Kampta tuvalet sorunu kamp ekosistemine dahil olmak isteyenlerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri. Hatta kampta duş ve kampta tuvalet sorunuyla karşılaşma ihtimali nedeniyle istemeden de olsa kampa çekimser yaklaşanların sayısı bir hayli fazla.

Kimileri kamp alanlarındaki tuvaletlerin hijyenik olmama ihtimalinden endişe duyarken, kimileri de “Ya tuvalet bulamazsam?” kaygısı taşıyor. Kampta tuvalet ve duş ihtiyacına yönelik tüm merak edilenleri derlediğimiz içeriğimizle kaygı ve endişelerinizle vedalaşabilirsiniz.

 

Her kampta tuvalet var mı?

Her kampta tuvalet var mı?

Her kampta tuvalet var mı?

Türkiye’nin dört bir yanında yer alan kamp alanlarının çoğundaki tuvalet imkanı, kampta tuvalet sorununu ortadan kaldırıyor. Ama siz yine de gideceğiniz kamp alanında tuvalet olup olmadığından emin olmak için yetkililerle önceden bağlantı kurun. Kamp alanlarındaki tuvaletlerin temizliği noktasındaki endişenizde haklı olabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde artan ziyaretçi trafiği, tuvaletlerde hijyen sorununu beraberinde getirebiliyor. Tuvaletler ne kadar sık temizlense de günde onlarca kişi tarafından kullanıldığı için yeterince temiz olmayabiliyor. Kampa gitmeden önce çeşitli platformlardaki yorumları okuyarak kampta tuvalet sorunu yaşamayacağınız bir kamp alanı seçebilirsiniz.

 

Kampta tuvalet sorunu nasıl çözülür?

Kampta tuvalet sorunu nasıl çözülür?

Kampta tuvalet sorunu nasıl çözülür?

Öncelikle şunu belirtelim. Kampta tuvalet sorunuyla karşılaşma ihtimali nedeniyle kamp planlarınızı rafa kaldırmanıza gerek yok. Evdeki tuvalet konforunu ve temizliğini sadece kamp alanında değil herhangi bir restoran ya da cafede bile bulmakta zorluk yaşadığımızı düşünürseniz kampta tuvalet konusunu sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Kamp alanındaki tuvaletleri kullanırken ıslak mendil ve çeşitli kimyasal ürünlerle uygun hijyenik koşulları oluşturabilirsiniz. Kamp alanındaki tuvaletlerin hijyen beklentinizi karşılamayacağını düşünüyorsanız çeşitli malzemelerden destek alarak kendi çözümünüzü üretebilirsiniz.

 

Kampta tuvalet tasarlamak

Kampta tuvalet tasarlamak

Kampta tuvalet tasarlamak

Kamp alanları dışında, kalabalıktan uzak doğal bir bölgede kamp yapacaksanız kendi tuvaletinizi tasarlayabilirsiniz. Kampta tuvalet tasarlamak için öncelikle çadırınızı kurduğunuz bölgeden fazla uzaklaşmadan, ana yola, yürüyüş parkurlarına ve su kaynaklarına uzak bir bölge belirleyin. Tuvalet ihtiyacınızı açacağınız küçük bir çukur aracılığıyla giderebilir temizlik ürünlerinden destek alarak hijyen sağlayabilirsiniz. Her ne kadar doğayla baş başa olsanız da etrafınızın açıklık olması sizi rahatsız edebilir. Kampta tuvalet tavsiyelerimizi dikkate alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Kampta tuvalet tavsiyeleri

Kampta tuvalet tavsiyeleri

Kamp tuvaleti tavsiyeleri

1- Portatif kamp tuvaleti

Çukur kazma zahmetine girmek istemezseniz portatif kamp tuvaleti konfor arayışlarına çözüm getiriyor. Farklı boyutlarda ve modellerde üretilen portatif kamp tuvaleti oldukça pratik ve hijyenik bir çözüm sunuyor. Poşetli ve klozet kapaklı türleri kolay kurulum ve yer kaplamayan özellikleriyle oldukça pratik bir kullanım sağlıyor.

2- Kamp WC çadırı

Çadırın portatif hali olan kamp WC çadırının fermuarını çekip tuvalet ihtiyacınızı kimseye görünmeden giderebilirsiniz. Bu kamp tuvaleti, Decathlon desteği ile sizi görünmez hale getirebilir. Decathlon’un Quechua Cabin 2 Seconds ürününü tuvalet ve duş sırasında kullanabilirsiniz. Ayrıca soyunma kabini olarak da oldukça fonksiyonel bir kullanım sağlıyor. Boyu 200 cm olan bu fermuarlı kabin sayesinde gözlerden ırak bir noktada rüzgâr ve yağmur gibi zorlu hava koşullarından korunabilirsiniz.

3- Kasetli taşınabilir kamp tuvaleti

Ev tipi klozetlerin minyatürü olarak oldukça kullanışlıdır. 20 litrelik kapasitesiyle uzun süreli kamplar için idealdir. Atıkları kaset kısmında biriktirdiği için sık sık temizlemek zorunda kalmazsınız. Üst tank kısmında 10 litrelik temiz su kapasitesi sayesinde aradığınız hijyeni bu tuvalet türünde bulabilirsiniz. Kaset kısmında biriken atıkların temizliği çeşitli kimyasal ürünler sayesinde eziyet olmaktan çıkıyor. Kirli kaset bölümüne eklenen bu kimyasallar içerideki atığı tamamen sıvı hale getiriyor ve el değmeden dökülmesini sağlıyor.

4- Portatif erkek tuvaleti

Hastanelerde kullanılan ördeğe benzeyen portatif erkek tuvaletini eczaneler ve sağlık malzemelerinin satıldığı mağazalardan edinebilirsiniz. Gece çadırdan çıkmada tuvalet ihtiyacını gidermek isteyen erkek kampçılar için oldukça pratik bir alternatif.

5- Portatif kadın tuvaleti

Silikon ya da kartona benzeyen tek kullanımlık aparatlara sahip portatif kadın tuvaleti, tuvalet ihtiyacını gidermek için çadırdan çıkma zahmetini ortadan kaldırıyor. Tek kullanımlık aparatlar silikon olanlara nazaran çok daha hijyenik.

 

Kampta nasıl duş alınır

Kampta nasıl duş alınır

Kampta nasıl duş alınır?

İnternette “kamp duşu” anahtar kelimesiyle arama yaptığınızda göreceğiniz gibi kampta duş için üretilen çok sayıda malzeme bulunuyor. Hafta sonu yapılan kısa süreli kamplarda duş yapmamak sorun olmayabilir. Ancak kamp süresi uzadıkça duş alma ihtiyacı da artıyor. Kamp alanlarının çoğunun sunduğu duş olanakları bu noktada çözüm merkezi oluyor. Deniz kampındaysanız işiniz çok daha kolay. Tuzlu suyun vücudunuzda kalmasında sakınca görmüyorsanız denizde duş alabilirsiniz. 5 ile 20 litre arasında değişen bir hacme sahip solar duş panelli duş torbaları ile sıcak duş alabilirsiniz. Bu torbaların ucuna takılan duş aparatlarıyla kendini evinizin banyosunda hissedebilirsiniz. Su püskürtücülü, geniş hacimli, şarj edilebilir ya da pille çalışan kamp duş seti modelleri de duşta konfor arayanlara çözüm sunuyor.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar