Genellikle ilk kez kamp yapacaklar için motivasyon ve heyecan yüksektir ama deneyimsizliğin getirdiği bir bilinmezliğin olması da normal. Bu nedenle ilk defa kamp yapacaklara tavsiyeler hazırlayıp ilk kampın talihsizliklerle değil de güzelliklerle hatırlanmasına katkı sunmak istedik. Bir anlamda “Kampa giderken yanımıza ne almalıyız?” sorusunun da cevabı olacak bu içerik…

İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler

İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler

Kamp çadırı seçmek bir sanattır!

İster sevgiliyle kamp yapmak için olsun ister aile ya da arkadaşlarla hatta tek başınıza… Kamptaki en büyük yaşam alanınız tabii ki çadırınız olacak ve o sebeple çeşitli hava koşullarına dayanıklı bir çadır edinmeniz önemli. Peki hangi tür çadırlar var, neye göre seçeceksiniz?

hangi tür çadırlar var, neye göre seçeceksiniz

hangi tür çadırlar var, neye göre seçeceksiniz?

 1. Festival çadırı:

  Festival çadırı

  Festival çadırı

  Yalnızca yaz aylarında kullanabileceğiniz ve ortalama iki mevsim kullanabileceğiniz çadırlardır.

 2. Üç mevsim çadır:

  Üç mevsim çadır

  Üç mevsim çadır

  Çetin kış koşulları dışında rahatça kullanabileceğiniz kamp çadırlarıdır. Tabii gerekli ekipmanları da alacağınızı varsayıyoruz.

 3. Dört mevsim çadır:

  Dört mevsim çadır

  Dört mevsim çadır

  İleri düzey üç mevsim çadır olarak da bilinen bu model, üç mevsim çadırlara nazaran rüzgar, kar gibi sert hava koşullarına daha dayanıklıdır.

 4. Ekstrem çadır:

  Ekstrem çadır

  Ekstrem çadır

  Bir diğer adıyla beş mevsim çadır, kampçılığın yanında dağcılıkla da ilgilenenlerin tercih etmesi gerekenlerden. Bu çadırların en önemli özelliği, alüminyumdan yapılmış esnek pollere sahip olması çok soğuk havalarda koruyucu ve dayanıklı olmasıdır.

Tüm bu kamp çadırı türlerini The North Face, Quechua, Makalu ve Evolite gibi markalarda bulmanız mümkün.

Çadırı seçtik, peki ya yeri?

İlk kez kamp yapacaklar için kamp yeri seçimi oldukça önemli

İlk kez kamp yapacaklar için kamp yeri seçimi oldukça önemli

İlk defa kamp yapacaklar için malzemeler kadar nerede konuşlanacağı da önemli bir ayrıntı. Çadırın yerini seçerken şu detaylara dikkat etmekte fayda var:

 • Yollara ve ihtiyaç duyulabilecek şeyler için çok sapa olmayan yerleri tercih edin. Öte yandan gürültülü yerleşim alanlarına da çok yakın olmayın.
 • Kayalık, uçurum gibi yerlerde yakın çadır kurmayın.
 • İlk defa kamp yapmak doğayı daha detaylı incelemeyi gerektirir. Çevrede çukurluk, kuru dere yatağı veya su birikintisi gibi alanlar varsa oraya çadır kurmamaya özen gösterin.
 • Özellikle ailece kamp yapılacak yerler başta olmak üzere çevre güvenliği şu açılardan da önemli: Yakınlarda trafo, yüksek gerilim hattı veya poligon vb gibi atış alanı olan ve tehlikeye sebebiyet verecek yerlerden uzak durun.
 • Su kaynaklarına yakın olmak avantaj yaratacaktır.
 • Çok güneşten de çok gölgeden de kaçının.
 • Olası bir acil durumda gidebileceğiniz sağlık ve güvenlik kurumlarına yakın yerleri tercih edin.
 • Mümkün olduğunca daha önce başkalarının kamp yaptığı bir alanda konaklayın ve aşırı bakir yerleri tercih etmeyin.

Birçok şey eksik olabilir ama uyku tulumu asla!

Uyku tulumunun iyi olması önemli çünkü kampta iyi vakit geçirmek için geçirmek için uykunuzu almanız ve üşümeden uyumanız önemli. Öyle ki çadır bile noktada şart değil ama uyku tulumu şart. Zira uyku tulumuyla bivaklayarak (çoğunlukla spontane ve sınırlı ekipmanla hızlı geceleme olarak tanımlanabilir) geceleyebilirsiniz.

Birçok şey eksik olabilir ama uyku tulumu asla

Birçok şey eksik olabilir ama uyku tulumu asla

Peki uyku tulumları hangi malzemelerden üretilir? Yalıtım malzemesine göre iki farklı uyku tulumu bulunur, şöyle ki:

İlki sentetik uyku tulumu, ıslakken bile yalıtım özelliklerini kaybetmez ve kurulumu çok basittir. Bakımı ve saklaması kolay olduğu gibi fiyatı da uygundur, alerjiye neden olmaz. Tek dezavantajı çok yer kaplamasıdır. Ayrıca iç malzemesinin sertliği nedeniyle daha az konforludur.

İkincisi ise kaz tüyü uyku tulumlarıdır. Tahmin edileceği üzere fiyatları daha yüksektir. Isı yalıtımı çok iyidir ve sentetiğe göre daha hafif olduğu gibi az da yer kaplar. Teri dışarı atması özelliğiyle vücudu kuru tutar. Dezavantajı ise ıslanınca tüm büyüsünün yani ısı yalıtımının gitmesidir. Dolayısıyla özellikle kışın ilk kez kamp yapacaklar bu konuda dikkatli olmalıdır. Ayrıca alerjiye neden olabilir.

Mat ile gelen konfor

Çadır kampı yaparken rahatlığın en önemli anahtarı mattır. Uyku tulumuyla zemin arasında hava akışı sağlayıp izolasyon sağlayan mat sayesinde soğuk veya engebeli zeminin yaratacğı rahatsızlık engellenir. Peki mat türleri neler?

Mat ile gelen konfor

Mat ile gelen konfor

Şişme ve köpük olmak üzere iki çeşit mat bulunuyor. Şişme matlar az yer kaplayanı daha pahalıyken çok yer kaplayanı ve daha ucuz olanı da mevcut. Zarar görme ihtimalleri de daha yüksek olduğu için köpük matlar, ilk kez kamp yapacaklara tavsiyeler arasında yer alıyor.

İlk kez kamp yapacaklar için hayat kurtaran detaylar

İlk yardım kiti, kafa feneri, düdük, pusula vb gibi malzemeler bir kampın olmazsa olmazları. Bunlar dışında bir kampçılar için yazılı olmayan kuralları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Rahatça oturmak ve uyuyabilmek için eğimsiz ve taşsız bir zemin seçin.
 2. Çadırdan mata kadar birçok ekipmanın malzemesi yanıcı olduğu için ateşi veya ocağı bu ekipmanların uzağında yakın.
 3. Bir nedenle kamp alanından uzağa gidecekseniz fener, pusula ve düdüğü yanınıza alın.
 4. Çöp ve yiyeceklerinizi ağaca asın ki hayvanların cazibe merkezine dönüşmesinler.
 5. Çadırın havalandırmasını yağmur, rüzgar yoksa kapatmayın ki içeride buharlaşma ve yoğuşma olmasın.
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar