Türkiye’nin deniz kenarı kamp alanları havaların ısınmasıyla birlikte raflardan indirilen tatil planları için büyük bir potansiyel barındırıyor. Ege ve Akdeniz’in serin sularına “Vira yelken” demenin zamanı geliyor. Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in kıyılarında birbiri ardına dizilen denize sıfır kamp alanları tüm yılın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Bu bölgelerdeki çoğu eşsiz plaj, çadır kampına uygun koşullara sahip. Peki Türkiye’nin en popüler deniz kamp alanları nerelerde yer alıyor? Hazır tatil planları masaya gelmişken ülkemizin en iyi deniz kenarı kamp alanları ile masmavi sularda kulaç atalım…

 

Deniz kenarı kamp aktiviteleri neler?

Soğuk kış günlerinin ardından güneşin kendini göstermeye başlamasıyla deniz kenarı kamp aktiviteleri planlanmaya başladı. Türkiye’nin 3 tarafını çevreleyen turkuaz renkli sularının ev sahipliği yaptığı deniz kenarı kamp yerleri, doğayla iç içe bir deniz tatili vaat ediyor. Sahil kampları sizi kum, güneş ve deniz üçgeniyle sınırlandırmıyor elbette. Türkiye’deki çoğu deniz kenarı kamp alanları civarında arkeolojik kalıntılarla dolu ören yerleri bulunuyor. Merkeze yakın bir konumdaki kamp alanı seçimiyle gündüzleri deniz keyfi yaşarken akşamları da müzik ve dansın yön verdiği aktivitelerde bulunabilirsiniz. Kalabalıktan uzak tümüyle arınma dolu bir deniz tatili planlıyorsanız kendinizi doğanın huzur dolu kollarına bırakabilirsiniz. Seçim size kalmış!

 

Türkiye’nin deniz kenarında kamp alanları nerelerde?

Türkiye’nin deniz kenarında kamp alanları haritasında Ege ve Akdeniz’in hatırı sayılır bir önemi olduğu malum. Ege’nin incisi İzmir’in yeşili ve maviyi buluşturan deniz kenarı kamp alanları zeytin ve çam ağaçlarının kokusunu çadırınıza getiriyor. Bir ucu Marmara’da diğer ucu Ege’de yer alan Çanakkale, Kaz Dağları’nın kalbi Balıkesir, Ege’de deniz kenarında kamp alanları deyince ilk akla gelen bölgeler arasında yer alıyor. Olimpos, Kaş gibi kampçıların gözbebeği sahil kampları ile Akdeniz, birbirinden güzel koylarında gizlediği deniz kenarı kamp alanları ile cazibe yaratıyor. Fazla uzaklaşmak istemeyenler Marmara kıyılarını çevreleyen İstanbul deniz kamp alanları ile denizin ve güneşin tadını çıkarabiliyor. Karadeniz deniz kenarı kamp alanları ise Bolu’dan Düzce’ye, Rize’den Trabzon’a ve Artvin’e kadar oldukça geniş bir yelpaze sunuyor.

  

Deniz kenarı kamp alanları olanakları neler?

Deniz kenarı kamp alanları, doğanın oya gibi işlediği güzellikleri yansıtan yönünü sunduğu hizmetlerle de taçlandırıyor. Elektrik, tuvalet, duş, wifi gibi olanaklar çoğu deniz kenarı kamp yerleri tarafından sunuluyor. “Deniz çadır kamp” üçgeni yaratan kamp alanlarında genellikle karavanla konaklama imkanı da mevcut. Kamp alanlarının içinde ya da civarındaki tesislerde yeme- içme ihtiyaçlarınızı giderebilir, merkeze yakın bir kamp alanı seçimiyle bol gezmeli aktivitelerle dolu bir kamp tatili yapabilirsiniz. Deniz kenarı kamp alanları sizin için tek duraksa kampın dışına çıkmadan serin sularda yüzebilir, güneşin tadını çıkarabilir, keşif dolu yürüyüşler yapabilir, outdoor aktivitelerde bulunabilirsiniz. Sırt çantanızla kamp yapacaksanız oldukça küçük bütçeler ayırarak çadırınızla Türkiye’nin en batısından doğusuna uzanan bir rota oluşturabilirsiniz.

 

İşte popüler deniz kenarı kamp alanları

 Killik Koyu Kamp Alanı

Killik Koyu Kamp Alanı

Killik Koyu Kamp Alanı

 Türkiye’nin ücretsiz deniz kenarı kamp alanlarından biri olan Killik Koyu Kamp Alanı, denize sıfır konumunun yanı sıra Pitane Antik Kenti ve Atarneus Antik Kenti’ne yakınlığı ile deniz kampına tarih rüzgârı getiriyor. Çadır ve karavan kampı için ideal koşullara sahip kamp, adını Dikini’nin en güzel koylarından biri olan Killik’ten alıyor. Kiilik koyunu özel kılan bembeyaz kumsalı ve turkuaz mavisi sularının sunduğu eşsiz manzara karşısında burada kendinizi Salda gölünde hissedebilirsiniz. Kamp alanının etrafında restoran ve cafe olarak hizmet veren çok sayıda tesis bulunuyor. Tuvalet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlar da bu işletmelerden karşılanıyor.

 

Pırlanta Plajı Kamp Alanı

Pırlanta Plajı Kamp Alanı

Pırlanta Plajı Kamp Alanı

 Türkiye’nin en çok tercih edilen destinasyonlarından biri olan Çeşme’de deniz kenarı kamp alanları ile 5 yıldızlı kamp tatili mümkün. Pırlanta Plajı Kamp Alanı, denize sıfır konumunun yanı sıra dört dörtlük hizmetiyle konforlu kamp ortamı sağlıyor. Çeşme’ye 10 dakika uzaklıkta ve yerleşim yerlerine yakın bir mesafede olmasına rağmen doğal güzelliğini korumayı başarabildiği için tercih sebebi. Kamp alanında tuvalet ve duş ihtiyaçları giderilebiliyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçları için kamp alanında market ve cafe yer alıyor. Çeşme’de çadırla ya da karavanla deniz kamp alternatifleri arayışı içindeyseniz doğru adrestesiniz!

 

İstanbul deniz kenarı kamp alanları

i̇stanbul kamp alanlari kilyos kamp alani - En popüler deniz kenarı kamp alanları

İstanbul deniz kenarı kamp alanları ile şehrin sınırları içinde kalarak maviyle yeşilin kesişim noktasında doğayla iç içe kamp yapabilmek mümkün. İstanbul’da yaşıyorsanız İstanbul deniz kenarı kamp alanları ile çok fazla uzağa gitmeden mavi ile yeşilin tüm tonlarının eşlik ettiği bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Marmara’nın kıyılarında Silivri, Şile, Kilyos ve Ağva bölgelerinde yoğunlaşan denize sıfır kamp alanları Marmara’nın yanı sıra Karadeniz’in sularını da yeşilin binbir tonuyla bütünleştiriyor.

 

Silivri, Ağva ve Şile deniz kenarı kamp alanları

i̇stanbul kamp alanlari silivri kamp alani - En popüler deniz kenarı kamp alanları

Ağva’da 10 bin metrekarelik bir alana sahip Seferoğulları Camping, kendine ait bir plajı, çadır alanları ve bungalov evleri ile İstanbullu kapçıların uğrak yerlerinden biri. Kilyos Kamp Alanı, İstanbul’un bunaltıcı şehir, iş hayatından uzaklaşmak, tertemiz sularında serinlemek isteyenleri ağırlıyor. Silivri’de Marmara Denizi’ne kıyısı olan onlarca kamp alanı bulunuyor. İstanbul’a yakın ücretli kamp alanları arasında yıldızı parlayan bu kamplarda çadırla ya da karavanla kamp yapmak mümkün. Şile’de sahil boyunca birbiri ardına dizili kamp alanlarında ücretsiz çadır kampı yapılabiliyor. Şile kamp alanları, merkezden sahil kesimine oradan da Ağva’ya uzanan bir rota çiziyor.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar