Güneydoğu Anadolu kamp alanları, kamp tutkunlarının vazgeçilmez duraklarından biri. Bu durumda Güneydoğu Anadolu bölgesindeki gezilecek yerlerin; tarihi, doğası ve kültürlerinin cezbedici güzelliğinin büyük bir payı olduğunu söylemek mümkün.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde dilerseniz kendi aracınızla, dilerseniz şehirlerarası ya da şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz birbirinden güzel kamp alanları bulabilirsiniz. Eğer kamp rotanızı Güneydoğu Anadolu bölgesine yönelttiyseniz, bu bölgedeki ücretsiz kamp alanları ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ücretli kamp alanları ile ilgili olarak paylaştığımız yazımıza bakmadan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi rotası oluşturmamanızı öneriyoruz.

Güneydoğu Anadolu kamp alanları nerede?

Doğu Anadolu bölgesinden Türkiye’nin güney sınırına doğru indiğimizde bizi Güneydoğu Anadolu bölgesi kamp alanları karşılıyor. Güneydoğu Anadolu kamp yerleri, Diyarbakır’dan Gaziantep, Mardin hatta Şırnak’a kadar uzanıyor. Diyarbakır’daki Göksu Barajı Kamp Alanı’ndan başlayarak Güneydoğu Anadolu kamp yerleri keşfine çıkabilirsiniz. Diyarbakır’dan Siirt’e uzanıp Tillo Tabiat Parkı Kamp Alanı’nda kamp kurduktan sonra, civar illerdeki kamp alanlarında günübirlik konaklama yaparak keşif turunuzu Şırnak’ta tamamlayabilirsiniz. Şırnak’taki Faraşin Yaylası’nda dağcılık ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler de sizi bekliyor.

1.Şanlıurfa – Tektek Dağları Milli Parkı kamp alanı

guneydogu anadolu kamp alanlari saniiurfa tektek daglari milli parki kamp alani - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Arkeolojik kalıntılar açısından adından sıkça söz ettiren Tektek Dağları Milli Parkı, 19 bin 330 hektarlık büyük bir alana sahip. Şuayıp Şehri Harabeleri, Senem Mağarası ve Soğtamar Harabeleri, Tektek Dağları Milli Parkı sahası içerisinde yer alıyor. Tabiat Parkı içerisinde; oyun parkı, hizmet binası, kafe, tuvalet, çeşme, manzara seyir noktası, kamelya, mescit, giriş kontrol noktası ve trekking parkuru bulunuyor. Tarihi yapıların bulunduğu alanlarda kamp yapılması yasak fakat Tektek Dağları Milli Parkı çevresinde piknik ve kamp alanları mevcut. Tektek Dağları Milli Parkı’na ulaşım sağlamak için Harran’dan servisler hareket ediyor.

2.Mardin – Gurs Şelalesi kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları – Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları – Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenlerin buluştuğu Gurs Şelalesi, ziyaretçilerine farklı bir atmosfer yaşatıyor. Güneydoğu’nun içinde gizlenmiş bu cennet vadide; tarihi kaleler, köşkler, camiler, hanlar, restoran ve kafeler mevcut. 12 köyün tam ortasında kalan Gurs Şelalesi, kamp yerleri ve piknik alanları ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunuyor. Kızıltepe ilçesinden sabah 06:00 ve 17:00 saatleri arasında saat başı servisler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

3.Diyarbakır – Eğil Barajı kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları – Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Diyarbakır’da kamp yeri denince belki de ilk akla gelen yer, Eğil Barajı ve çevresidir. Eğil merkezine yürüme mesafesinde yer alan Eğil Barajı, doğal alanları ile insana keyifli ve huzurlu bir ortam sunuyor. Baraja kıyı olan yerlerde taze balık tüketebileceğiniz restoranlar, kamp ve piknik için özel alanlar bulunuyor. Eğil Barajı mesire alanı maalesef kamp için uygun değil ancak gün içerisinde vakit geçirip WC, elektrik, yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Doğayla baş başa kalıp huzurun ve sessizliğin tadını çıkarmak isteyenler için en ideal yerlerden biri olan Eğil Barajı’na, Diyarbakır’dan hareket eden servisler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

4.Adıyaman – Nemrut Dağı kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları – Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Adıyaman şehir merkezine 73 kilometre uzaklıkta yer alan Nemrut Dağı, Türkiye’nin en popüler doğal turistlik alanlarından biridir. Milli park içerisinde kamp yapmak yasak olsa da park dışında çadırınızı kurabileceğiniz geniş düzlükler bulunmaktadır. Muhteşem bir gün doğumu manzarası için burada en azından 1 gün kamp yapmalı ve sabah zirveye çıkıp günün olağanüstü doğuşunu izlemelisiniz. Çadır kampı için buraya gelenler ise park içerisinde WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Nemrut Dağı’na giriş ücretlidir fakat milli parkın dışında bulunan düzlük alanlarda rahatlıkla kamp yapabilirsiniz.

5.Gaziantep – Hızır Yaylası kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Güneydoğu Anadolu kamp alanları – Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Huzur Yaylası olarak da bilinen Hızır Yaylası; çadır kamp, karavanlı kamp, doğa fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü ve piknik için sıkça tercih edilen bir yerdir. Gaziantep’in İslahiye ilçesi sınırlarında yer alan yaylada; tuvalet, elektrik, market ve duş gibi imkanlar bulunmamaktadır. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeniz gerekir. Ayrıca toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün değildir. Buraya Şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kamp Hayatı İndirimli Ürün Önerileri:

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

7kamp sandalyesi tavsiyeleri 2023 - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

14 - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

kamp ocagi fiyatlari 2023 - Güneydoğu Anadolu kamp alanları - Güneydoğu’nun en iyi 5 kamp alanı

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar