Karavanla tatil, pandemiyle birlikte maceracıların tekelinden çıkıp sosyo ekonomisi farklı birçok kişinin radarına girmiş oldu. Ailece veya kalabalık arkadaş grubuyla fark etmez her ihtiyacı karşılayabilen karavanla tatil konsepti, giderek daha çok tercih edileceğe benziyor. Peki ilk kez bu deneyimi yaşayacak olanları neler bekliyor?

Ülkemizde veya yurt dışında şehrin karmaşından kurtulup kendinizi doğaya bırakabileceğiniz karavan tatil yerleri mevcut. Türkiye’nin en popüler karavan kampları; Evcan Camping (Hisarönü), Önder Camping (Kuşadası), Yedigöller (Bolu), Ada Camping (Cunda), Gargara Kamp (Asos), Azmakbaşı Camping (Muğla), Kaş Camping (Kaş), Borçka (Artvin), Kaya Camping (Kapadokya),  şeklinde sıralanabilir.

Bunların arasından gönlünüze en uygunu seçtiniz diyelim. Harcayacağınız yakıtı ve araca dair diğer giderleri de az çok hesapladınız… Ancak bilmelisiniz ki iş daha yeni başlıyor çünkü karavanla tatilin de tıpkı diğer tatil çeşitleri gibi kendine has hazırlık adımları ve de zorlukları bulunuyor. Tabii tüm bu handikapları vereceğimiz ipuçlarıyla aşıp unutulmaz bir tatile dönüştürmek sizin elinizde!

 

Karavanla tatil için kiralık karavanı neye göre seçeceksiniz?

Karavanla tatil için kiralık karavanı neye göre seçeceksiniz?

Karavanla tatil için kiralık karavanı neye göre seçeceksiniz?

Tıpkı otomobiller gibi karavanlar da ihtiyaç ve tarza göre değişkenlik gösteriyor. Karavan tatili fiyatlarını hesaplarken, seçeceğiniz karavanı sadece fiyatına göre değil ihtiyacına uygun olup olmadığına göre değerlendirmelisiniz. Dolayısıyla önce nasıl bir tatil hayal ettiğinizi düşünün. Konforlu ve rahat mı olsun? O halde büyük bir motokaravan modeli seçmelisiniz.

Gayeniz daha ziyade yeni yerler keşfedip mobil takılmak, doğanın içinde rahat ettiğiniz bir yerde konaklamaksa, kamp alanlarındaki su, elektrik, duş gibi hizmetlerden yararlanarak standart özelliklerdeki küçük bir karavanla amacınıza ulaşabilirsiniz. Eğer aracınız varsa çekme karavan da keşfiniz için uygun olacaktır.

Kiralık karavan tatili yapmak zorunda değilsiniz elbette, dilerseniz karavan alıp bu macerayı sık sık yinelemek isteyebilirsiniz. Bu durumda çok çeşitli bütçeler karşınıza çıkacaktır. Özellikle sabit karavan tatili yapmak isteyenlerin yatırımlarını değerlendirdiği satın alma seçeneğinde fiyatlar motokaravan ve çekme karavanda çok farklı.

Ama her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var. Çekme karavanda motor olmadığı için vergiye de tabi değil. Ancak 750 kg’ın üstünde bir araçsa, plaka ve ruhsatı olması gerektiği gibi her yıl fren muayenesine gitmesi gerekiyor. Bu yüzden karavan tatillerinin ilk adımı olan karavan seçiminde her aşamayı ve harcamasını düşünmelisiniz.

Yeri gelmişken söyleyelim; kiralama ve satın alma dışında bir diğer yöntem de ticari aracı karavana dönüştürmek. Bu süreci üstlenen mühendislik firmaları bulunuyor.

 

İlk kez karavanla tatil yapacaklara öneriler

İlk kez karavanla tatil yapacaklara öneriler

Karavanla tatil önerileri: İlk kez karavanla tatil yapacaklara öneriler

Karavanla tatilde de araç bakımı şart!

Kiralasanız da satın da alsanız, karavanın bakımını düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekiyor. Nasıl ki yolculuğa çıkmadan otomobilin her ince ayrıntısı önemliyse ve yolculuğun güvenli olmasını sağlıyorsa aynı durum karavan için de geçerli. Yolculuk esnasında sürüş konusunda da dikkatli olmalı ve otomobil kullanmadığınızı sık sık kendinize hatırlatmalısınız. En güvenli yolculuk içinse mecbur kalmadıkça sağ şeritten ayrılmamalı ve hızınızı saatte 80 km’nin üstüne çıkarmamalısınız.

Yanınızda başka şoför varsa mütemadiyen sürücü değişikliği yapmalı ve GPS’inizi de her zaman açık tutmalısınız. Yolculuğunuzu güvenle tamamladıktan sonra karavanda tatil yapmak tüm yorgunluğunuzu alıp götürecek!

Bir de yurt dışı opsiyonuna değinmek gerekli. Bakım dahi yaptırsanız elbette aracınız arızalanabilir. Avrupa’da özellikle kendi dilinizde yardım sunan sigorta firmaları bulmak mümkün. Sizi tamirciye yönlendirip tamirat işi bitene kadar otelde ücretsiz misafir ediyor.

 

Hava değişiklikleri sizi şaşırtabilir, hazırlıklı olun! 

Hava değişiklikleri sizi şaşırtabilir, hazırlıklı olun!

Hava değişiklikleri sizi şaşırtabilir, hazırlıklı olun! 

Yazın sıcaklarla mücadele olacağı kesin. Bu nedenle küçük karavanların kliması olmadığı için bir vantilatör hayat kurtarıcı olabilir. Bunun dışında çıktığınız mevsime de bağlı olarak dört mevsime uygun kıyafet bulundurmanızda fayda var. Yazın yola çıkmış olsanız bile takip edeceğiniz güzergahı inceleyip gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkına mutlaka bakmalısınız. Öyle ki gündüz mayo ile bile terlerken gece otururken hırka giyme ihtiyacı duyabilirsiniz. Sonuçta akşamları sürekli karavanda geçirecek değilsiniz, hazırlıklı olmanız en iyisi.

 

Yoldayken eşyalarınız sabitleyin 

Yoldayken eşyalarınız sabitleyin

Yoldayken eşyalarınız sabitlemeyi unutmayın

Karavan hareket halindeyken tüm dolapların kilitli, buzdolabının kapalı ve düşebilecek tüm eşyaların güvenli bir yerde olması önemli. Aksi halde Yeşilçam’n unutulmaz filmi Gülen Gözler’deki Vecihi’nin gelişi gibi deprem etkisi yaratabilirsiniz, aman dikkat!

 

Temizlik şart

Temizlik şart

Temizlik şart!

Karavanla tatil yapanların en çok şikayet ettiği şeylerden biri, tatile çıktığı halde temizlik yapmaktan kurtulamaması olabilir. Çünkü karavan tatilinde en önemli şey bekletmeden anında temizlik yapmak! Ayrıca telaşla toparlanıp yola düşme veya doğanın rehavetine kapılıp çöplerinizden kurtulmayı unutmayın. Bu görevi ertelerseniz yani çöpleri günlük boşaltmazsanız böcekler asla affetmez! Tabii temizlik sadece karavanla sınırlı değil, kamp yaptığınız alanı da temiz bulmasanız dahi temiz bırakmanız çok önemli!

 

Su ve elektriği tasarruflu kullanın 

Su ve elektriği tasarruflu kullanın

Su ve elektriği tasarruflu kullanın 

Karavanla tatilde en önemli ihtiyaç elbete elektrik ve su… Bu yüzden su ısıtıcı, fön makinesi, kahve makinesi gibi elektriği hunharca kullanan cihazları minimum düzeyde çalıştırıp akünün ömrünü uzatabilirsiniz. Araç elektrik kaynağına bağlı değilken kullanmamaya da özen gösterin. Elektrik sorununu güneş paneli kullanarak çözmek de bir seçenek tabii ama su her zaman dikkat edilmesi gereken bir kalem. Her an su deposunu dolduracak yer bulmak mümkün olmuyor.

 

Ecza malzemelerini yanınıza alın

Ecza malzemelerini yanınıza alın

Ecza malzemelerini yanınıza alın

Sinekler, envai çeşit böcekler sizi rahatsız etmek için hazır olacaklar, o yüzden siz de koruyucu ürünleri yanınızda bulundurun. Hatta sineklerle mücadele için karavanın camlarına ve kapılarına yolculuk öncesi ilaçlama yaptırabilirsiniz. Öte yandan karavanla tatil yapmak sürprizlere de hazırlıklı olmak demek. Yeme düzeninizin değişmesi, yolculuk hatta oksijen bolluğu bile metabolizmanızın şaşmasına ve küçük sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Sık kullandığınız ilaçlar, ağrı kesiciler, yara bakım ürünleri, dezenfektan gibi ecza dolabının olmazsa olmazlarını yola çıkmadan tedarik edin. Ayrıca güzergahınız üzerindeki hastaneleri / sağlık ocaklarını not etmenizde fayda var.

 

Hırsızlıklar iş başında olabilir

Hırsızlıklar iş başında olabilir

Hırsızlara karşı tedbirli olun

Karavanda olmadığınız zamanlarda kapılar ve pencereleri yani kilit gerektiren her yeri kilitlediğinizden emin olun. Türkiye’de karavan kampı yapmanın en temel problemi ise kamp alanlarının sayısının azlığı ve olanların da imkanlarının kısıtlı olması. Bu durum karavan kamp ücretleri ne olursa olsun karşınıza çıkabilir. Ücretli kamp alanları dışında deniz veya göl kenarı ya da bir ormanda da konaklayabilirsiniz ama her zaman güvenli olmayacağını da unutmayın. Karavanda uyurken güvende olmayı kim istemez ki sonuçta değil mi! Tabii günümüzde artık karavanlara da alarm ve kamera sistemleri koyulabiliyor o ayrı. Bu önlemi ücretli karavan kamplarında olsanız dahi mutlaka alın.

 

Karavan da olsa bu malzemeler yanınızda olsun 

Karavan da olsa bu malzemeler yanınızda olsun

Karavan da olsa bu malzemeler yanınızda olsun

İster ücretli karavan alanları olsun ister bakir bir koy, konakladığınız yere kamp sandalyesi ve portatif masaya ihtiyaç duyacaksınız.

Henüz bir tanesine sahip değilseniz bu içerik size bir tane seçmeniz için rehberlik edebilir: Kamp sandalyesi tavsiyeleri! En iyi kamp sandalyesi hangisi? Kaliteli kamp sandalyesi nasıl seçilir?

Hatta işi biraz daha ileri götürüp kimi geceler doğayla daha fazla kucaklaşmak isteyip geceyi karavan dışında geçirmek isteyebilirsiniz. Bu ihtimal için küçük bir çadır ve uyku tulumunu yanınızda bulundurabilirsiniz.

Karavan tatillerinin vazgeçilmezi ekipmanlar hazır mı?

Karavan tatillerinin vazgeçilmezi ekipmanlar hazır mı?

Karavan tatillerinin vazgeçilmezi ekipmanlar hazır mı?

Karavan kampına ilk kez çıkacaksanız önce sıkı bir alışverişe yapmanız gerekecek. Karavan kamp malzemelerin bir çoğunu outdoor ürünlerin olduğu fiziksel mağazalardan bulabilirken hemen her ürüne online mağazalardan ulaşmanız mümkün. Peki nelere ihtiyaç duyacaksınız? Hangi malzemeler elzemken hangileri keyfi sayılabilecek kategoride?

Karavan tatil yerlerinde veya yakınlarında ihtiyaçlarınız her zaman anında karşılayacak market, çarşı, büfe bulamayabilirsiniz. O nedenle tatil süresince illa ki kullanacağınız ekipmanları yola düşmeden hazırlamış olun. Çamaşır ipi, çakı, elektrik kablosu, ilk yardım çantası, tel, yangın söndürme tüpü, alet çantası, fener, su hortumu ilk yanınıza alacaklarınızın başında geliyor. Eğer ki eksikleri yolda tedarik etmeyi düşünüyorsanız, bunun bir listesini yapmayı unutmayın. Aksi halde markete girip hiç aklınızda olmayan cazip ürünleri alıp bu ekipmanları ise unutabilirsiniz.

 

Karavan kampı için olmazsa olmaz ekipmanlar

Karavan kampı için olmazsa olmaz ekipmanlar

Karavanla tatil için olmazsa olmaz ekipmanlar listesi

Sadece karavan değil çadır kampında da ekipman konusunda hep tedarikli olmakta hatta kimi malzemelerde yedekli olmakta fayda var. Karavanların içinde ocak, buzdolabı, çeşitli aydınlatmalar gibi ekipmanlar çoğunlukla yer aldığı için daha detaydaki ihtiyaçlara odaklanmak gerek.

Yapacağınız kamp karavan malzemelerinin dışında bazen çadır kampı ekipmanlarını da gerektirebilir. Ne demek bu? Konaklayacağınız yer denize uzaksa veya çevresinde karavanı park edemeyeceğiniz ama gidip takılmak için güzel yerler varsa seyyar buzluk, şemsiye, seyyar ısıtıcı (soğuk havalarda), kamp ocağı gibi şeyleri bulundurmak isteyebilirsiniz. Tabii genel düsturun sadece ihtiyaç duyulan kadar eşya almak olduğunu da unutmayalım. Zaten karavan kampı hayatı size elinizdekilerle yetinmeyi, yeni alışkanlıklar edinmeyi, pratik çözümler üretmeyi öğretecek.

 

Karavan mutfak malzemeleri 

Karavan mutfak malzemeleri

Karavan mutfak malzemeleri

Bu liste 2 kişilik düşünülmüştür. Kişi sayısına göre rakamları güncelleyebilirsiniz. Tabak kaşık vs gibi sık kullanılan gereçleri olabildiğince az sayıda götürmek, sizi her seferinde bulaşık yıkamak zorunda bırakır ki bu iyi bir şey zira bulaşıkları biriktirmenize engel olur.

 • 2 tabak
 • 2 kase
 • 2 bardak ve ağzı kapanabilen mug
 • 2 spork
 • 2 bıçak
 • 1 büyük bıçak
 • 1 büyük yemek kaşığı
 • 1 makas
 • 1 sos tavası
 • 2 kesme tahtası
 • 1 makarna süzgeci
 • 2 metal karıştırma kabı
 • 1 şişe açacağı
 • 1 tirbuşon (kapak açacağı olan bir tane edinirseniz yukarıdaki maddeye de gerek kalmaz)
 • 1 maşa
 • 1 spatula
 • Plastik ambalaj
 • Alüminyum folyo
 • Plastik saklama kabı
 • Biyolojik olarak parçalanabilen bulaşık sabunu
 • Bulaşık süzgeci
 • Süngerler (Bu arada kokmaya başladığında 1 dk mikrodalgada bekletmek bakterilerin ölmesine yardımcı olur)
 • Birkaç paket kabartma tozu
 • Tuz ve baharatlar
 • Propan gazı veya elektrikli soba

Bütün bu malzemelerle yapılabilecek yemekler konusunda daha fazla ayrıntı için bu içeriğimizi de inceleyebilirsiniz: Kampta ne yenir? Sağlıklı kamp yemekleri nelerdir? Kampta yapılacak basit yemekler neler?

 

Diğer gerekli karavan malzemeleri

Diğer gerekli karavan malzemeleri

Diğer gerekli karavan malzemeleri

 • Taşınabilir ısıtıcı & buzluk
 • Taşınabilir AC ünitesi
 • Küçük fan
 • Küçük alet takımı
 • Balta (odun, çıra vs kesebilmek için)
 • Küçük kürek
 • İsviçre çakısı
 • Güneş kremi
 • Sivrisinek ilacı
 • El feneri / kafa feneri
 • İlk yardım kiti
 • Reflektör
 • Duman ve karbonmonoksit alarmı
 • Karartma pencere kapakları veya perdeler
 • Güçlü bir ip
 • Çakmak / kibrit
 • Ön cam buz kazıyıcı ve fırça
 • Bungee kordonları
 • Yangın söndürücü
 • Küçük çöp tenekesi
 • Çöp torbaları
 • El havluları
 • Büyük banyo havluları
 • Yastık, çarşaf, battaniye, uyku tulumu
 • Vakum yalıtımlı su şişesi
 • Büyük su deposu
 • Küçük süpürge
 • Katlanır sandalyeler
 • Kulak tıkaçları (Bazen karavan kamp yerlerinde kalabalık gruplar nedeniyle uyumak için ihtiyaç duyabilirsiniz)
 • Sırt çantası
 • Tuvalet kağıdı, sabun, ped / tampon vb gibi tuvalet malzemeleri
 • Mendiller
 • Plastik saklama kutuları
 • Çamaşır deterjanı / Çamaşır ipi
 • Kilim
 • Uzatma kablosu
 • Pasaport ( yurt dışına çıkma ihtimaliniz varsa)
 • Kimlik
 • Karavanın sürüş kılavuzu
 • Harita
 • Yedek lastik
 • Kriko
 • Lastik pompası
 • Solar paneller
 • Powerbank, hard disk, USB araç şarj cihazı, kulaklık, pil gibi elektronik gereçler
 • Kağıt & kalem
 • Kutu oyunları

 

Karavan tatili için kıyafet listesi

Karavan tatili için kıyafet listesi

Karavan tatili için kıyafet listesi

Bu liste de tek kişi için oluşturulmuştur.

 • 7 tişört
 • 1 uzun kollu termal gömlek
 • 2 kazak/kapşonlu
 • 1 smart casual kıyafet (Kimi akşamlar restoranda yemek yemeyi planlıyorsanız)
 • 1 yağmurluk / rüzgarlık / mont (mevsime göre)
 • 1 çift kot
 • 1 çift eşofman
 • 7 çift çorap
 • 7 çift iç çamaşırı
 • 2 çift şort
 • 1 mayo
 • Yürüyüş ayakkabısı
 • Parmak arası terlik / sandalet
 • Güneş gözlüğü
 • Şapka (boynunuzu kapatacak bir formda olursa şahane)

Kıyafetlerle ilgili şu ipuçlarına dikkat!

 1. Sadece 1-2 haftalık kıyafet getirin.
 2. Yaz aylarında sadece bir veya iki sweatshirt ve bir çift pantolon getirin.
 3. Sadece tüm kıyafetlerle kombinleyeceğiniz aksesuar getirin. Sadece bir amaca hizmet edecek kıyafetler getirmeyin.
 4. Aynı kıyafetleri çokça giyeceğiniz için dayanıklı ve rahat olduklarından emin olun.
 5. Merinos yününden yapılmış giysileri tercih edin. Bunlar diğer kumaşlar gibi kokuyu emmez, bu da giysiyi çok daha uzun süre giymenizi sağlar.

Kamp kıyafetleri ile ilgili daha fazla ayrıntı içeren şu içerik de ilginizi çekebilir: Kampa giderken ne giyilir? Kampta ne giyilir? Mevsimine göre kamp kombinleri

 

Karavan tatili için nereye gidelim?

Yurtiçi ya da yurtdışı tercihinize göre en iyi karavan kamp alanları için sizi şöyle alalım:

En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’deki en iyi karavan kamp alanları

Karavanla Avrupa turu yapılacak en iyi 10 ülke

 

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar