Kaz Dağları Kamp için Türkiye’deki en güzel seçeneklerden biri. Kaz Dağları Milli Parkı, gezilecek yerleri, dağ evleri, eşsiz köyleri ve keşfedilmemiş kamp yerleri ile en çok merak edilen tatil yerlerinden bir tanesidir. Kamp için tavsiye edebileceğimiz nadide yerlerden biri olan Kaz Dağları kamp yapmak istiyorsanız, tatil süresini uzun tutmanız gereken yerlerden. Çünkü gezilecek yerler o kadar fazla ki, hakkıyla gezmek için bir iki geceden çok daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. 

Kaz Dağları Kamp Alanları, mitolojideki ismiyle İda Dağları olarak bilinen Kaz Dağları’nda kamp severler için benzersiz bir deneyim sunuyor. Mavinin yeşil ile buluştuğu, insanı kendisine hayran bıraktıracak büyüleyici bir yerdir. Doğa ile iç içe, kuşlarla birlikte unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken Kaz Dağları, 800’den fazla bitki çeşidi ve oksijen seviyesi ile aynı Amazonlar gibi dünya için kritik bir öneme sahiptir. Böylesine özel bir bölge olan Kaz Dağları kamp severler için unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. 

Kaz Dağları kamp

Kaz Dağları, Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alan bir dağdır. Biga yarımadasının en büyük dağı olan Kaz Dağları, 1993 yılında Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Genellikle insanlar tüm dağın milli park olduğunu sanıyor olsa da aslında dağın %10’u milli parktır. Geriye kalan kısım içerisinde köyler, maden ocakları, orman, Kaz Dağları kamp alanları, tabiat parkları ve birçok gezilecek yer vardır. 

Muhteşem tabiat örtüsü, buz gibi suları ve ender güzellikteki Kaz Dağları kamp alanları, farklı bir kamp deneyimi sunuyor. Seyir zevkini doruklara çıkaran manzaraları, sakinliği ve insana huzur katan doğasıyla en ideal yeri kamp seçeneğidir. Kaz Dağları, özel kamp alanları ve Kaz Dağları Milli Parkı olmak üzere 2 farklı kamp alanına sahiptir. 

 

Kaz Dağları kampınız için henüz hazırlıklara başlamadıysanız bu içerik ilginizi çekebilir: Kamp İçin Gerekli Malzemeler: 7 Başlıkta Eksiksiz Bir Kamp Malzemeleri Listesi

Kaz Dağları Milli Parkı Kamp Alanı

Kaz Dağları, sadece Türkiye için değil, tüm dünya için de çok büyük bir öneme sahiptir. Dünya’da Alpler’den sonra en önemli 2. oksijen deposu olarak kabul edilir. Bu oksijen seviyesi sayesinde Kaz Dağları’nda en tatlı uykunun keyfini çıkarabilirsiniz. Kaz Dağları’nın %10’unu kapsayan milli parkta; bitki yetiştirilmesi, ateş yakılması ve avcılık faaliyetlerinin yapılması yasaktır. Bu alanda kamp ateşi yakmayı düşününler için bu kuralların unutulmaması gerekir. 

Ayrıca Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde görevlilerin gösterdiği kontrollü alanlar haricinde karavan ve çadır konaklamalarına izin verilmemektir. Geriye kalan %90’lık bölüm ise park değildir. Fakat bu alanlarda hala orman olduğunu hatırlamak gerekir. Bu alanlarda da özel olarak belirlenmiş bölgelerde ateş yakılmasına izin vardır.

Kaz Dağları Milli Parkı’nda Karataş, Sarıkız ve Baba Tepesi olmak üzere 3 adet zirve vardır. Bu bölgelere sadece rehber eşliğinde girilmektedir. Rehberler bölgeyi en iyi bilen kişiler yani yerli halktan seçilmiştir. Ayrıca bölgeyi alan kılavuzu ile gezmenin birçok avantajı vardır. Bölge hakkında bilgi öğrenmek, baktığınız her şeyin açıklamaları ile daha fazla anlam kazanması, gezinin keyfini artıran bir etkendir. Ayrıca bu şekilde grup çalışmalarına katılmak da mümkündür. 

Kaz Dağları kamp alanları

Kaz Dağları kamp alanları açısından çok zengin bir bölgedir. Hem ücretli hem de ücretsiz birçok kamp alanı mevcuttur. Ayrıca karavan, bungolav ve dağ evi gibi çok sayıda barınma seçeneğini de Kaz Dağları’nda bulabilirsiniz. Özel bir tatil deneyimi arayanlar için Kaz Dağları’nda yer alan kamp alanları şunlardır:

 • Hızır Kamp Alanı
 • Akaleos Kamp Alanı
 • Endes Kamp Alanı
 • İnek Obası Çadır Kampı
 • Lamia Doğa Kamp
 • Çamlaraltı Kamp Alanı
 • Kazdağı Kamp Alanı
 • Naturland Camping
 • Antandros Camping
 • Barbaros Camping

Daha fazla kamp alanı seçeneği arıyorsanız bu içerik de ilginizi çekebilir: Kamp Alanları: Türkiye’nin En Güzel 15 Kamp Alanı

 

Kaz Dağları’nda gezilecek yerler

Kaz Dağları kamp alanları, milli parkı, benzersiz köyleri, dağ evleri ve gezilecek birçok yeri ile kamp tutkunlarına beklentisinin üzerinde bir deneyim sunuyor. Kamp sürecince eşsiz güzellikteki mekanlarda keyifli vakit geçirmek mümkün. Hatta Kaz Dağları’nda görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, hakkıyla gezmek için en az 1 hafta gerekiyor. Kaz Dağları’na gitmişken mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için sıraladık. İşte kamp yapmak için Kaz Dağları’nı tercih etmenizi sağlayacak en güzel yerler:

Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu temiz havayı içinize çekebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz ve doğayı keşfedebileceğiniz özel bir yerdir. Burada bilmediğiniz pek çok bitki türüne rastlayabilirsiniz. Kanyonun uzunluğu 26 km, yüksekliği ise 700 metredir. Şahindere Kanyonu’nda yüzebilir, fotoğraf çekebilir, kamp kurabilir ve trekking gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan cam seyir terasına çıkarak muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Darıdere Tabiat Parkı

Yeşil ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz Darıdere’de sevdikleriniz ile birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz. Darıdere Tabiat Parkı’na giriş ücretlidir ve belirli alanlarda ateş yakılmasına izin verilmektedir.

Zeus Altarı

Antik dönemden kalma Zeus Altarı, en güzel Ege manzarasına sahip yerlerin başında gelir. Yol boyu çam ağaçlarının arasında, kozalak kokusu eşliğinde yapılan keyifli bir yürüyüş sonunda Edremit’in tüm güzelliğini görebileceğiniz bir manzara ulaşabilirsiniz.

Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi

Kaz Dağları’na geldiyseniz, mutlaka Hasaboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni görmelisiniz. Burası, özellikle yaz aylarında buz gibi suyu ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Burada hem dinlenebilir hem de piknik yapabilirsiniz. 

Pınarbaşı

Pınarbaşı, Kaz Dağları Milli Park sınırları içinde yer alan rekreasyon alanıdır. Günümüzde ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören bir mesire alanı olan Pınarbaşı’nda yamaçtan akan buz gibi su, özellikle yaz aylarında serinlemek için ideal bir ortam hazırlıyor.

Sarıkız Türbesi

Kaz Dağları’nın en yüksek noktasında yer alan Sarıkız Türbesi’ne ilgi büyüktür. Kutsal bir bölge olarak kabul edilen Sarıkız Türbesi’nde her sene şenlikler yapılır. 

Müzeler

1991 yılında kurulan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu müze, Türkiye’nin ilk kez bir köyde kurulan sanat galerisi özelliğine sahiptir. Müzede, Türk boylarının kıyafetleri ve eşyaları sergilenmektedir. 2001 yılında açılan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Kaz Dağları’nın eşsiz güzellikteki köylerini gezerken müzelerine de mutlaka uğramalısınız. 

Kaz Dağları köyleri ve tarihi evleri

Kaz Dağları’nın kamp yapmanıza ikna olmanızı sağlayan bir diğer özelliği de köyleridir. Oksijen deposu olan bu köyler, ziyaret edilmeye değecek güzelliklere sahiptir. Kaz Dağları çevresinde ilginizi çekebilecek tam 12 köy bulunmaktadır. Bu köylerdeki evler genellikle ahşaptır. 

Her köyde farklı bir hikaye vardır. Müzeler, tarihi yerler, mesire alanları, kafe ve restoranları ile bu köyler kamp sürecinizi çok daha keyifli hale getirecektir. Ayrıca harika bir tatil yapmak için köylerde bulunan ahşap evleri tercih edebilirsiniz. Kaz Dağları’nda bulunan ilginizi çekebilecek 12 köy şunlardır:

 1. Yeşilyurt
 2. Nusratlı
 3. Zeytinli
 4. Tahtakuşlar
 5. Mehmetalan
 6. Küçükçetmi
 7. Beyoda
 8. Eski Güre
 9. Kıraçoba
 10. Çamlıbel
 11. Arıklı
 12. Adatepe

Kaz Dağları kamp alanları, doğal güzellikleri ile beklentilerinizin çok üstünde bir kamp tatili yapmanızı sağlayacaktır. Her gittiğinizde huzur ve yenilenme hissedeceğiniz Kaz Dağları’nda çantanızı sırtınıza alıp eşsiz manzaralar eşliğinde keşfe çıkmak ve çadır kampı yapmak, size özel bir tatil deneyimi yaşatacak. 

 

 

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar