4 mevsimin ayrı güzelliklerle yaşandığı ülkemiz göl kampı açısından da oldukça zengin seçenekler sunuyor. Tıpkı deniz kenarı kamp alanları gibi göl kenarı kamp alanları da masmavi suların ışıltısıyla yeşilin binbir tonunu bir araya getiriyor. Göl kenarı kamp yerleri, görenleri kendine hayran bırakan manzaraları, tarihi kalıntıları, yeme, içme, konaklama olanaklarıyla alternatif bir kamp rotası yaratıyor. Göl kampı yapmak isteyenler için Türkiye’nin en iyi destinasyonlarını araştırdık. 

 

Türkiye’de göl kampı nerelerde yapılır?

Türkiye’nin batısından doğusuna kadar farklı şehirlerde, doğa harikası göllerin kıyısında göl kampı yapabilmek mümkün. Sadece deniz kenarı kamp yerleri ile mavi ile yeşilin buluştuğu kamp deneyimi yaşayabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bursa’dan Muğla’ya Artvin’den Elazığ’a kadar Türkiye’nin 7 bölgesindeki göller, göl kenarı kamp alanları ile dolu. Üstelik bu göl kenarı kamp yerleri hizmette kusur etmeyen yönüyle yeme- içme, elektrik, tuvalet, duş gibi çok sayıda imkânı sunuyor.

 

Göl kampı hangi konaklamalara imkân tanıyor?

Göl kampı yapmak isteyen doğa aşıkları Türkiye’nin çeşitli göllerinin kıyısındaki kamp alanlarında çadırla ya da karavanla konaklayabiliyor. Kampta konfor düşkünüyseniz bungalov konaklama alternatifini de tercih edebilirsiniz. Amasya’da ender güzelliklere sahip Borabay gölü, bongalov konaklama seçeneğiyle çadırla ve karavanla konaklamak istemeyenlere 5 yıldızlı kamp konforu sunuyor.

 

En iyi göl kampı destinasyonları

 Sıra geldi ülkemizin kuzeyinden doğusuna uzanan henüz keşfedilmemiş kamp alanları listesine! Gelin birlikte göl kampı denildiğinde ilk akla gelen Yedigöller’den başlayıp doğunun masmavi sularını barındıran Hazar gölüne uzanan bir yolculuğa çıkalım. İşte en iyi göl kampı destinasyonları…

 

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Göl kampı denildiğinde aklınıza ilk olarak Yedigöller gelmesinin birden çok nedeni var. Bolu sınırları içerisindeki yedi göle adını veren bu bölge, doğal güzellikleriyle her mevsim bir başka güzel. Doğal sit alanı olarak koruma altında olan Yedigöller, göl kenarı kamp aktivitesi için en uygun koşulları sunuyor. Gölü tümüyle kuşatan Yedigöller Milli Parkı’nda çadırla ve karavanla kamp yapmak mümkün. 7 gölün etrafındaki yürüyüş alanlarında doğanın eşsiz güzelliklerini keşfederken fotoğraflayabilir, şehir hayatının stresinden tümüyle arınabilirsiniz.

  

Bafa Gölü Kamp Alanları

Bafa Gölü Kamp Alanları

Bafa Gölü Kamp Alanları

Muğla ve Aydın sınırlarında yer alan Bafa Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da göl kenarı kamp aktivitelerine kültürel zenginlik katıyor. Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma unvanı taşıyan Bafa Gölü’nün doğu kıyısında Herakleia Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor. Göl üzerindeki minik adalar ise eşsiz bir doğa manzarasının eşlik ettiği kilise ve manastır kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Zengin kuş ve bitki çeşitliliğini bu tarihi öğelerle birleştiren gölün etrafındaki kamp alanları her türlü konaklama seçeneği sunuyor.

 

İznik Gölü Kamp Alanı

İznik Gölü Kamp Alanı

İznik Gölü Kamp Alanı

Göl kenarı kamp yerleri ile sonbahar ve ilkbahar aylarında doğanın uyanışına tanıklık etmek istiyorsanız Bursa sınırları içinde yer alan İznik Gölü en doğru adreslerden biri. Marmara’nın en büyük gölü olan İznik Gölü’nün sınır bekçiliğini meyve bahçeleri üstleniyor. İlkbahar aylarında olgunlaşan meyveler, gölün etrafında rengarenk bir görüntü oluşturuyor. Masmavi sularıyla İznik çiniciliğine ilham veren İznik Gölü’nün kıyısındaki çamlık araziler doğal kamp alanı olarak kampçıların hizmetinde!

 

Borçka- Karagöl Kamp Alanı

Borçka- Karagöl Kamp Alanı

Borçka- Karagöl Kamp Alanı

Karadeniz’in saklı cennetlerinden biri olan Karagöl, Artvin’in yeşilin her türlüsünü barındıran Borçka ilçesinin göz bebeği! Karadeniz’in geçit vermeyen engebeli arazisi bile Karagöl’ün eşsiz güzelliğinde kamp yapma fikrine engel olamıyor. Dolambaçlı bir yol üzerinden Karagöl’e vardığınızda, sizi doğanın ilmek ilmek ördüğü olağanüstü bir manzara karşılıyor. Bitki ve hayvan florasıyla dünyanın en gizemli gölleri arasında gösterilen Karagöl’de konaklamak da oldukça konforlu. Orman İdaresi tarafından işletilen kamp alanında her türlü imkânı bulabilmek mümkün.

 

Ulubat Gölü Kamp Alanları

Ulubat Gölü Kamp Alanları

Ulubat Gölü Kamp Alanları

Tarihi kalıntılara ve soyu tükenmekte olan kuşlara ev sahipliği yapan Ulubat Gölü, Bursa sınırları içerisinde yer alıyor. Doğa tutkunlarını eski çağlara uzanan bir tarih yolculuğuna çıkaran yönüyle göl kenarı kamp aktivitesine kültürel bir esinti getiriyor. Gölün etrafında çadır kurulumuna gayet uygun. Eğer kuşlara ilgi duyuyorsanız göç mevsimini kaçırmayın deriz.

 

Hazar gölü kampları

Hazar Gölü Kamp Alanı

Hazar Gölü Kamp Alanı

Karaçam ve iğne yapraklı ağaçların doğal bir set oluşturduğu Hazar gölü, kampları ile ideal bir göl kampı tablosu sunuyor. Türkiye’nin doğusunda Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yer alan Hazar gölü, doğanın mucizelerini barındıran manzarasında kampçıları ağırlıyor. Keşfedilmemiş kamp alanları arasında listelenen Hazar gölü kampları, çadır ve karavanla konaklamanın yanı sıra piknik, fotoğrafçılık ve günübirlik gezilere de ev sahipliği yapıyor. Göl çevresinde balık evleri, dinlenme tesisleri, restoran ve oteller de yer alıyor.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar