Kamp kıyafetleri nasıl olmalı? Kampa giderken ne giyilir? Kampta ne giyilir? Herhangi bir gezi için kıyafet seçimi yapmak, özellikle kampçılık başta olmak üzere dikkatli düşünmeyi ve değerlendirme gerektiren bir iştir. Seyahat için planlarınız neler öncelikle buna karar vererek başlayalım.

Kampta giymek için herhangi bir özel kıyafete ihtiyacınız olacak mı? Maceraya atılmadan önce yeni eşyalar satın almanız gerekiyor mu? Mevsimine göre olmazsa olmaz kamp kıyaftleri neler? Tüm bu sorular ve daha fazlası, bavulunuz, spor çantanız veya sırt çantanız boş dururken aklınızdan geçen düşüncelerden yalnızca birkaçıdır.

Sonsuz güzellikleri içinde barındıran doğada kamp yapmak için doğru kamp kıyafetleri seçmenin önemi hayli büyük. Tıpkı çadır ve uyku tulumu gibi kamp kıyafetleri seçimine de hava ve arazi koşulları yön veriyor.

Kampta ne giyilir? – Kamp kıyafetleri önerileri

kampta-ne-giyilir-kamp-kombini-onerileri

Kamp yapmak konusunda kararlıysanız, kıyafet seçiminde anahtar nokta işlevselliktir. Zamanın çoğunu dışarıda güneşin altında, kir, böcek ve dış mekanın diğer yönleriyle geçirecek olduğunuzdan en iyi kıyafetleri seçmek için birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Ancak kamp için pratiklik sunan sunan kıyafetler en iyi tercihler olsa da seçtiğiniz parçaların stil sahibi görünmesine de öze göstermelisiniz.

Kamp kıyafetleri, şehrin kalabalığından doğanın derinliklerine uzanan kamp yolculuğunu konforlu ve güvenli hale getirmenin altın anahtarını sunuyor. Peki ama nasıl? Gelin birlikte “kampta ne giyilir?” sorusunun yanıtlarını arayalım…

İlkbahar, yaz, kış veya sonbaharda kamp yapıyor olmanız fark etmez, her zaman yanınızda mükemmel kıyafetleri getirdiğinizden emin olmak istersiniz. Bir kamp gezisi için nasıl giyineceğinizi ve bavulunuzda mutlaka bulunması gereken kıyafetleri öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

 

Bu arada bu ilk kamp gezinizse mutlaka buradaki bilgileri de gözden geçirin: İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler – İlk kampınız için 9 öneri

 

Kamp kıyafetlerini doğru seçmek neden önemlidir?

Kamp kıyafetlerini doğru seçmek neden önemlidir?

Kamp kıyafetlerini doğru seçmek neden önemlidir?

Doğru kamp kıyafetleri ile yola çıkmak, açık havada kalmanızı daha konforlu ve keyifli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Kampa giderken bazı durumlar için plan yapabilirsiniz ancak dış mekan kimi zaman tahmin edilemez bir hale gelebilir. Kampa giderken yanınıza doğru kıyafetleri alabilmeniz için olabilecek tüm olası durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Bir kamp gezisi için dikkatli şekilde bavul hazırlamanın önemli olmasının dört nedeni şu şekilde sıralanabilir:

 

Hava şartlarına karşı hazır olmak

Hava şartlarına karşı hazır olmak

Hava şartlarına karşı hazır olmak

İster sıcak havalarda ister soğuk havada kamp yapıyor olun, iklim şartlarına uygun kıyafetleri yanınıza almanız oldukça önemlidir. Seyahat çantanızı dikkatli şekilde hazırlamanız, kendinizi korumanıza ve dışarıda geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Hava durumu, kampa gideceğiniz yere ve yılın hangi zamanında olduğunuza bağlı olacaktır. Temmuz ayında bir gölün yakınında kamp yapıyorsanız, sizi serinletecek ve güneşten koruyacak giysiler ile yüzecek bir şeyler getirmek isteyeceksiniz. Bu yüzden kamp için yola çıkmadan önce mutlaka hava durumuna bakmalısınız.

Eğer kış kampı yapacaksanız buradaki bilgiler de çok işinize yarayacak: Kış kampı için 16 altın öğüt

 

 

Kendinizi böceklerden korumak

Kendinizi böceklerden korumak

Kendinizi böceklerden korumak

Geceleri yürüyüş yapmak ya da kamp ateşinin etrafında oturmak gibi aktiviteler planlarken, cildinizi sivrisineklerden, kenelerden ve dış mekanda yaygın olan diğer böceklerden korumaya yardımcı olabilecek kıyafetler tercih edin. Kamp kıyafetleriniz böceklere karşı korunmanıza yardımcı olabilir, fakat ek koruma sağlamak için yanınıza bol miktarda böcek spreyi almayı ihmal etmemelisiniz.

 

Pratiklik sunan kıyafetleri yanınıza almak 

Pratiklik sunan kıyafetleri yanınıza almak

Pratiklik sunan kıyafetleri yanınıza almak

Dışarıda vakit geçirmek aynı zamanda biraz kirlenmek anlamına gelir. Bu yüzden çamura bulaşmasına aldırmayacağınız ve ıslansa bile size zorluk çıkarmayacak kıyafetler tercih etmelisiniz.

 

Herhangi bir özel aktivite için uygun kıyafetler seçmek 

Herhangi bir özel aktivite için uygun kıyafetler seçmek

Herhangi bir özel aktivite için uygun kıyafetler seçmek

Kamp kombinleri yaparken seyahatiniz sırasında yapmayı planladığınız tüm aktiviteleri göz önünde bulundurun. Yüzme, yürüyüş, eğlence sporları, balık tutma, kamp ateşi yanında hikayeler anlatma ve marshmallow kızartma, bu aktiviteler arasında sıralanabilir.

 

Kampa giderken ne giyilir?

Kampa giderken ne giyilir?

Kampa giderken ne giyilir?

“Kampa giderken ne giyilir” sorusuna yaz ve kış mevsimlerinin dinamiklerine göre tasarlanan kamp kıyafetleri yanıt veriyor. Eğer kampa yeni başlayanlardansanız “kampa giderken ne giyilir?” sorusunun yanıtlarına uygun kamp kıyafetleri edinmeden bu işe girişmeyin deriz. Çünkü, doğanın kalbinde olmak, her türlü hava koşullarına, güneş ya da kar yanıklarına, geçit vermeyen sarp yakalıklara, çamur yığınlarına, bataklıklara, sivrisinek, örümcek ısırıklarına hazırlıklı olmayı gerektiriyor.

 

Her sezon için kamp kıyafeti fikirleri

Her sezon için kamp kıyafeti fikirleri

Her sezon için kamp kıyafeti fikirleri

En iyi kamp kıyafetlerini bulmaya çalışırken, kıyafetleri ilk önce kış ve sonbahar kampları ile ilkbahar ve yaz kampları arasında bölmek işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Ardından hangi ayda olduğunuza ve sıcaklığa bağlı olarak belirli giyim ürünlerini seçebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda gardırobunuzdaki her şeyi düzenli tutmanıza da yardımcı olacaktır.

Herhangi bir mevsimde bir kamp alanına gitmeden önce yanınıza alabileceğiniz en iyi kamp giyim seçeneklerinden bazılarına göz atın.

 

İlkbahar ve yaz aylarında kampta ne giyilir?

İlkbahar ve yaz aylarında kampta ne giyilir

İlkbahar ve yaz aylarında kampta ne giyilir

Dünyanın pek çok yerinde ilkbahar ile yaz mevsimleri, sıcak havalarıyla bilinir ve insanlar için popüler bir seyahat zamanıdır. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kamp severler dışarı çıkmaya ve en sevdikleri kamp alanlarına seyahat etmeye hazır hale gelirler.

Yola çıkmadan önce kamp süreniz için yerel hava tahminlerini kontrol etmelisiniz. Bu şekilde oradayken neyle karşılaşacağınız konusunda net bir fikre sahip olabilirsiniz. Siz kamp yerine vardıktan sonra havanın değişmesi ihtimaline karşı yağmurluk gibi birkaç ekstra eşyayı da yanınıza almayı unutmayın.

İlkbahar veya yazlık kamp kıyafetleri arıyorsanız, aşağıdaki parçalardan bazılarına göz atın:

 1. Ter emici giysiler

İlkbahar ve yaz aylarında dışarıdayken terleme ihtimaliniz son derece yüksektir. Bunu önlemek için kamp gezinizde olması gereken bazı giyim eşyaları, teri emen gömlekler veya atletlerdir. Bu giysiler, vücudunuzdaki teri ve nemi emen yüksek teknoloji ürünü polyester kumaştan yapılmıştır. Bu tür kıyafetler ilkbahar ve yaz aylarının en sıcak günlerinde bile serinlemenize yardımcı olur.

Sıcak bir yaz gününde yapılan kampta kurtarıcı olacak ter emici giysiler ile kamp alanını keşfetmek, yürüyüşe çıkmak veya diğer açık hava etkinliklerine katılmak harikadır.

 1. Güneş şapkası

Kamp gezisi için birkaç farklı şapkayı yanınıza almanız şart diyebiliriz. Hem geniş kenarlı bir şapka hem de normal bir güneş şapkası veya vizör, kamp alanında rahatça takılmak ve çevrenizi keşfetmek için mükemmeldir. Doğru şapkalar sizi güneş altında korur ve böcekleri yüzünüzden uzak tutar.

Kamp geziniz için hava tahminleri bol güneş ışığı öngörüyorsa, şapkalar bir zorunluluktur. Kamp gezinize getirmek için SPF korumalı farklı güneş şapkası türlerine mutlaka göz atın.

 1. Çabuk kuruyan çoraplar

Spor ayakkabılarınız, botlarınız ve diğer burnu açık ayakkabılarınızla eşleştirmek için kamp gezinizde yanınıza bol bol çorap alın. Kamp için en iyi çoraplardan bazıları, dayanıklı, çabuk kuruyan çoraplardır.

Kampta dış mekanda dolaşmak sizi çamurlu patikalara, su birikintilerine ve diğer ıslak alanlara götürebilir. Çabuk kuruyan çoraplar ise ayaklarınız ıslandığında en iyi arkadaşınız olacaktır.

Çabuk kuruyan çorap arayışınızda, kaplıca veya yaz günlerinde ayaklarınızın fazla ısınmaması için ince olan çorapları tercih edin.  Yürüyüş yaparken veya sadece kamp alanını keşfederken giyebileceğiniz hem erkek hem de kadın çabuk kuruyan çoraplar bulmanız oldukça kolaydır.

 1. Çabuk kuruyan şort ve pantolon

Kamp için yanınızda kot pantolon götürmek iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak doğada yürüyüş yaparken sizi rahat ettirecek bir çift alt ürüne ihtiyacınız olacak. Çabuk kuruyan pantolonlar ve şortlar, etrafı keşfetmeyi planladığınız bir kamp gezisi için yanınıza alabileceğiniz en iyi giyim seçeneklerinden biri olacaktır.

Bu pantolonlar polyester, spandeks ve naylon karışımından yapılmıştır. Bu malzeme kombinasyonu, kıyafetleri çabuk kuruyan, nem emici ve nefes alabilir hale getirir. Üstelik bu giysiler arasında suya dayanıklı seçenekler bile var! Kamp gardırobunuza mükemmel bir katkı için farklı erkek ve kadın çabuk kuruyan pantolon modellerine mutlaka göz atın.

 1. Sıcak tutan kıyafetler

İlkbahar ve yaz aylarında gündüz sıcaklıkları daha sıcak olabilirken, gece sıcaklıkları gideceğiniz yerde daha serin olabilir. Soğuk bir gecede tişört ve şortla uyumak, yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle bavulunuza birkaç kat dış giyim ürünü eklemek, biraz daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyduğunuz geceler için mükemmel olacaktır.

Eşofman, jogger, uzun çorap, uzun kollu gömlek, sweatshirt ve daha fazlası dahil olmak üzere seyahatinizde daha serin günler veya geceler için farklı türlerde ekstra katmanlar toplayın. Kampçılar, onlara ihtiyaç duymayacaklarını düşündüklerinde bile rahat kalmak için her zaman sıcak tutan kıyafetlerle hazırlıklı olmalıdır.

 1. Yağmurluk 

Hava durumu yağmur gösterse de göstermese de kamp gezinize mutlaka bir yağmurluk getirmelisiniz. Hem ilkbahar hem de yaz mevsimlerinde bazı günlerin yağışlı olduğu bilinir. Bazı yerlerde gün boyunca ani yağmur sağanaklarının olması daha olasıdır ve dışarıdayken kuru kalmanıza yardımcı olmak için yanınızda bir yağmurluk bulundurmak adeta zorunluluktur.

Yolculuğunuz için hava tahmini yağmur fırtınası gösteriyorsa, kuru kalmak ve zamanınızın tadını çıkarmak için kampa pançolar, yağmur botları ve diğer suya dayanıklı giysiler gibi yağmurluklar götürmeyi ihmal etmeyin. Bir sonraki kamp maceranıza eşlik etmesi için erkek ve kadın kamp kıyafetleri arasında farklı yağmurluklar bulabilirsiniz.

 1. Mayo

Ziyaret ettiğiniz kamp alanı yüzme havuzu gibi bir su kütlesine erişime sahipse, mayo getirmeyi unutmamalısınız. İlkbahar ve yaz ayları, suya dalmak için mükemmel olan güzel havayı size sunabilir.

 1. Su ayakkabıları

Kamp tatilinizde bir gölde yüzmeyi ya da keşfedilmeyi bekleyen bir nehri keşfe çıkmayı mı planlıyorsunuz? Ayaklarınızı korumaya yardımcı olacak ama suyun tadını çıkarmanızı sağlayacak şey, bir çift su ayakkabısıdır.  Kamp kıyafeti listenize bir çift su ayakkabısı eklemek, yüzme ve macera kıyafetlerinize harika bir katkı olacaktır.

 

Sonbahar ve kış aylarında kamp yaparken ne giyilir?

Sonbahar ve kış aylarında kamp yaparken ne giyilir?

Sonbahar ve kış aylarında kamp yaparken ne giyilir?

Sonbahar ya da kış kamp gezisi için bavul listesi, ilkbahar ve yaz için olandan farklı olmalıdır. Bu mevsimlerde kamp alanının dış mekanlarında zaman geçirmek için yanınıza biraz daha fazla kıyafet almanız gerekebilir.

Sonbahar veya kış kampı tatilinize çıkmadan önce kamp kombini listenize eklemeniz gereken bazı seçeneklere göz atmaya ne dersiniz?

 1. Bere veya kış şapkası

Şapkalar başınızı ve yüzünüzü güneşten korumak için en etkili aksesuar diyebiliriz. Ancak kamp gezinize şapka götürmenizin başka nedeni, başınızı ve vücudunuzu sıcak tutmaya yardımcı olmasıdır. Gündüz veya gece havanın soğuk olacağını biliyorsanız, bir bere veya kış şapkası olmazsa olmaz bir kamp aksesuarıdır.

Yürüyüş yaparken, kamp ateşi başında otururken veya kampınızın çevresinde herhangi bir aktivitenin tadını çıkarırken başınızı sıcak tutmak istiyorsanız, örgü bir bere, yün şapka veya tüylü kışlık şapkası rahat etmenize yardımcı olacaktır.

 1. Katmanlar

Katmanlama, kampçıların yıllardır güvendiği becerilerden biridir. Üç katmanlama yöntemi, taban katmanı, orta katman ve dış katmandan oluşur.

Temel katman, termal giysiler gibi giyim eşyalarını, orta katman, gömlekler ve polar ceketler gibi giysileri ve dış katman, su geçirmez ceketler ve pantolonlar içerir. Bu kıyafet hilesi, kamp maceranızda sıcak, güvende ve rahat kalmanıza yardımcı olabilir. Havalar ısındıkça, serin kalmak için üst katmanınızı çıkarın ya da tam tersini yapabilirsiniz.

 1. Yün çorap

İyi bir çift yün çorapla kampınızın tadını çıkarırken ayaklarınızı sıcak tutmaya özen göstermelisiniz. Yün çoraplar sayesinde sıcaklık düşmeye başladığında ayaklarınız sıcak tutulmuş olur ve bu sayede hipotermi gibi sağlık tehlikelerinden korunabilirsiniz. Kamp boyunca ayaklarınızı soğuktan koruyacak yün çorapların farklı renk ve kalınlık seviyeleri bulunmaktadır. Ancak kalın çoraplarınızın kamp geziniz için yanınıza aldığınız yürüyüş veya kar botlarına tam oturduğundan mutlaka emin olun.

 1. Eldivenler

Hava tahmininde soğuk havayla karşılaştığınızda, vücudunuzun her bölümünü sıcak tutmak için ihtiyacınız olan tüm giysi ve aksesuarlara sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Böyle havalarda bavula koymayı unutmamanız gereken ekipmanlar arasında bir çift eldiven yer alır.

Kamp gezinizde beklediğiniz soğuk hava için en iyi eldivenleri yanınızda götürün. Bir kamp alanına gidiyorsanız ve hava tahmininde kar yağışı bulunuyorsa, suyu iten kalın bir çift kar eldivenini yanınızda götürmeniz harika olacaktır. Ancak sonbaharda kamp yapıyorsanız ve çoğu gün daha serin hava bekliyorsanız, gezinizde ince bir çift eldiven doğru tercihtir.

Eldivenleriniz ıslandığında, ellerinizi sıcak tutabilmek için düzgün bir şekilde kuruttuğunuzdan emin olun. Aksi halde sırılsıklam ıslak eldivenler, sizi hava koşullarından korumak için yetersiz kalacaktır.

 1. Su geçirmez mont

Sonbahar ve kış mevsimlerinde hava durumu bazen tahmin edilemez olabilir. Güneşli, yağmurlu veya kar yağışlı olması fark etmeden, su geçirmez bir mont dışarısı soğuk olduğunda sizi sıcak tutmaya yardımcı olur ve diğer giysi katmanlarınızın ıslanmasını önler.

Su geçirmez mont, birçok durumda giyebileceğiniz çok yönlü bir giysidir. Bu montların yapısı onları dayanıklı kılar ve uzun süre dayanabilir. Bir sonraki kamp tatilinizde giyeceğiniz mükemmel erkek veya kadın su geçirmez montu bulmak için hafiften daha kalın tasarıma kadar sayısız model seçeneğine göz atabilirsiniz.

 1. Su geçirmez botlar ve spor ayakkabılar

Bir kano gezisine veya yürüyüşe çıkmayı planlıyorsanız, kamp kıyafetleri kontrol listenizdeki bir diğer öğe, bir çift su geçirmez bot olmalıdır. Su geçirmez özelliğe sahip ayakkabılar, yol boyunca geçeceğiniz su birikintileri, nehirler, kar ve diğer ıslak alanlarda yürürken ayaklarınızı ıslanmaktan koruyacaktır.

Islak çorap ve ayakkabılar, rahatsız edici olabilir ve aktivitenizi kısa kesmenize yol açabilir. Ek olarak, özellikle dışarısı zaten soğuk olduğunda bunlar daha da güvensiz hale gelebilir. Kaliteli bir çift su geçirmez yürüyüş botuna yatırım yapmak, sonbahar veya kış aylarında yapacağınız kamp geziniz için oldukça faydalıdır.

 1. Çabuk kuruyan giysiler

Çabuk kuruyan giysiler, herhangi bir kamp gezisi için adeta zorunluluktur. Su birikintilerinin yakınında yürüyorsanız, bir yağmur fırtınası içeri giriyorsa veya eğlenceli bir kamp faaliyetinden sonra terlerseniz, rahat kıyafetlerle gününüze devam edebilmeniz için kıyafetlerinizin olabildiğince çabuk kurumasını istersiniz. Yolculuk boyunca bir engel oluşturmaması adına seçtiğiniz kamp malzemelerinin çabuk kuruyan özelliklere sahip olduğundan emin olun.

 1. Yelek

Dışarısı daha soğukken fazladan bir katman eklemenin basit ama etkili bir yolu, yelek giymektir. Bunlar sonbaharın vazgeçilmezleridir ve ılıman kışları olan yerler için harika olabilir. Kamp alanınızda takılırken sizi sıcak tutması için yeleğinizi uzun kollu gömlekler veya hafif ceketlerle eşleştirebilirsiniz.

 

Kampta outdoor giyim

Kampta outdoor giyim

Kampta outdoor giyim

Kamp sırasında doğanın içinde çeşitli aktivitelerde bulunmak istiyorsanız outdoor giyim seçenekleri tam size göre! Bu tür faaliyetler sırasında giyeceğiniz ayakkabıları mutlaka outdoor giyim kategorisinden seçin! Böylece trekking, tırmanış gibi aktiviteler sırasında ayak sağlınızı korurken, en zorlu arazi koşullarında bile konfor ve rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Yine bu tür faaliyetler sırasında terleyeceğinizi düşünerek özel kumaşlardan üretilen pantolon ve üst seçmelisiniz. Sentetik malzemelerden üretilen giysilerden uzak durun. Çünkü bu tür malzemeler doğal olmadığı gibi ter de tutmaz. Yüzde yüz pamuk ve yünden üretilen kamp kıyafetleri yüksek nem tutucu özelliğe sahip ve sağlıklı!

Kampta outdoor giyim enstrümanları neler?

Kampta outdoor giyim enstrümanları neler

Kampta outdoor giyim enstrümanları neler

Yağmurluk, içlik, çorap, uygun iç çamaşırı, eldiven, atkı, bere gibi malzemeler kampta outdoor giyim kategorisinin enstrümanları arasında yer alıyor. Olası hava koşullarını dikkate alarak bu malzemeleri temin etmenizde fayda var. Koşullar nasıl olursa olsun rüzgarlık ya da yağmurluğunuzu çantanızdan çıkarmayın. Çünkü neredeyse tüm güne yayılan outdoor faaliyetler sırasında her an sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Hatta çamur ve toprak nedeniyle kıyafetlerinizin kirlenme ihtimaline karşı yedek kıyafet bulundurmakta da fayda var!

Kamp kıyafetleri kadın kombinleri ile modayı yakalıyor

Özel tasarlanan kamp kombinleri kadın ürünleri, şıklık ve rahatlığı buluşturuyor. Modada rahatlık akımının öncüsü de olan kamp kıyafetleri, bayan seçenekleriyle doğada yapılabilecek aktiviteleri keyifli hale getiriyor. Tüm hava koşullarına uygun tasarlanan kamp kıyafetleri, kadınların vücut sıcaklıklarını muhafaza ediyor. Teri emme özelliğine sahip yünlü kumaştan üretilen giysiler kış kampı için ideal. Aktivitelerle dolu bir kamp deneyimi yaşayacaksanız ipekli kumaşlardan üretilenleri tercih edin. Hızlı kuruyan, nefes alabilen ve vücut ısısını koruyan malzemelerden üretilen kamp kıyafetleri, bayan kombinleri ile kampta şıklığın ve konforun temsilcisi aynı zamanda.

Kamp kıyafetleri erkek kategorisinde neler var

Trekking, dağcılık gibi outdoor etkinlik için de tercih edebilen kamp kıyafetleri erkek kategorisindeki seçeneklerinde de sağlığı ve konforu buluşturuyor. Doğru seçimlerle şıklığınızdan ödün vermeden en zorlu doğa koşullarına karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Maksimum rahatlık sunan outdoor botlar, yaz ve kış mevsimlerine özel üretilen nefes alabilen pantolon ve üstler, kamp kıyafetleri erkek kategorisinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Kamp kıyafetleri seçiminde olduğu gibi outdoor ayakkabı tercihinde de yaz ve kış mevsimine özel üretilenleri dikkate almalısınız. Aktiviteler sırasında giyeceğiniz ayakkabının esnek, nefes alabilir, ortopedik, su geçirmez ve kaydırmaz tabanlı olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın!

 

BONUS: Kamp yaparken ne giyilmemeli?

Kamp yaparken ne giyilmemeli

Kamp yaparken ne giyilmemeli

Kamp tatili için yanınıza alabileceğiniz çok çeşitli kıyafet seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak, kamp deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için yanınızda sizi yağmurdan, güneşten ve diğer dış mekan unsurlarından koruyan temel giyim eşyalarını götürmelisiniz. Hevesli bir kampçıysanız, rahat ve koruyucu bir dış mekan gardırobu oluşturmak için kullanabileceğiniz temel kaliteli parçalara yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

Bütün bunları planlarken, kamp sırasında neleri yanınızda götürmemeniz gerektiğini de düşünmelisiniz. Bazı eşyaları getirmek cazip gelse de onları getirmeyerek sırt çantası alanından tasarruf edebilirsiniz. Kamp alanına giderken yanınıza almanız gerekmeyecek bazı eşyalar:

 • Parmak arası terlik
 • Pahalı eşyalar ve mücevherler
 • Pamuklu giysiler
 • Kot giyim ürünleri
 • Beyaz renkli giysiler
 • Parfüm ve kolonya ile
 • Kokulu vücut ürünleri, vahşi yaşamı kamp alanınıza çekebileceğinden gereksizdir, rahatsız edicidir ve sizi güvende tutmayabilir.

Yukarıda listelenen eşyaları çantanızdan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Böylece gerçekten giymek isteyeceğiniz kıyafetler için sırt çantası veya bavulunuzda daha fazla yere sahip olabilirsiniz.

 

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar