Kayak severleri ve outdoor sporlara ilgi duyanları ülkemizin zirve noktalarında buluşturan Türkiye’nin en iyi kayak pistleri, üst düzey donanımlarıyla Avrupa’daki kayak pistleriyle yarışıyor. Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar tüm kayak ve snowboard tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği en iyi kayak pistleri bulunuyor. Hazırladığımız Türkiye’deki kayak merkezleri listesi ile en iyi kayak merkezleri hakkında detaylı bilgi edinerek kayak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

 

Türkiye’de hangi dağlarda kayak yapılır?

Batıdan doğuya doğru gidildikçe artan yükseklik farkı “Türkiye’de hangi dağlarda kayak yapılır?” sorusunun cevabını haritaya yansıtıyor. Kuzeyde İzmit ve Bursa’dan Karadeniz’de Kastamonu’ya, Akdeniz’den doğuda Erzurum ve Kars’a kadar uzanan bir coğrafyadaki dağlarda yer alan en iyi kayak pistleri kayak tatilleri için adeta biçilmiş kaftan! Uludağ, Köroğlu dağları, Allahuekber dağları, Palandöken dağları, Davraz dağı, Kartepe dağı, Ilgaz dağları, Erciyes dağı gibi Türkiye’nin zirve noktalarında kayak yapılabiliyor.

 

Türkiye’nin en uzun kayak pisti hangisi?

Türkiye’nin en uzun kayak pisti, Palandöken Kayak Merkezi’nde yer alıyor. 12 kilometre uzunluğa sahip pist, aralık ve nisan aylarında dünyadan ve Türkiye’den kayak severlerin akınına uğruyor diyebiliriz. Pistin oteller bölgesinin yanı başında olması da kayak severlerin takdirini kazanıyor. Palandöken’de 22 adet pist, 10 telesiyej, 2 teleski, 2 baby lift ve 1 adet gondol lift olmak üzere 15 mekanik tesis bulunuyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 5 ay boyunca karla kaplı olması, Türkiye kayak pistleri arasında onu birkaç adım birden öne çıkarıyor.

 

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

 

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Bursa- Uludağ Kayak Merkezi

 

Türkiye’nin en iyi kayak pistleri denildiğinde ilk akla gelen Uludağ, özellikle sömestr tatillerinin vazgeçilmez durağı, 2.543 m yüksekliği ile Batı Anadolu’nun en büyük dağı olan Uludağ Kayak Merkezi’nde yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her seviyeye hitap eden 24 adet pist bulunuyor. Snowboard, bigfoot, buz pateni ve kar motosikleti gibi aktiviteler için de uygun koşullara sahip.

Kocaeli- Kartepe Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Kocaeli- Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a yalnızca 130 km uzaklıkta bulunan Kartepe Kayak Merkezi, Türkiye kayak pistleri içinde şehrin kalabalığından kaçış rotalarından biri. Marmara Bölgesinin ikinci en yüksek dağı olan Kartepe’de yer alan merkez, denize yakın konumuyla diğer kayak merkezlerinden ayrışıyor. Kayak severlere huzurlu bir hafta sonu kaçamağı vaat eden merkez, farklı zorluk derecelerinde 4 piste sahip. Sapanca gölü manzarasına karşı kayak yapmak isterseniz doğru yerdesiniz.

 

Kastamonu- Ilgaz Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Kastamonu- Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı illeri arasındaki Ilgaz dağında yer alan kayak merkezinde aralık ayında başlayan kayak sezonu, nisana kadar uzayabiliyor. Uluslararası konumuyla Türkiye’nin en iyi kayak pistleri arasında başarısını taçlandırıyor. FIS’ın kuzey disiplini ve Alp disiplini için belirlediği standartlara uygun kış sporu parkurlarının bulunduğu merkez, farklı zorluk seviyelerinde 3 piste ev sahipliği yapıyor.

 

Bolu- Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Bolu- Kartalkaya Kayak Merkezi

Köroğlu dağlarının zirve noktasında yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, kayak severler ve doğa tutkunlarını buluşturuyor. Bolu’yu oya gibi işleyen çam ağaçlarının beyaza büründüğü kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde 21 pist bulunuyor. Türkiye kayak pistleri arasında ulaşım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Kayak merkezi Bolu’ya toplu taşıma araçlarıyla 45 dakika uzaklıkta yer alıyor.

 

Kayseri- Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Kayseri- Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin en yüksek 5. dağı Erciyes dağında yer alan Erciyes Kayak Merkezi’nde farklı zorluk derecelerine göre sınıflandırılan 32 pist yer alıyor. Kayseri’nin 25 km güneyinde, sönmüş volkanik bir dağ olan Erciyes, snowkite (kar uçurtması) sporu için dünyanın en iyi kayak merkezleri arasında gösteriliyor. Pistlerin otel bölgesinde yer alması kayak aktivitesini fonksiyonel hale getiriyor.

 

Kars- Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Kars- Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırlarında yer alan kayak merkezi, dünyada yalnızca Alp Dağları’na özel kristal kar özelliğine sahip olmasıyla ünlü. Allahuekber dağları Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezi, kar kalitesi ve nitelikli pistleriyle Avrupa’nın en iyi kayak merkezleri arasındaki yerini alıyor. Uzunluğu 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pistleriyle kayak keyfinin en uzun yaşandığı kayak merkezi olma unvanına sahip. Aralıkta başlayan sezonun finali nisana kadar uzayabiliyor.

  

Erzurum- Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Erzurum- Palandöken Kayak Merkezi

Her seviyeden kayak severlere hitap eden Palandöken Kayak Merkezi, Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak dünya literatüründe yerini aldı. “Türkiye’nin en uzun kayak pisti hangisi?” sorusuna da cevap veren merkezde 2’si FIS tarafından olimpik pist olarak ilan edilen 22 adet pist bulunuyor. 3185 metre zirveye sahip Palandöken dağlarından aşağıya süzülen kampçılar, Erzurum’un otantik atmosferi eşliğinde farklı bir kayak deneyimi yaşıyor.

 

Isparta- Davraz Kayak Merkezi

Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri

Isparta- Davraz Kayak Merkezi

Güllerin diyarı Isparta’da kayak, snowboard, tur kayağı, dağcılık gibi kış sporları yapma imkânı sunan Davraz Kayak Merkezi, en iyi kayak pistleri içinde Antalya’nın yanı başındaki konumuyla Akdeniz’i temsil ediyor. Akdeniz’in en popüler kayak merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Eğirdir Gölü’nün harika manzarasını eşliğinde kayak yapma fırsatı sunuyor. Uzunluğu 23 kilometreyi bulan 12 pistin bulunduğu merkezde yeni başlayanlara özel tehlikesiz rotalar da bulunuyor.  

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar