Motosiklet kampı, kamp aktivitesini motosikletle birleştiren yol tutkunları için ideal bir tatil şekli desek yeridir. Ancak tahmin edeceğiniz üzere motosikletle kamp yapmak, otomobille gidilen kamplara oranla kimi yönleriyle meşakkatli olabiliyor. Çadır, uyku tulumu, mat, matara, fener vb. derken kayda değer bir taşınacaklar listesi var. Peki bu ekipmanları motosikletle taşımak için pratik yollar neler?

Motor ile kamp da seyahat de elbette çok keyifli. Bir de yolculuğun sonu harika bir manzaraya açılıyorsa daha keyiflisi olamaz! Tabii motosiklet kamp ekipmanları için ideal bir taşıma aracı gibi gelmiyor olabilir kulağa ancak akıllıca yapılan seçimlerle bir sorun olmaktan çıkıyor. Her şeyden önce motosikletin modeli ya da markası fark etmeksizin (kamp için uygun motosiklet olmalı diye düşünmeyin) en küçük ve hafif boyutlardaki ekipmanları seçmek önemli. Peki geri kalan tüyolar neler?

 

Motosiklet kampının ilk kuralı topcase

Motosiklet kamp malzemeleri

Motosiklet kampının ilk kuralı topcase  

Motosiklette bir ya da daha fazla topcase yani motosiklet çantası bulunuyorsa yapacağınız seyahatin yoruculuğu da azalacaktır. Dolayısıyla motorla kamp yapma fikriniz varsa en azından bir tane edinmenizde fayda var. Fiyatları uygun olan Maxeem ya da Forte Gt marka çantalardan birini tercih edebilirsiniz. Bütçeyi artırabilirim derseniz Trexes’in alüminyum çantaları da güzel bir alternatif olacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki bir otomobilin bagajı akadar eşya almayacak bu aparatlar ama motorun dengesini koruyacak ve güvenli bir sürüş deneyimi sunacaktır. Motosiklet ile kamp dışında bir yerden başka yere taşıyacağınız kimi eşyalar için de kullanabileceğiniz için uzun ömürlü bir alışveriş olacağı kesin!

 

Motosiklet kamp çadırı olmadan yola düşemez

Motosiklet kamp çadırı olmadan yola düşemez!

Çadır yoksa kamp da yok elbette! Ultralight olarak adlandırılan ve 900 gramdan hafif çadırlar motosiklet kampınızın en iyi tercihi olabilir. Demonte hali küçülerek topcase içine bile sığabilir. Uygun fiyatlı bir çadır alma niyetindeyseniz Tarptent ProTrail bu seçeneklerden biri olabilir. Silnylon malzemesinden üretilen bu çadır tek kişilik olabildiği gibi MoTrail adı verilen çift kişilik alternatifleri de mevcut. Paketlendiğinde 30X10 ölçülerinde ve 730 gr civarında bir ağırlıktaki çadırlar motor ile kamp için oldukça uygun. Amazon’dan sipariş verebileceğiniz gibi ikinci el satış yapılan platformlardan da alabilirsiniz. Türkiye’de satış yapılan ultralight çadırlardan Naturehike de yine diğer alternatifler arasında yer alıyor.

Çadır konusunda hala bir karar veremediyseniz bu içerik size çadır seçiminde rehberlik edebilir: Çadır Nasıl Seçilir? Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilecek 9 Nokta 

Çadır gibi önemli bir ekipmanı tedarik ettikten ve de motosiklet kamp alanları arasında seçimini yaptıktan sonra büyük oranda yolculuğa hazırsınız demektir. Geriye neler mi kaldı?

 

Küçülen ve pratik kamp eşyaları

Küçülen ve pratik kamp eşyaları

Kıyafet vb gibi kişisel eşyaları ve çadırı ayarladıktan sonra sıra diğer kamp ekipmanlarına geliyor. Nedir bunlar? Motosiklet kampı olsun olmasın, her kampın ilk gerekliliklerinde liste başında uyku tulumu ve mat bulunuyor. Üstelik tıpkı çadır gibi bu ekipmanların da hafif olanları mevcut, örneğin; şişme matlar!

Husky marka Frosty X-Lite matlar 700 gramdan düşük bir ağırlıkta olmasına rağmen oldukça konforlu. Öte yandan uyku tulumlarında da ultralight Hannah Sherpa marka gibi uyku tulumları aynı pratiklikte çözümler sunuyor ama bu seyahat yaz ve bahar aylarındaysa… Keza Husky’nin Monti modeli uyku tulumu, 0 dereceye kadar soğuktan koruyabiliyor. Takribi 1 kilo 800 gr ağırlığında. Soğuk havalarda motosiklet kampı yapacaksanız bütçenizi biraz daha artırmanız gerekecek. Öyle ki bir çadır fiyatında bile olabilir.

İşte size pratik bir kamp malzemeleri listesi: Kamp İçin Gerekli Malzemeler: 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

 

Eşyaları motosiklete nasıl bağlayacaksınız?

Eşyaları motosiklete nasıl bağlayacaksınız? 

Motosikletle kamp yapmak için kullanacağınız motorun arkasında bir topcase varsa diğer ufak tefek eşyaları topcase’in üzerinde bağlayabilirsiniz. Ancak eşyaları bağlarken diğer sürücülerin sizi fark etmesini engelleyecek bir düzen olmamasına ve motosikletin dengesinin bozulmamasına özen gösterin. Malzemeleri şu şekilde bir sıralamayla yerleştirebilirsiniz: Alta ağırlığı ve hacmi büyük olanları, onların üstüne de daha küçük eşyaları yerleştirip kelepçeli halatlarla bağlayarak denge sağlayabilirsiniz.

 

Trakya’da motosiklet kamp alanı önerileri

Motosiklet kamp alanları

Özellikle İstanbul’a yakın olması ve kolay bulunan rotalarıyla Trakya bölgesi, motosiklet kampı için en çok tercih edilenlerden… Peki hangi motosiklet kamp alanları veya bölgeleri hem yeni başlayanlar hem de deneyimli motor tutkunları için keşfedilmeyi bekliyor? İşte öne çıkanlar…

 

Yalıköy

Yalıköy kamp alanları

Bilhassa yeni yeni motor kullananlar için İstanbul’a nispeten yakın bir rota. Öyle ki sadece 55 km uzaklıktaki bu bölge Kırklareli sınırına yakın Çatalca’da yer alıyor. Burası turizm açısından çok gelişmediği için bakir sayılabilir. 12 km’lik sahil şeridinin yanı sıra ormanlık alanları ve gölleri de var.

 

İğneada

İğneada kamp alanları

İstanbul’a 220 km uzaklıktaki bu yer, hem motor kampı hem de kamp dışı seyahatler için oldukça sık tercih ediliyor. İstanbul’dan ortalama 4 saatlik yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz bu motosiklet kamp alanları çevresinde görülecek yer de çok. Bu bölgede 7 göl yer alıyor ve 20 km uzunluğunda bir sahil şeridi var.

 

Şarköy-Mürefte

Şarköy-Mürefte

Şarköy-Mürefte kamp alanları

Şarköy-Mürefte rotası, İstanbul’dan E-5 karayolundan Tekirdağ merkeze, oradan da  Karıştıran Mevkii ve onu takiben Şarköy ve Mürefte’ye gidiyor. Güzergah üzerindeki keskin virajlara dikkat etmekte fayda var. İstanbul’a ortalama 230 km uzaklıktaki bu bölgeye istenirse günübirlik seyahat de gerçekleştirilebilir.

 

Kıyıköy

Kıyıköy

Kıyıköy kamp alanları

İstanbul ve Kıyıköy arası 160 km gibi kısa bir mesafe olduğu gibi burası Karadeniz sahillerindeki en güzel yerleşim bölgelerinden biri. Motosiklet kampı kadar balıkçılığa dair de bir tutkunuz varsa bu bölgede sazan, alabalık ve kefal tutabileceğinizi de unutmayın.

 

Eğer tecrübeli bir sürücüyseniz bir motorcu olarak rüzgar sizi nereye sürükler ya da canınız nereye isterse oraya gidebileceğinizi zaten biliyorsunuzdur. İşte sizin için Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken kamp alanlarının güncel bir listesi: Kamp Alanları 2022 – En İyi 15 Türkiye Kamp Alanı

 

Motosiklet seyahati öncesi bunlara dikkat

Motosiklet seyahati öncesi bunlara dikkat

Motosiklet seyahati öncesi bunlara dikkat! 

Şehir içinde sorunsuz kullansanız da uzun yola çıkmak farklı bir deneyim. O nedenle özellikle motosiklet ile kampa çıkacaksanız şu uyarıları göz ardı etmeyin.

  • Motosikletle ileri sürüş eğitimleri almayı ihmal etmeyin.
  1. Rotanıza iyi çalışın. Asfalt kalitesinden yol çalışmalarına, nerelerde keskin virajlar olduğuna önceden bakıp hazırlıklı olun.
  2. Yolculuk öncesi motosikletin filtre, yağ, elektrik ve balata bakımını yaptırın. Her ihtimale karşın güzergahınız üzerindeki servisleri önceden inceleyip not alın.
  3. Kamp alanına geç varma ihtimaline karşı motosiklet kamp alanlarına yakın otel veya pansiyon gibi konaklama alanlarına bakın. Yorgun argın çadır kurmak yerine ilk gece buralarda kalmak isteyebilirsiniz.
  4. Yola çıkmadan önce sürücü belgesi, ruhsat ve diğer araçla ilgili evrakların yanınızda olduğundan emin olun. Hele ki yurt dışına çıkacaksanız hiçbir evrakın eksik olmaması önemli.

Araçta biraz daha yeriniz varsa bu konfor ekipmanını kesinlikle hafife almayın: Kamp sandalyesi tavsiyeleri! En iyi kamp sandalyesi hangisi? Kaliteli kamp sandalyesi nasıl seçilir?

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar