duş gibi imkanlar da sunuluyor.

Yakın civarında yer alan dalış kulübüne yakın konumu nedeniyle tesiste dalış meraklılarının hakimiyeti söz konusu. Eğer siz de dalışa meraklıysanız ya da en azından bir denemek istiyorsanız ege bölgesi kamp alanları içinde bu bölge sizin için en iyi seçeneklerden biri.

 

Efes Antik Kenti’nin yanı başında kamp

Ege kamp alanları – Efes Antik Kenti’nin yanı başında kamp

Ege bölgesi kamp alanları: Efes Antik Kenti’nin yanı başında kamp deneyimi

Ege kamp alanları arasında antik kentler kategorisinin temsilciliğini üstlenen Selçuk, Efes Antik Kenti’nin yanı başında kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor. Çadır ve karavanla kamp yapanları ağırlayan kamp alanında tuvalet, duş imkanları sunuluyor. Asırlar öncesinin tarih kokusunu içinize hapsederek farklı bir kamp deneyimi yaşamak isterseniz rotanızı Selçuk’a yöneltmenizi tavsiye ederiz.

 

Muğla’da arınma ve tazelenme kampları

Ege kamp alanları – Muğla’da arınma ve tazelenme kampları

Ege kamp alanları: Muğla’da arınma ve tazelenme kampları

Çam ormanlarıyla kaplı bakir doğası, tertemiz havası, masmavi deniziyle Muğla, kampçıların uğrak yerlerinden biri ve ege kamp alanları listesindeki en popüler kamp yerlerinin büyük bir kısmı bu şehirde yer alıyor.

Muğla’nın Gökova Körfezi’nde bulunan Akyaka Orman Kampı’nı sakinliği ile arınma ve tazelenme kampı olarak tanımlayabiliriz. Türkiye’nin “Sakin şehirleri” arasında yer alan Akyaka’ya 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan kamp alanında, çadırların yanı sıra taş evlerde veya kagir evlerde de uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Burada sadece doğanın eşlik edeceği aktivitelerle gerçek anlamda huzuru bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Azmakbaşı Camping ise efsanelere konu olan Karia ve Keramos antik kentleri civarında, Türkiye’nin en güzel koylarından biri olan Akbük’te ekolojik köy konseptini yaşatan ender kamp alanlarından biri ve Ege bölgesi kamp alanları denince ilk akla gelenler listesinde.

 

Balıkesir’de deniz ve doğa kamp merkezleri

Ege kamp alanları – Balıkesir’de deniz ve doğa kamp merkezleri

Ege kamp alanları: Balıkesir’de deniz ve doğa kamp merkezleri

Bir kısmı Marmara’da bir kısmı Ege’de yer alan konumuyla farklı karakteristik özelliklere sahip olan Balıkesir, deniz ve doğa turizmini aynı anda yaşatan nadir bölgelerden biri. Ege’nin kıyısındaki konumuyla deniz turizmi açısından oldukça rağbet gören Ayvalık, deniz ve doğa kampı için çok çeşitli alternatifler yer alıyor.

Seyirlik ve panoramik manzarasıyla Ayvalık’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Cennet Tepesi’nin Ege kamp alanları arasındaki popülerliği giderek artıyor. Ayvalık’a 10 kilometre mesafede bulunan Sarımsaklı Tabiat Parkı, upuzun plajına park eden kamp alanları ile Ege’de deniz kenarı kamp yapmak isteyenlerin buluşma yeri.

Deniz kıyısında yer alan Çamlık Kamp Alanı ise ormanlık alanları ve tarihi güzellikleriyle deniz kampının keyfini çifte katlıyor. Egede ücretsiz kamp alanları bakımından da en zengin şehirlerden biri kuşkusuz Balıkesir.

 

Kaz Dağlarında çadır kampı

Ege kamp alanları – Kaz Dağlarında çadır kampı

Ege bölgesi kamp alanları: Kaz Dağlarında çadır kampı

Balıkesir’in Kaz Dağları’nın eteklerinde saklı ilçesi Güre, Kaz Dağları’nın doğal ve muhteşem tabiat örtüsünü buz gibi serin sularıyla birleştirerek ender güzellikler yaratıyor. Göz alabildiğine yemyeşil bir doğal manzarası etrafı keşfedebileceğiniz patika yolları barındıran Ağlayan Şelale Kamp Alanı, buz gibi suyuyla akan bir deresi, etrafta susmak bilmeyen kuş cıvıltıları ve seyir zevkini doruklara çıkaran sakinliği ile arınmak için ideal bir Ege’de kamp seçeneği.

Kaz Dağları çevresinde, Hasan Boğuldu Göleti’ne yakın konumda yer alan İnak Obası Kamp Alanı, zeytin ve çam ağaçlarının çevirdiği geniş bir düzlükte kurulu. Edretmit’te yer alan Arden Kamping, Kaz Dağları’nın eteklerinde köy ortamını yaşatıyor. Geniş bir arazi üzerine kurulu olan kamp alanında yer alan asırlık ağaçlar çadır için bolca gölge ortam yaratıyor.

Akçay’a 10 km mesafede bulunan Endemik Camping, denize sıfır konumuyla hem deniz tatili hem de çadır kampı yapabileceğiniz yerlerden biri. Ayvalık’a bir köprü ile bağlı Midilli Körfezi’ndeki Cunda Adası, her ne kadar turizmin yükselen yıldızlarından biri olsa da kamp için de oldukça ideal bir ortam sunuyor ve ege kamp alanları içinde popülaritesi hızla artıyor.

 

Çanakkale’nin antik dokusunda deniz kenarı kamp alanları

Ege kamp alanları – Çanakkale’nin antik dokusunda deniz kenarı kamp

Ege çadır kamp alanları: Çanakkale’nin antik dokusunda deniz kenarı kamp alanları

Ege kamp alanları içinde Çanakkale kamp alanları, yeşil ve mavinin eşsiz uyumunu, tarih ve antik dokusuyla birleştiren, doğal güzellikleri, buz gibi suları, mitolojik unsurları, milliyetçi değerleri ve benzersiz lezzetleriyle kampçıların da rotasında önemli bir konumda yer alıyor.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan Anzak Koyu, deniz ve kamp tatilinin ötesinde manevi değerleriyle de farklı bir kamp vaat ediyor. Çanakkale Savaşı’nda çatışmaların en şiddetli yaşandığı bu koy, savaşın tüm izlerini gözler önüne seriyor. 1’inci Dünya Savaşı’nın yapıldığı Gelibolu Yarımadası’nın 22 bin hektarlık kısmına sahip olan Gelibolu Milli Parkı sınırları içinde yer alan Kocadere Plajı Kamp Alanı, Çanakkale’de deniz ve çam ağaçlarının kavuştuğu noktalardan biri.

Çanakkale’de kamp alanları civarında yer alan çok sayıda şehitlik ve tarihi yerler bölgeyi daha da özel kılıyor. Çanakkale de egede ücretsiz kamp alanalrı bakımından zengin kentlerden, özellikle kendin dış çeperinde bir çok ücretsiz kamp yapacak alan bulmak mümkün.

 

Ege bölgesinde kamp alanları ücretsiz mi

Ege kamp alanları – Ege bölgesinde kamp alanları ücretsiz mi?

Ege bölgesi kamp alanları ücretsiz mi?

Ege’de ücretsiz kamp alanları rahat bir konaklama için oldukça elverişli.  Ege’de deniz kenarı kamp alanları genellikle ücretli ancak bazı spesifik bölgelerde ücretsiz kamp yapılabiliyor. Aşağıda kamp alanları hakkında bilgiler verirken ücretsiz kamp alanı opsiyonu olanları ayrıca belirterek bu konuya açıklık getirmeye çalıştık.

Bozcaada’ya nazaran daha bakir bir bölge olan Gökçeada başta olmak üzere Ezine ve Balıkesir civarlarında çok sayıda ücretsiz kamp alanı yer alıyor. Ege Bölgesi kamp için ücretli ücretsiz birçok alternatife sahiptir.

İzmir, Muğla gibi çok popüler kentlerde de mutlaka ücretsiz kamp yapılabilecek alanları bulmak mümkün. Kampa ayırdığınız cüzi bir bütçeyle koy koy gezerek küçük bir Ege turu atabilirsiniz.

 

Ege Bölgesi kamp alanları önerileri Çadır kampı, karavan kampı, glamping

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi kamp alanları önerileri Ege Bölgesi çadır kamp alanları, karavan kamp alanları, glamping tesisleri

Ege Bölgesi kamp alanı önerileri: Çadır, Karavan, Bungalov kampları

Ege bölgesi Türkiye’nin en popüler kamp lokasyonları arasında ve bunun sebeplerinden biri de ege kamp alanları içinde sayısız kamp yapılacak doğal güzelliğe sahip olması. Ege bölgesi kamp alanlarını listelerken doğal olarak birçok güzel noktayı pas geçmek zorunda kalıyoruz.

Bu nedenle ege kamp alanları listesini kamp ihtiyacınıza göre üçe bölerek Ege çadır kampı alanları, Ege karavan kampı alanları, ege glamping alanları ve saklı cennetler – keşfedilmemiş Ege kamp alanları olarak ayrı başlıklarla oluşturduk:

 

Ege Bölgesi çadır kamp alanları:  Çadırla kalmak için en iyi 8 Ege kamp alanı

Ege bölgesi çadır kamp alanları

Ege çadır kamp alanları

Ege bölgesi çadır kamp alanları, deniz ve doğayı iç içe yaşayabileceğiniz bölgeler arasında yer alıyor. Bu sayede çadır kampı için dilerseniz denize sıfır dilerseniz de dağlık bir alanı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ege’de çadır kampı yapmanın en güzel yanı ne derseniz, yılın neredeyse 6 ayında ılıman bir iklime sahip oluşu diyebiliriz.

İzmir’den Çanakkale’ye, Muğla’ya kadar pek çok şehirde birbirinden cezbedici ege çadır kamp alanları içinde sizin de aşık olacağınız bulmanız mümkün.

Ege’de çadır kampı alanlarının en çok tercih edilenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 

Ege kamp alanları Bozcaada, Çanakkale

Ege kamp alanları – Bozcaada, Çanakkale

1.      Bozcaada, Çanakkale

Bozcaada, Çanakkale’nin en sevilen tatil bölgelerinden biri. Pek çok şehirden ulaşım imkanı olan bu bölgeye, dilerseniz feribotla bile gelebilirsiniz. Bozcaada’da çok sayıda kamp alanı bulunuyor ve bu kamp alanlarında duş ve elektrik gibi olanaklar da mevcut.

Ege kamp alanları içerisinde atlanılmaması gereken yerlerden olan Bozcaada, en çok ağustos ayında ilgi görüyor. Üstelik çadır kampı için olduğu kadar karavan kampı için de uygun bir bölge.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Akyaka, Muğla

Ege kamp alanları – Bozcaada, Çanakkale Akyaka, Muğla

2.      Akyaka, Muğla

Muğla merkeze son derece yakın olan bu Akyaka, çadır kampı açısından çok çeşitler imkanlar sunuyor. Hem denize yakın hem de doğayla iç içe olabileceğiniz bir çadır kampı alanı arıyorsanız, Akyaka tam da size göre diyebiliriz.

Akyaka’ya nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Ölüdeniz, Muğla

Ege kamp alanları: Ölüdeniz, Muğla

3.      Ölüdeniz, Muğla

Yabancı turistleri de ağırlayan bir bölge olduğundan Ölüdeniz’de ücretsiz kamp alanları bulmak neredeyse imkansız. Pek çok kamp alanı ile kıyaslandığında burada fiyatların biraz daha fazla olduğunu görmek mümkün.

Fakat Ölüdeniz, doğası ve tarihiyle Ege’deki en iyi çadır kamp yerlerinden biri olma unvanını her zaman koruyor. Üstelik karavan kampı yapmak için de uygun.

Ölüdeniz’e nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Eski Foça, İzmir

Ege kamp alanları: Eski Foça, İzmir

4.      Eski Foça, İzmir

Tarihi ve denizinin berraklığıyla son derece ünlü olan Foça’da, çadır kampı yapmak çok kolay. Kedilerin ve rüzgarın fazlaca olduğu Foça bölgesinin pek çok alanında ücretsiz çadır kampı alanı bulunuyor. Bu bölgelerin başında ise İngiliz Burnu’nun geldiğini söyleyebiliriz. İzmir çadır kampı alanları arasında oldukça popülerdir.

Aynı zamanda Yeni Foça ve Eski Foça arasındaki koylarda kamp alanları yer alıyor. Bu kamp alanlarında, elektrik, duş gibi olanaklar da mevcut. Foça aynı zamanda çadır kampının yanı sıra karavan kampı için de oldukça uygun bir bölge.

Eski Foça’ya nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Datça, Muğla

Ege çadır kamp alanları: Datça, Muğla

5.      Datça, Muğla

Doğanın korunmasına önem veren yerlerden biri olarak öne çıkan Datça, masmavi denizi ve doğal güzellikleriyle çadır kamp için en fazla tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. Burada kendi imkanlarınızla kamp yapabileceğiniz gibi tatilinizi kamp alanlarında yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Datça’ya nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Urla, Demircili Koyu

Ege kamp alanları: Urla, Demircili Koyu

6.      Urla, Demircili Koyu

İzmir’in çok sayıda ilçesinde mavinin her tonuyla karşılaşmanız mümkün diyebiliriz. Ancak sessiz ve huzurlu bir şekilde çadır kampı yapmak istiyorsanız, Urla Demircili Koyu, tam da aradığınız yer olabilir.

Burada dilerseniz balık tutabilir, yürüyüş yapabilir ya da tertemiz denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ege’de ücretsiz kamp alanları arasında burası oldukça seçenek vaat ediyor fakat burada duş, elektrik gibi imkanlar bulunmadığını bilmelisiniz. Yine de Urla, izmir çadır kamp alanları arasında önemli bir seçenek.

Urla’ya kampa nasıl gidilir

 

 

Ege kamp alanları: Kelebekler Vadisi, Fethiye

Ege kamp alanları: Kelebekler Vadisi, Fethiye

7.      Kelebekler Vadisi, Fethiye

Ege bölgesi kamp alanlarının incisi, dünya mirası listesinde yer alan Kelebekler Vadisi, doğal bir hazine niteliğinde. Kendi imkanlarınız ile kamp yapabildiğiniz gibi çadır kiralama imkanına da sahip olabildiğiniz çadır kamp alanları mevcut. Ayrıca bu kamp alanında tuvalet, duş, market gibi imkanlar bulunuyor.

Kelebekler Vadisi kamp alanı, Ege’nin gizli kalmış cenneti konumundadır. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan bölgede lüks konaklama tesisi bulunmuyor. Dilediğiniz gibi çadır kurabilir ve huzurlu bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Keşfedilmeye değer özel bir coğrafya sahip Kelebekler Vadisi, Ege’de çadır kampı yapacaksanız mutlaka listenizde yer alması gereken Ege bölgesi kamp seçeneklerinin belki de en güzelidir.

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

 

Ege kamp alanları: Kabak Koyu, Fethiye

Ege kamp alanları: Kabak Koyu, Fethiye

8.      Kabak Koyu, Fethiye

Kabak Koyu, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Akdeniz’deki en harika manzaraya sahip olan Kabak Koyu, aynı zamanda yemyeşil bitki örtüsü ile adeta cenneti andıran bir yer. Çadır kamp tatili için oldukça mükemmel bir alan olan Kabak Koyu’nda, kusursuz bir kamp serüveni yaşayabilirsiniz.

Kabak Koyu’na nasıl gidilir?

 

İlginizi çekebilir: Kamp çadırı nasıl seçilir? Çadır alırken dikkat edilecek 9 nokta

Ege Bölgesi karavan kamp alanları: Karavanla kamp yapılacak En iyi 3 Ege kamp alanı

Ege bölgesi karavan kampları

Ege kamp alanları – Ege bölgesi karavan kampları

Ege Bölgesi’ndeki en iyi karavan kampı alanları, karavan tatili yapmak isteyen kamp severlerin en fazla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Karavan kampı dendiğinde akla ilk gelenler sessizlik, doğa ve huzur oluyor. Bu yüzden geceyi aydınlatan binlerce yıldızın altın uyumak ve hayal ettiğiniz manzarada güne uyanmak, mükemmel bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Tüm bu güzellikleri bir arada yaşayarak unutulmaz bir kamp deneyimi elde etmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Şimdi gelin Ege’de kamp alanları içinde en iyi karavan kamp alanlarını detaylı şekilde inceleyelim.

 

Ege karavan kampları: Kefalos, Gökçeada

Ege kamp alanları – Ege karavan kampları: Kefalos, Gökçeada

1-      Kefalos, Gökçeada

Oldukça popüler bir kamp alanı olan Kefalos, Gökçeada’da benzersiz bir karavan tatili yapma imkanı sunuyor. Karavanınız ile Gökçeada’da keşfedilmeyi bekleyen mükemmel yerleri gezebilir, adanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Adanın kekik kokan sokaklarında yürümeyi çok seveceğinize eminiz.

Ayrıca eşsiz bir tabiatı olan Gökçeada, görenleri hayran bırakacak fotoğraflar çekmeniz için de mükemmel bir alan sunuyor.

Kefalos, Gökçeada’ya nasıl gidilir?

 

Ege karavan kampları: Marmaris

Ege kamp alanları – Ege karavan kampları: Marmaris

2-      Marmaris

Marmaris’in en popüler karavan kamp alanı, Çubucak Orman Kamp Alanı olarak bilinir. Karavan kampı için oldukça uygun olan bu kamp alanı, size rahatça tatil yapabilmenizi sağlayacak eşsiz bir deneyim sunar. Kamp alanı içerisinde market, tuvalet ve duş içerisinde bulunmaktadır.

Çubucak Ormanı’nın dışında da birçok karavan kamp alanı bulabilirsiniz. Bu alandaki doğal güzellikler, sizi adeta büyüleyecek!

Marmaris Çubucak Kampı’na nasıl gidilir?

 

Ege karavan kampları: Kuşadası

Ege kamp alanları –  Ege karavan kampları: Kuşadası

3-      Kuşadası

Ege bölgesinin en güzel tatil yerlerinden biri olan Kuşadası, karavan kampı için de ideal bir yer olarak biliniyor. Kuşadası’nda unutulmaz bir kamp deneyimi yaşamak için Önder Kamp Alanı’nı tercih edebilirsiniz. Oldukça merkezi bir konumda bulunan Önder Kamp Alanı’nda konaklayarak, tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılama imkanını elde edebilirsiniz.

Kuşadası’nda yer alan bu karavan tatili ile muhteşem anılara sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kuşadası’na nasıl gidilir?

İlginizi çekebilir: Türkiye’deki en iyi karavan kamp alanları

Ege Bölgesi glamping alanları: Biraz daha konforlu :) 7 ege kamp alanı

Ege Bölgesi glamping tesisleri

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi glamping tesisleri

Hem doğada olmak hem de konforundan ödün vermek istemeyenler için son zamanların en popüler tatil trendi: Glamping! Ege kamp alanları açısından en popüler bölge olunca glaimping tesislerini seçmek de çok zorlaşıyor.

İlginizi çekebilir: Glamping nedir? Türkiye’nin en iyi 9 glamping alanı

Özellikle Pandemi süreci ile birlikte yeniden şekillenmeye başlayan tatil tercihleri ile adını sıkça duymaya başladığımız glamping için kamp tatilinin lüks dokunuşlar ile yorumlanmış hali diyebiliriz.

Bir yandan doğanın içinde huzur bulurken diğer yandan çadırda kalacaksınız ancak çadır jakuzili… Uyku tulumunun yerine konforlu bir yatak, akşamları ılık bir duş alabileceğiniz özel olarak tasarlanmış bir banyo, 5 yıldızlı otel mutfağını anımsatan yiyecek içecek zenginliği…

Hepsi kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Özellikle de salgından kendini koruyarak isteyip de tatil ihtiyacını gidermek isteyenler için ege bölgesi glamping alanları, adeta birer cazibe noktası oluyor!

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Perdue, Faralya

Ege kamp alanları –  Ege Bölgesi glamping tesisleri: Perdue, Faralya

1-      Perdue, Faralya / Fethiye, Muğla

Perdue, Fethiye’nin doğal cenneti olarak tabir edilen Faralya’da bulunuyor. Rüya gibi bir atmosferi olan Perdue hem doğa ile iç içe kalabileceğiniz hem de konforun en üst sınırlarda olduğu bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Ahşap iskele üzerine kurulmuş olan safari çadırları ile bulunduğu yamaçtan muhteşem bir deniz manzarasına hakim olan Perdue, kendinizi her şeyden izole edilmiş hissedeceğiniz büyüleyici bir atmosfere sahip.

Lüks çadır kavramını tüm derinliklerine kadar yaşayabileceğiniz konaklama alanlarında klima, yatak ve banyo bulunuyor. Glamping kampının en cezbedici yanı ise çadırdan dışarı çıktığınızda sizi bekleyen SPA küveti… Sabahları yöresel ürünlerle donatılmış serpme kahvaltı, Akdeniz mutfağından özenle seçilen lezzetler sunan a la carte restoran, birbirinden konforlu keyif alanları, her yere yayılan buram buram narenciye kokuları, rüya gibi gün batımı manzaraları ve her zevke hitap eden birçok detay, Perdue’de sizleri bekliyor.

Özellikle balayı çiftlerine romantik bir tatil serüveni yaşatan Perdue’yi, ege kamp alanları arayanlar içinde glamping kampı yapmak için rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Aktiviteler: Yamaç paraşütü, tekne turu, dalış, kano, yoga, jeep safari,

Perdue, Faralya / Fethiye’ye nasıl gidilir?

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Adaperest, Bozcaada

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi glamping tesisleri: Adaperest, Bozcaada

2-      Adaperest, Bozcaada /Çanakkale

Adaperest, şehirdeki yaşamlarını geride bırakarak Bozcaada’da yeni bir hayat kuran bir çift tarafından hayata geçirilmiş. Tatlı bir bahçe içerisinde bulunan evlerinde yaşayan bu çift, bahçedeki karavanlarını ise yaz-kış kiraya veriyor. Ada merkezine 4 km mesafede yer alan bahçede, tek bir karavan mevcut. Bu durum, özellikle izole bir tatil hayali kuranlar için son derece cezbedici…

4 kişiye kadar konaklama imkanı sunan karavanda 3 yatak ve bir banyo bulunuyor. Bir karavanda kamp yapma hissini doyasıya yaşayabileceğiniz Adaperets’te güne kuş sesleri ve kekik kokuları eşliğinde başlayabilirsiniz. Kümesten taze yumurtalar, bostandan ise doğal sebzeler toplayarak kendinize sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Karavan içerisinde kahve makinesinden internet erişimine kadar konfor sağlayan birçok şey en ince detayına kadar düşünülmüş. Akşamları ise kendinizi kamp ateşi etrafında veya hamakta, adanın eşsiz atmosferine bırakabilirsiniz.

Aktiviteler: Dalından taze sebze-meyve toplama, ada turu yapmak, kamp ateşinin etrafında yıldızları izlemek

Adaperest, Bozcaada’ya nasıl gidilir?

 

Cunda Fora Glamping, Cunda Adası

Ege kamp alanları – Cunda Fora Glamping, Cunda Adası

3-      Cunda Fora Glamping, Cunda Adası / Balıkesir

Cunda Adası’nda son derece geniş bir alan üzerine kurulmuş olan Cunda Fora Glamping, şehirlerdeki betonarme yapılaşmadan uzaklaşarak, doğa ile iç içe olmanın keyfini varacağınız unutulmaz bir tatil vadediyor.

Şirin karavanlar ve prefabrik evler eşliğinde hem izole hem de aktiviteye doyacağınız bir tatil yaşayabileceğiniz, ege kamp alanlarının en popülerlerinden biri olan Cunda Fora’da plaj, yüzme havuzu, restoran, bar ve keyifle dinlenebileceğiniz çardaklar yer alıyor.

Cunda Fora Glamping, aynı zamanda aile tatili için de tercih edilebilecek bir yer.

Burada çocukların eğlence dolu zamanlar geçirebilecekleri plaj alanı dışında doğa ile uyumlu oyun parkları da bulunuyor. Tesisin organik bahçesinden topladığınız ürünlerle kahvaltı yapabilir, şık restoranda ise Ege’nin eşsiz lezzetlerini tadabilirsiniz.

Aktiviteler: Yat turu, yüzme, fitness

Cunda Fora Glamping, Cunda Adası’na nasıl gidilir?

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Kocabahçe Glamping, Bozburun

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi glamping tesisleri: Kocabahçe Glamping, Bozburun

4-      Kocabahçe Glamping, Bozburun / Muğla

Muğla’nın sakinliği ve doğal güzelliği ile popüler olan yerlerinden biri olan Bozburun’da, Dirsekbükü Koyu’ndaki Kocabahçe Glamping ege kamp alanları içinde hem yetişkinler hem de çocuklar için adeta bir cennet.

Kamp tutkusunu lüks dokunuşlar ve konforla buluşturan bu glamping alanında; lüks bir glamping çadırı, lotus çadır, izci çadırı, büyük kamp çadırı, süit ya da standart tipte bungalov gibi pek çok konaklama seçeneği de bulunuyor.

Sadece tekne ile ulaşım sağlanabilen ve kara ile ulaşım imkanı bulunmayan Kocabahçe Glamping, tam anlamıyla izole ve doğa ile baş başa bir tatil atmosferi sunuyor.

Bölgeye özgü olan narenciye ve muz ağaçları arasında hamak keyfi yapmak, tertemiz parıldayan denizde yüzmek, eğlence dolu aktiviteler yapmak ya da atölyeler ile dolu dolu bir glamping tatili geçirmek isterseniz, burayı tercih edebilirsiniz. Kocabahçe Glamping’in bostanında yetiştirilen doğal ürünler, zengin bir mutfak, meyveleri dalından koparıp yeme keyfi ve çok daha fazlası burada sizleri bekliyor.

Aktiviteler: Balık tutma, kano, masa tenisi, trekking, masaj, yoga kampları, atölye çalışmaları, eğitimler

Kocabahçe Glamping, Bozburun’a nasıl gidilir?

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Chakra Beach, Kabak Koyu

Ege kamp alanları –  Ege Bölgesi glamping tesisleri: Chakra Beach, Kabak Koyu

5-      Chakra Beach, Kabak Koyu / Fethiye, Muğla

Chakra Beach, Fethiye’nin özellikle alternatif tatil arayışında olanlar için son yıllardaki en popüler duraklarından biri olan ege kamp alanları listesinin zirvesindeki cennet Kabak Koyu’nda bulunuyor.

Özel olarak tasarlanan ağaç evleri ile doğayla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşatan Chakra Beach, aynı zamanda denize 100 m mesafede yer alıyor. Böylece hem yeşilin hem de mavinin keyfini doyasıya çıkarmak isteyenler için ideal bir adres haline geliyor.

Doğanın tam içinde bir kamp alanı sunan Chakra Beach; zengin bir menü sunan a la carte restoran, barı, izole tatil olanağı sunan bungalovlar, doğada zaman geçirme imkanı sağlayan keyifli açık mekanlar, market ve yoga alanları ile kamp deneyimini en üst noktaya taşımak istiyorsanız, Chakra Beach sizi bekliyor.

Aktiviteler: Yüzme, yoga

Chakra Beach, Kabak Koyu’na nasıl gidilir?

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Bonjuk Bay, Gökova

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi glamping tesisleri: Bonjuk Bay, Gökova

6-      Bonjuk Bay, Gökova / Muğla

Gökova’nın doğa harikası koylarından birinde yer alan Bonjuk Bay, Türkiye’de glamping deneyimini tam anlamıyla yaşayabileceğiniz bir yer diyebiliriz. Konsept olarak da diğer alternatiflere göre biraz farklı bir sistem sunduğunu söylemek mümkün.

Bonjuk Bay glamping tesisinde direkt olarak rezervasyon yapılmıyor. Burada konaklamak isteyenlerden bir talep formu doldurması ve referans göstermeleri talep ediliyor. Bir de bu glamping alanında misafirlerin uyması gereken bir kurallar listesi bulunuyor.

Bu şekilde anlatınca çok katı bir yer, orada nasıl tatil yapılır diye düşünmeniz çok normal; ancak bu sistem, misafirlerin kendini daha mutlu ve huzurlu hissedeceği bir atmosfer yaratmak için uygulanıyor.

Bonjuk Bay’da bulunan konaklama seçenekleri arasında lotus çadırı, bungalov, taş ev ve Afrika safari çadırlarını sıralayabiliriz. Günlük yaşamdan izole edilmiş bu bölgede, organik ve taze ürünlerle hazırlanan yemekler tadabileceğiniz, tinsel bir yolculuğa çıkabileceğiniz, meditatif aktiviteler yapabileceğiniz pek çok anı biriktirmeniz mümkün.

Gastronomi kültürü, yaratıcı sanatlar ve doğa aktiviteleri ile farklı deneyimler yaşayabileceğiniz Bonjuk Bay, grup olarak çıkılacak glamping tatilleri için de sıkça tercih ediliyor.

Aktiviteler: Orman koşusu, yoga, bisiklet turu, dalış

Bonjuk Bay, Gökova’ya nasıl gidilir?

 

Ege Bölgesi glamping tesisleri: Avalon Steppes, Kayaköy

Ege kamp alanları – Ege Bölgesi glamping tesisleri: Avalon Steppes, Kayaköy

7-      Avalon Steppes, Kayaköy /Muğla

Ege kamp alanları içinde Türkiye’deki ilk glamping alanlarından biri olan Avalon Steppes, Kayaköy’de kurulu bir bölge. Oba çadırı tarzında sunulan konaklama seçenekleri, geleneksel Osmanlı tarzı ile modern çizgileri buluşturan, oldukça renkli bir atmosfere sahip. Masif mobilyalarla dekore edilmiş lüks çadırlarda misafirlerin ihtiyacı olabilecek birçok detay düşünülmüş.

Çadırların diğer bir özelliği de gece büyüleyici bir hale gelen gökyüzünü yattığınız yerden izleme imkanı sağlayan kubbeleri… Bu eşsiz glamping alanındaki açık havuzu, yemyeşil alanı ve güneşlenme alanlarını da tatil keyfinize keyif katacak diğer detaylar olarak sıralayabiliriz.

Aktiviteler: Bisiklet, tırmanış, at binme, doğa yürüyüşleri, ATV, dalış

Avalon Steppes, Kayaköy’e nasıl gidilir?

 

Ege’nin saklı cennetleri: Az bilinen ve sakin Ege kamp alanları

Ege’de sıklıkla tercih edilen popüler kamp alanları bulunuyor. Bu bilinen konumların yanı sıra aradığınız sakinliği bulabileceğiniz ıssız ortamlar da olduğunu biliyor musunuz? Kamp tutkunuzu yoğunluğun az olduğu gizli cennetlerde yaşamaya ne dersiniz?

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Ege’den güzelliği ile unutulmaz bir kamp deneyimi yaşatacak az bilinen yerleri listeledik. İşte gizli saklı kalmayı başarabilmiş ege kamp alanları listesi:

1-      Delikli Koy Kamp Alanı – Alaçatı

Çeşme / Alaçatı’da yer alan bu koy, son birkaç yıldır adından sıkça bahsettiriyor. Özellikle günübirlik olarak yerli yabancı birçok turistin uğrak yeri haline gelmiştir. Güneş batarken ıssızlığa bürünen Delikli Koy, sakinliği sevenler için en iyi ege kamp alanları alternatiflerinden biri.

Yamaç ve tepe altı olmasından dolayı kamp kurabilmek için oldukça ideal bir alan. Yakın çevresinde bir tesis olmayışı, burayı çok daha sessiz ve sakin bir yer haline getiriyor. Ancak kamp yapacakların, yeme içme gibi ihtiyaçlar için tedarikli olması gerekiyor. Özetle Delikli Koy, tertemiz serin suyu ve keşfedilmeyi bekleyen doğası ile tercih edilmesi gereken bir ege bölgesi kamp alanı.

Delikli Koy Kamp Alanına nasıl gidilir?

 

2-      Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı – Kuşadası

Ege Denizi ile Dilek Dağı arasında yer alan eşsiz manzaraya sahip delta içerisinde bir kamp alanıdır. Kıyı şeridi yaklaşık 15 kilometre uzunluğundadır. Bu sahil hattı boyunca sayısız kamp kurulabilecek alan bulmak mümkün. Kendinizi doğaya bırakarak sahil boyunca istediğiniz bir alana kamp kurup, Ege’de deniz kenarı çadır kampı yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Ayrıca tertemiz denizinde balık popülasyonu oldukça fazla. Fakat Milli Park sınırları içinde balık avlama yasağı bulunuyor. Olta atmak gibi bir düşünceniz varsa, deltanın Güzelçamlı olarak adlandırılan bölgesini tercih etmelisiniz.

Ayrıca Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda ücretli kamp alanları mevcuttur. Duş, tuvalet, elektrik, su gibi olanakların olduğu bu tesisi kamp için düşünebilirsiniz. Araç ile kamp alanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Milli park içerisinde ateş yakmak kesinlikle yasak. Bu yüzden yanınızda buna uygun kamp ocağı götürmenizde fayda var.

Dilek Yarımadası kamp Alanı’na nasıl gidilir?

 

3-      Sazlıca Plajı Kamp Alanı – Yeni Foça

Sazlıca Plajı Kampında, Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan bu bölgede karavan kampı ve çadır kampı hizmetleri verilmektedir. Çadır kampı ve karavan kampı alanları faklı konumlara yerleştirilmiştir. Sazlıca Plajı’nda birçok farklı kamp deneyimini yaşayabilirsiniz. Kumluk alanda veya ağaçlık bir alanda olmak üzere iki farklı bölgeden birini seçerek kampınızı yapabilirsiniz.

Yeşil ile mavinin her tonunu görebileceğiniz Sazlıca Plajı Kampı, berrak bir denize sahip. Buraya dışarıdan yemek ve içecek getirebilirsiniz. Ayrıca kamp alanında bulunan tesisten ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bu alanın bir diğer ayrıcalığı da dalış kulübünün olması. Dalış meraklısı doğa severler için burası, en ideal ege kamp alanlarından biri diyebiliriz.

Sazlıca Plajı Kamp Alanı’na nasıl gidilir?

 

4-      Teos Orman Kampı – Seferihisar

Bir tesiste kamp kurmayı düşünenlerin tercih etmesi gereken bir koydur. Seferihisar / Sığacık’ta bulunan bu koyda; su, otopark, soyunma kabinleri, tuvalet gibi olanakları ile daha rahat bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Teos orman kampı oldukça sakin, sessiz ve huzur dolu bir kamp deneyimi sunuyor. Denize sıfır olması nedeniyle de kamp severlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bu koy, gezilecek yerleri ve Teos harabelerine yakınlığı ile egede kamp alanları arasında mutlaka listenizde olması gereken bir yer.

Teos Orman Kampı’na nasıl nasıl gidilir?

 

5-      Dereli Kamp Alanı – Selçuk

Ege, sadece doğası ve denizi ile değil, antik kentleri ve tarihi yerleri ile de görülmesi gereken bir bölge. Kamp alanı kurmak istediğiniz yerin antik kentlere yakın olmasını istiyorsanız, Dereli kamp alanı tam olarak size göre bir yer.

Dereli kamp alanı, Efes Antik Kenti’ne çok yakın bir konumda tesis içerisinde yer alıyor. Çadır kampı ve karavan kampı için oldukça uygun. Tuvalet, duş ve restaurantlar gibi ortak birçok ortak kullanım alanı mevcut. Gezilecek tarihi yerleri, kumluk sahili ve berrak denizi ile Dereli kamp alanı, Ege’de kamp yapılması gereken yerler listesinde bulunuyor.

Dereli Kamp Alanı’na nasıl gidilir?

 

6-      Bodrum Kaya Kamp Alanı – Güvercinlik

Bodrum Havalimanına ve Güvercinlik merkeze yakınlığı ile bilinen bu kamp alanı, genellikle aileler tarafından tercih ediliyor. Çadır kampı ve karavan kampı için uygun yerlere sahip. Bodrum’da denize sıfır ve tesis içerisinde yer alan olanakları ile sakin Ege deniz kenarı kamp yerlerinden biri.

Aileniz veya sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz, huzur dolu bir kamp deneyimi için tercih edebileceğiniz özel bir yer. Tesis içerisinde yer alan imkanlarıyla birlikte Bodrum Kaya kamp alanında rahat bir kamp tatili süreci yaşayabilirsiniz.

Bodrum Kaya Kamp Alanı’na nasıl gidilir?

 

7-      Datça Koyları – Muğla

Datça son yılların en gözde tatil yerlerinden biri haline geldi. Tatil planı yapanların mutlaka listesinde yer alan bir bölgedir. Birçok noktası pansiyonlar ile dolup taşsa da ıssız ve sakin koyları mevcuttur. Domuzçukuru, Kızılbük, Murdala, Mersincik, Kargı, Kurubük, Bağlarözü, Domuzini gibi birçok nokta, yerleşimden uzakta, çadır kamp alanları olarak ortaya çıkmaktadır.

Sadece doğayla baş başa kalabileceğiniz sessiz, sakin ve ıssız bu alanlar, gerçek maceraperestlerin ilgisini çekebilecek yerlerdir. Bazı koylara araç ile ulaşım varken bazılarına kısa bir yürüyüş gerekiyor Datça koyları, masmavi sahili ve el değmemiş doğası ile kamp tutkunlarını cezbedecek Ege kamp alanları arasında yer alıyor.

Datça koylarına nasıl gidilir?

İlginizi çekebilir: İzmir kamp alanları: Gitmeniz gereken 15 İzmir kamping alanı

Türkiye’nin en iyi kamp alanlarını seçtik: Kamp Alanları 2022 – Türkiye’nin En İyi 15 Kamp Alanı

SONUÇ:

Ege’de çok sayıda, dünyaca meşhur tatil yerleri bulmak mümkün. Aynı zamanda sakin bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için de birçok seçenek mevcut.

Birçok bölgesi otel ve pansiyonlarla dolup taşıyor olsa da keşfedilmeyi bekleyen ormanları, sahilleri ve koyları ile gidenleri hayran bırakan, çok az kişinin bildiği en özel Ege kamp alanları da yer alıyor.

Kamp rotanızı Ege’nin keşfedilmeyi bekleyen bu muhteşem kamp alanlarına çevirin!

Dilerseniz yola çıkmadan önce Türkiye’nin bir başka muhteşem bölgesi olan Akdeniz kamp alanlarına da göz atın.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar