Batısından doğusuna kadar eşine rastlanmayan doğal güzellikleri içinde barındıran Karadeniz kamp alanları, kampçılar ve gezginler için adeta bir kaçış noktası haline dönüştü. Yaylaları, milli parkları, göl kenarlarında yer alan kamp noktalarını bir araya getirdiğimiz Karadeniz kamp alanları haritası ile adım adım ilerleyerek kısa bir Karadeniz turu yapalım istedik. Bizimle gelmek ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise adımlarımızı takip edin…

Karadeniz kamp yerleri nerede?

Karadeniz kamp yerleri Bolu’dan Düzce’ye, Rize’den Trabzon’a ve Artvin’e kadar oldukça geniş bir arazide yer alıyor. Karadeniz’in her bölgesinde ayrı bir doğal güzelliğin saklı olduğunu düşünürseniz, bu bölgeleri içine alan bir kamp turu planlayabilirsiniz. Karadeniz kamp yerleri için yapacağınız küçük bir araştırma sonucunda elde ettiğiniz Karadeniz kamp yerleri haritası ile günler süren bir karavan kampına çıkabilirsiniz.

Karadeniz karavan kamp alanları nerede?

Karadeniz zorlu arazi koşulları nedeniyle karavanla kamp yapmak için çok zengin bir yelpaze sunamıyor. Ancak Batı Karadeniz’in kıyı kesimlerinde yer alan Sülüklügöl, Yedigöller bölgesi karavanla kamp yapmaya müsait. Artvin- Karagöl, Ordu- Küpkaya Kanyonu, Trabzon-Uzungöl, Rize- Pakut Yaylası’da ulaşım kolaylığına sahip. Bu bölgelerde karavanla kamp yapmak hiç de zor değil!

Batı Karadeniz kamp alanları nerede?

İstanbul’a yakın konumuyla Batı Karadeniz oldukça fonksiyonel bir kamp seçeneği sunuyor. Düzce’nin yaylalarından Torkul Yaylası ve Göleti, Pürenli Yaylası, Sülüklügöl, Yedigöller Milli Parkı doğa tutkunları için adeta cennetten bir köşe! Bu bölgelerdeki kamp alanlarında yayla ve göl havasını aynı anda soluyarak kamp yapabilirsiniz.

Karadeniz kamp yeri tavsiyeleri

Kaçkar Yaylası

kackar yaylasi karadeniz kamp alanlari e1687258583974 - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

Karadeniz kamp tavsiyeleri denince ilk akla gelen Kaçkar Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 29 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 2400 rakımında yer alan bir bu bölge, işlenmemiş bakir güzellikleriyle sizi Kaçkar Altıparmak Dağları’nın eteklerinde karşılıyor. Oldukça izole bir bölgede kendini koruma altına alması da onu gitmeye değer kılıyor. Ulaşımı çok da kolay olmayan Kaçkar Yaylası’na patika yol üzerinde yürüyerek gidiliyor. Zorlu patika yollarının eşsiz manzarası ise tüm yorgunluğu unutturuyor. Şehrin kaosundan kısa süreliğine de olsa uzaklaşarak kamp yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Artvin

artvin kamp alanlari karadeniz kamp alanlari - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

Yemyeşil yaylaları, orman denizlerinin arasında ışıldayan gölleri, görkemli dağları, tepeleri, tarihten izler taşıyan köprüleri ile Artvin, özellikle sıcak havalarda kamp yapmak için oldukça ideal bir atmosfer sunuyor. Karagöl, Maçahel, Şavsat ve Çoruh Vadisi’nde doğayla iç içe bir ortamda ruhunuzu yenileyecek türden farklı kamp alanları yer alıyor. Merkeze yakınlığı ile dikkat çeken Hatila Vadisi Milli Parkı, Karadenizli olmasına rağmen Akdeniz ikliminin görüldüğü ender yerlerden biri. 500’ü aşkın bitki türünün bulunduğu parkta ayı, domuz, tilki, atmaca, çakal gibi çok sayıda yırtıcı hayvan yer alıyor.

Şavşat’ta Arsiyan Yaylası, Sahara Yaylası, Balık Gölü, Karagöl kamp yapılabilecek nadir bölgelerden. Dünyanın belli başlı kanyonları arasında olan Cehennem Deresi Kanyon Vadisi’nde şimdilik sadece çadır kampı yapılabiliyor. Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan, Türkiye’nin en yüksek şelalesi Mençuna Şelalesi, Arılı Dağları’ndan doğan ufak derelerin birleşmesiyle oluşan göl ve Kamilet Deresi kıyıları da bu bölgede kamp kurabileceğiniz en keyifli alanlar arasında yer alıyor.

Yedigöller Milli Parkıyedigoller milli parki karadeniz kamp alanlari - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

 

Batı Karadeniz kamp alanları arasında zirvede yer alan Yedigöller Milli Parkı, zengin bitki örtüsü ve tarifsiz güzellikleriyle Alis Harikalar Diyarı’nın film setine benziyor. Bolu’nun Yığılca ve Mengen ilçeleri arasında yer alan milli park, göllerinin etrafını çevreleyen ormanları ve bitki örtüsüyle her mevsim başka güzel! Çadır kampı için ideal bir ortama sahip olan park, Karadeniz karavan kamp alanları arasında da oldukça popüler adreslerden biri. İçerisinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 tane göl bulunuyor. Bu gölleri içine alan devasa bir arazide konumlandığı için de bölgenin tümünü kolaylıkla keşfetme olanağı sunuyor.

Çoruh Vadisi

coruh vadisi karadeniz kamp alanlari - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

Türkiye’nin tüm doğal güzelliklerini içinde barındıran Çoruh Vadisi, su kenarlarında kampçıları ve raftingcileri ağırlıyor. Vadi üzerinde yer alan Dikmetaş Köprüsü’nün iki yanı, Aslandede ve Laleli ve Çoruh Nehri ile berrak mavi Barhal Çayı’nın su kavuşumu noktasındaki Yusufeli ilçesinde de keyifli kamp alanları bulunuyor. Yapımı süren baraj nedeniyle ilçenin yakın zamanda sular altında kalacağını hesaba katarak bu bölgeyi markajınıza alın deriz.

Borçka

borcka karadeniz kamp alanlari - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

Karadeniz kamp alanları arasında belki de en az bilinen noktalardan biri olan Borçka, Artvin ile Hopa arasında kamp tutkunlarını ağırlıyor. Birçok köyün bulunduğu bu nokta aynı zamanda Türkiye’nin en gizemli göllerinden biri olan Karagöl’e de ev sahipliği yapıyor. Çoruh Nehri’nin ikiye ayırdığı vadide yer alan bölgenin etrafı oya gibi işlenmiş ormanlarla bezeli. Borçka, doğal güzellikleriyle tüm dünyadan gezginlerin uğrak yeri haline dönüşmüş durumda. Borçka’da yer alan, UNESCO’nun koruma altında aldığı Maçahel Vadisi, Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi olarak doğanın tam da ortasında, su sesi eşliğinde keyifle kamp kurabileceğiniz bir diğer bölge.

Trabzon – Maçka

livera camping macka kamp alanlari - Karadeniz kamp alanları - Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 harika kamp alanı

Karadeniz’de eko turizmin öncülerinden olan Trabzon, Karadeniz insanının şaşırtıcı zekasıyla farklı konaklama alternatifleri de sunuyor. Maçka’da yer alan Livera Camping de adeta “Glamping Karadeniz” diye seslenerek kampçılara kendini özel hissettiriyor. Burada kendi çadırınız ya da karavanınızla kamp yapabileceğiniz gibi tesiste yer alan 24 otantik oba çadırından birini seçerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tümüyle doğal malzeme kullanılarak tasarlanan bu çadırlarda her türlü konfor düşünülmüş. İçerisinde bungalov evlerde olduğu gibi duş, tuvalet ve sıcak su bulunuyor. Tesiste yer alan kafede farklı damak tatlarına hitap eden lezzetler yer alıyor. Konumu itibarıyla trekking, yamaç paraşütü, fotoğraf turları için de uygun. Kamp alanından temin edilen odunlarla da ateş yakmak serbest!

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar