İstanbul kamp alanları ile şehrin sınırları içinde kalarak doğayla iç içe tatil yapabilmek mümkün. İstanbul’da yaşıyorsanız İstanbul’a yakın kamp alanları ile çok fazla uzağa gitmeden mavi ile yeşilin tüm tonlarının eşlik ettiği bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. İstanbul’un en batı ucundan doğusuna kadar uzanan geniş bir alana yayılan İstanbul kamp alanları, hafta sonu kaçamakları kadar günler süren tatil organizasyonları için de uygun koşullar sunuyor. İstanbul’un bir köşesinden başlayarak Esenceli Köyü Kamp Alanı, Polonezköy Kamp Alanı, Kilyos Kamp Alanı, Silivri Kamp Alanı gibi İstanbul kamp yerleri ile uzun bir tatil rotası belirleyebilir ya da her kamp alanını birer hafta sonu tatili olarak ayrı potalarda eritebilirsiniz.

 

İstanbul’da nerede kamp yapabilirim?

Gelin ilk etapta “İstanbul’da nerede kamp yapabilirim?” sorusunun yanıtını arayalım. Kampçılığa yönelik giderek artan talep, İstanbul’da kamp yapılacak yerler listesini de genişletti. İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinde gözden ırak noktalarda, doğayla iç içe kamp yapmak için çok geçerli nedenleriniz var. Şehrin uç ve iç noktalarında keşfedilmeyi bekleyen onlarca kamp alanı bulunuyor. Bunun için kilometrelerce yok gitmenize de gerek yok! İstanbul’da kamp yapılacak yerler listesinde Şile, Ağva, Polonezköy gibi şehrin uç ve iç noktalarında yer alan bölgeler ilk sıralarda yer alıyor. Kolay ulaşım olanaklarına sahip Kilyos ve Silivri de İstanbul kamp yerleri arasında dikkat çekiyor.

İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları nerede?

İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları, uzun yol yapmadan güvenli ve huzur içinde kamp yapmanın şifresini sunuyor diyebiliriz. Eğer şehrin gürültüsünden ve keşmekeşinden uzakta keyifli bir kamp planlıyorsanız İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları ile bu planınızı harfiyen uygulayabilirsiniz. Esenceli köyü, Silivri gibi bölgelerde yer alan İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları tercihinde bulunabilirsiniz. Kamp planlarınız için fazla uzağa gitmenize gerek yok. Çünkü İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları, şehrin gürültüsünden kaçış için büyük bir cazibe yaratıyor.

İstanbul’da kamp yapılacak yerler

Ağva- Seferoğulları Camping

i̇stanbul kamp alanlari agva seferogullari camping - İstanbul kamp alanları - İstanbul'da kamp yapılacak 5 popüler mekan

İstanbul’da kamp yapılacak yerler denildiğinde ilk akla gelen rotalar arasında yer alan Ağva, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için doğayla iç içe izole bir alan yaratıyor. Bölgede 10 bin metrekarelik bir alana sahip Seferoğulları Camping, kendine ait bir plajı, çadır alanları ve bungalov evleri ile İstanbullu kapçıların uğrak yerlerinden biri. Ağva’nın merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alması da kıymet-i harbiyesini artırıyor. Kamp alanında kendi çadırınızla kamp kurabiliyor, duş ve tuvalet imkanlarından faydalanabiliyorsunuz.

Kilyos kamp alanı

i̇stanbul kamp alanlari kilyos kamp alani - İstanbul kamp alanları - İstanbul'da kamp yapılacak 5 popüler mekan

Kilyos kamp alanı denildiğinde insanın gözünün önünde doğayla iç içe sahiller, yemyeşil bitki örtüsü ve bu atmosferi tamamlayan masmavi bir gökyüzü beliriyor. Doğanın oya gibi işlediği bitki örtüsü ve ahenkle dans eden deniziyle Kilyos, kampçılara selam duruyor. Bölgede hemen her bütçeye uygun kamp alanları bulunuyor. Kumköy Kilyos Kamp Alanı, İstanbul’un bunaltıcı şehir, iş hayatından uzaklaşmak, tertemiz sularında serinlemek isteyenleri ağırlıyor. Kumköy Kilyos Kamp Alanı, özel araçlarla ya da toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanan bir bölgede yer alıyor. Kamp alanında ücretli ve ücretsiz konaklama yapabilirsiniz. Ücretli alanlarda şemsiye, şezlong, tuvalet, çeşme, elektrik gibi olanaklar sunuluyor.

Polonezköy kamp alanı

i̇stanbul kamp alanlari polonezkoy kamp alani - İstanbul kamp alanları - İstanbul'da kamp yapılacak 5 popüler mekan

Polonezköy kamp alanı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ancak bunun için çok uzak mesafeler gitmek istemeyenlerin yüzünü çevirdiği rotalardan biri. Beykoz sınırları içerisinde yer alan Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy kamp alanı listesinde ilk sırada yer alıyor. İstanbul’un en eski tabiat parklarından biri olması onu Polonezköy kamp alanı listesinde öne çıkarıyor. 3 bin hektarlık bir alanda yer alan parkın içinde köy kahvaltısı yapabileceğiniz, öğle ve akşam yemekleri için farklı lezzet arayışlarına cevap veren restoranlar da bulunuyor. Parkta kendi çadırınızla kamp yapabiliyorsunuz. Ayrıca hiç aklınızda yokken son dakika kamp planı yapmak isterseniz de çadır kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Silivri kamp alanı

i̇stanbul kamp alanlari silivri kamp alani - İstanbul kamp alanları - İstanbul'da kamp yapılacak 5 popüler mekan

İstanbul’un 70 kilometre uzaklıktaki Tekirdağ ile komşu olan Silivri, kamp alanı alternatifleriyle kampçıları selamlıyor. Bölgede Marmara Denizi’ne kıyısı olan onlarca Silivri kamp alanı bulunuyor. İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları arasında yıldızı parlayan bu kamplarda çadırla ya da karavanla kamp yapmak mümkün. Denize sıfır bir konuma sahip Semizkum Mocamp, karavanla ve çadırla konaklama imkânı sunan Silivri kamp alanı olarak her türlü beklentiyi karşılıyor. Kamp alanında kafe, market, televizyon, sıcak su, duş, oyun alanı, tuvalet, şemsiye, şezlong, otopark, plaj alanı, oturma alanı, manzara seyir alanı ve yürüyüş yolu imkanları sunuyor. Karavan kamp alanı 300 araçlık kapasitesiyle özellikle yaz aylarında karavanların geçit törenine sahne oluyor.

Esenceli Köyü Kamp Alanı

i̇stanbul kamp alanlari esenceli koyu kamp alani - İstanbul kamp alanları - İstanbul'da kamp yapılacak 5 popüler mekan

Esenceli Köyü Kamp Alanı, İstanbul’da şehrin gürültüsünden uzakta, doğa ile iç içe huzurlu bir kamp yapmak isteyenleri tek adreste buluşturuyor. Adını Şile’de Ömerli Barajı’nın kıyısında bir yerleşim yeri olan köyden alan Esenceli Köyü Kamp Alanı, İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları arasında en bakir noktalardan biri. Alanda çadır ve karavanla kamp yapabilirsiniz. Ancak bu bölgede kamp yapmak için tüm ekipmanları temin etmekte, su dahil tüm yiyecek içeceklerinizi satın almakta fayda var. Çünkü Esenceli Köyü Kamp Alanı, bu ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz market ya da büfeden yoksun. Köy bakkalları ana malzemelerin temin edilmesinde size yardımcı olabilir ama işinizi şansa bırakmayın deriz.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar