İç Anadolu kamp alanları, dağları, vadileri, bozkırları uçsuz bucaksız manzaralarıyla doğayla iç içe bir kamp deneyimi sunuyor.

Eskişehir’den Ankara’ya, Kırşehir’den Karaman’a, Yozgat’tan Sivas’a kadar bozkır coğrafyasının her noktasında yer alan İç Anadolu bölgesi kamp alanları, kamp severleri Anadolu’nun asırlar öncesine uzanan tarihine uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihin doğal güzelliklerle harmanlandığı bu coğrafyada kamp yapmak tarih kitaplarının sayfalarında kaybolmak gibi bir şey!

En iyi İç Anadolu kamp alanları

İç Anadolu Bölgesi, “Türkiye’de nerelerde kamp yapılır?” sorusuna verilen ilk cevap olmasa da çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’nun ortasındaki konumu onu ayrıcalıklı kılıyor. Bölgenin arazisinin düzlük olması büyük bir avantaj. Çünkü kampçılar, otobüs, minibüs gibi araçlar kullanarak kamp alanlarına ulaşabiliyor. Birbiriyle komşu Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırşehir, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas gibi iller kolay ulaşım olanaklarına sahip kamp alanlarıyla sizi bozkırın ortasına davet ediyor

İç Anadolu çadır kamp alanları nerede?

Bölge 150’yi aşan ücretli ve ücretsiz kamp alanıyla adeta bir kamp cenneti. “Çadır kampı nerelerde var?” sorusuna gelince bölgedeki tüm kamp alanlarında çadır kampı yapılabildiğini söyleyebiliriz. Sık ormanlarla kaplı arazilerde yoğunlaşan kamp alanlarında kendi çadırınızla ya da çadır kiralayarak kamp yapabilirsiniz. Ankara’daki Kızılcahaman Soğuksu Milli Parkı’ndan, Aksaray’da Hasan Dağı’nın eteklerinde konumlanan Ihlara Vadisi’ne, Karaman’ın grand kanyonu Gödet Vadisi’ne kadar bölgenin eşsiz noktalarında yer alan İç Anadolu çadır kamp alanları ile keyifli bir rota oluşturabilirsiniz.

İç Anadolu kamp yerleri tavsiyeleri

Ankara- Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı

ankara kizilcahamam soguksu milli parki kamp alani ic anadolu kamp alanlari - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

İç Anadolu çadır kamp alanları için başlangıç noktamız Ankara. Şehir merkezine 70 km uzaklıkta yer alan Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Kamp Alanı, çok amaçlı kamp kullanımına uygun. Etrafı sık ormanlarla çerçevelenmiş geniş bir arazi üzerinde yer aldığı için istediğiniz bölgede çadır kurabilirsiniz. Parka giriş aracı olanlar için araç başına, yayalar için de kişi başına ücretlendiriliyor.

Eskişehir- Musaözü Tabiat Parkı Kamp Alanı

eskisehir musaozu tabiat parki kamp alani ic anadolu kamp alanlari - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

İçinde bir gölet barındıran bu park izole kamp arayışı içinde olanların tüm beklentisini fazlasıyla karşılıyor. Kütahya – Eskişehir yolu üzerinde, Eskişehir Tepebaşı’na bağlı Musaözü Köyü sınırları içerisinde yer alan parka çadırınızı kurup, doğa yürüyüş alanında saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik alanının ayrı bir yerde konumlandığı parka girişler ücretli. Alana toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlanıyor. Aracınızla gitmek isterseniz otopark hizmeti de sunuluyor. Alanda ayrıca karavan kamp alanı da bulunuyor. İsterseniz bungalov’larda da konaklayabilirsiniz.

Nevşehir- Ada camping

nevsehir ada camping ic anadolu kamp alanlari 1 - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

 

Dünyanın dört bir yanından turistlerin uğrak yeri olan Kapadokya’ya ev sahipliği yapan Nevşehir, kamp alanlarıyla da kampçılara yeşil ışık yakıyor. Kamp yapmak için uygun arazi koşullarına sahip olduğu için de bölgeye gelen turistleri kamp aktivitesine yöneltiyor. İç Anadolu kamp yerleri arasında mutlaka deneyimlenmesi gereken Ada campig de Kapadokya’da 8 bin metrekarelik yeşil alan içerisinde yer alıyor. Farklı olanaklar sunan kamp alanı, otel konforunda rahat bir tatil yapmak isteyenlerle sırt çantalı gezginleri aynı adreste buluşturuyor.

Konya- Beyşehir Gölü Milli Parkı Kamp Alanı

konya beysehir golu milli parki kamp alani kamp alanlari - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

Van ve Tuz Gölü’nün ardından Türkiye’nin 3. Büyük gölü olan Beyşehir Gölü’nün etrafında yer alan kamp alanı, 360 derece panoramik manzarasıyla İç Anadolu kamp yerleri içinde farklı bir güzelliğe sahip. Kamp alanında çadırla ve karavanla konaklayabilirsiniz. Neredeyse 90 bin hektarlık alana yayılan kamp alanı gez gez bitmiyor. Doğu kıyıları boyunca uzanan ve üç bin metreye yaklaşan dorukları ile Dedegöl Dağları’nın gölgesinde, Beyşehir Gölü’nün turkuaz sularına karşı nefis bir kamp deneyimi sizi bekliyor. Tümüyle doğayla iç içe olacağınız kamp alanına gitmeden önce market alışverişinizi yapmayı ihmal etmeyin.

Sivas- Gökpınar Gölü Kamp Alanı

sivas gokpinar golu kamp alani kamp alanlari - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

Adeta doğal bir akvaryumu andıran Gökpınar Gölü’nün kıyısında yer alan kamp alanı, dalış sporlarına ilgi duyan kampçıların gözdesi! Sivas merkeze 147 km uzaklıkta yer alan göl, rengarenk balıklarıyla adeta görsel bir şölen sunuyor. Gölün bu görsel şölenine şahit olmanız için balık adam olmanıza da gerek yok. Çadırınızı gölün kıyısına kurduktan sonra kamp sandalyenize oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Karaman- Gödet Saklı Cennet Kamp Alanı

karaman godet sakli cennet kamp alani kamp alanlari - İç Anadolu kamp alanları - İç Anadolu Bölgesi'nin en iyi 6 kamp yeri

Karaman’nın grand kanyonu olarak tanımlanan Gödet Vadisi, tam anlamıyla bir doğa harikası! İçerisinde bulunan kaya kilise mağaraları onu daha ilginç kılıyor. Gödet Saklı Cennet Kamp Alanı da doğanın kendi elleriyle yarattığı mucizevi güzelliklerle iç içe kamp yapma fırsatı sunuyor. Kamp alanında çadırınızı kurduktan sonra kendinizi doğanın içine bırakıp coğrafyanın göz kamaştırıcı güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar