Bir doğa harikası olan Sülüklü Göl kamp alanı eşsiz güzelliklerin kimlik kazandırdığı kamp rotaları arasında yer alıyor. 17. yy başlarında tektonik hareketler sonucu oluşan Sülüklü Göl, turkuaz sularının etrafını çevreleyen orman deniziyle kampçıları kucaklıyor. Bolu’nun Mudurlu ilçesinde, Sakarya ili sınırına komşu Sülüklü Göl, kamp alanı alternatifleriyle kilometrelerce yol gitmeden şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenleri ağırlıyor. Asırlardır sularında yaşayan ağaçlarıyla da sıra dışı bir güzellik sunuyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak bu sıra dışı güzelliği keşfetmek isterseniz bizi takip edin…

 

“Sülüklü Göl kamp yasak mı?” aramaları ne diyor?

Sülüklü Göl’ün İstanbul’a ve civar şehirlere yakın konumu, göl kampı yapmak isteyenler için cazibe yaratıyor. İnternette “Sülüklü Göl kamp yasak mı?” kelimeleriyle yapacağınız aramalarda da göreceğiniz gibi göl çevresi doğal kamp alanı statüsünde. Göl kıyısında ya da ağaç kenarlarındaki herhangi bir yerde çadır kurabilirsiniz. Ancak gölün çevresinde geniş düzlük alanlar oldukça kısıtlı. Şanslıysanız farklı seçenekleri zorlamadan bulduğunuz ilk düzlük alana çadırınızı kurmalısınız!

 

Sülüklü Göl, kamp için karavanla konaklama imkânı sunuyor mu?

Sülüklü Göl kamp olanakları arasında karavanla konaklama da yer alıyor. Gölü çevreleyen Sülüklü Göl Tabiat Parkı, karavanla kamp yapmak için uygun şartlara sahip. Sülüklü Göl camping için doğanın tüm nimetlerini kampçıların önüne getiriyor diyebiliriz. Bu nimetler karavanla kampın getirdiği konforla birleşince çok daha keyifli bir hale dönüşüyor. Hafta içinin yorgunluğunu üzerinizden atarak yeni hafta için enerji depolamak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

 

Sülüklü Göl Kamp Alanı imkanları neler?

Ücretli hizmet veren Sülüklü Göl Kamp Alanı, göl çevresinde boylu boyunca uzanıyor. Sık ağaçların doğal bir duvar ördüğü kamp alanında yürüyüş parkurları, çeşme ve tuvaletler bulunuyor. Yemyeşil orman denizinin göle yansıyan yüzüyle olağanüstü görüntüler yarattığı kamp alanında yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis ne yazık ki yok. Elektrik hizmeti de verilmiyor. Bu nedenle ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri temin etmekte fayda var! “Sülüklü Göl’de telefonlar çekiyor mu?” diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Bugüne kadar çektiği pek görülmemiş :)

 

Sülüklü Göl Kamp Alanı aktiviteleri nelerdir?

Sülüklü Göl Kamp Alanı yürüyüş alanları ile sizi doğanın derinliklerine uzanan bir yolculuğa davet ediyor. Yürüyüşler sırasında fotoğraf çekebilir, kısa molalar vererek doğal otlar toplayabilirsiniz. Kamp alanına komşu alabalık üretim ve turistik tesislerinde ya da restoranlarda balık yiyebilirsiniz. Doğa yürüyüşünün yanı sıra göl üzerinde kano yapabilir, ATV ya da 4×4 ile off-road gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl gezilecek yerler tavsiyeleri

Sülüklü Göl, gezilecek yerler açısından oldukça kısıtlı seçeneklere sahip. Göl çevresinde yapılabilecek aktivitelerin ardından Sülüklü Göl Kamp Alanı yakınındaki doğal güzelliklere yelken açabilirsiniz. Çubukköy’de bulunan Çubuk Gölü Tabiat Parkı’nı gezebilir, parktaki değirmenlerin içinden göl manzarasını izleyebilirsiniz.  Akyokuş’ta yer alan 3 tarafı dağlarla çevrili Karamurat Gölü’nü de Sülüklü Göl gezilecek yerler listesine ekleyin. Dağların gölgesinde güneş gibi parıldayan bu göl sakinliği ile gerçekten müthiş bir arınmışlık yaratıyor.

 

Sülüklü Göl Tabiat Parkı nerede?

Gölün etrafını çevreleyen Sülüklü Göl Kamp Alanı aynı zamanda Sülüklü Göl Tabiat Parkı. Doğal bir sit alanı unvanına sahip park, masmavi sularında ve orman denizinde alabalık, tilki gibi canlıların yaşamına yön veriyor. Göl çevresindeki tavşan, domuz gibi canlıların da evi olan Sülüklü Göl Tabiat Parkı kolay ulaşım olanaklarına sahip. İstanbul’dan geliyorsanız otobandan Sakarya’nın Akyazı ilçesi sapağından uzanan Tavşansuyu köyü üzerinden parka ulaşabilirsiniz. Ankara ya da Bolu istikametinden gelecekseniz Bolu’dan 85 km batıya doğru ilerleyerek Abant gölü ve Taşkesti belderinden geçerek 1 saatlik yolculuğun ardından göle varabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Kamp fiyatları ne kadar?

Sülüklü Göl kamp fiyatları yıllık olarak belirleniyor. Fiyatlar günübirlikçilere ve kampçılara göre değişiklik gösteriyor. Eğer parkta kısa bir gezinti ya da piknik planlıyorsanız kişi başı 3 TL ödemeniz gerekiyor. Çadır kampı yapacaksanız çadır başına günlük 35 TL, karavan için de 45 TL ücret alınıyor. Parkta bisikletle gezmek istiyorsanız yanınızda 6 TL bulundurun.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar