Karavan kampı yapmak, şüphesiz pek çok kişinin hayalleri arasında yer alıyor. Özellikle yurt dışında son derece popüler bir aktivite olan karavan seyahati, son dönemlerde Türkiye’de de bir hayli ilgi görüyor. Kimi zaman 5 yıldızlı otellerden bile daha lüks bir konfor sunan motokaravanlar ile seyahat etmek oldukça keyifli. Üstelik adeta mobil ev işlevine sahip karavanlarla dünyayı dolaşanlar bile var!

Karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Peki karavan satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık…

Kendinize önemli soruları sorun

İlk olarak kendinize neden bir kamp karavanı almak istediğinizi sorun. Bu soruyu nasıl cevapladığınız, karavan seçiminde doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

“Karavanı ne sıklıkta kullanmayı planlıyorsunuz? Ailenizle birlikte mi kalacaksınız? Kaç adet rıhtıma ihtiyacınız var? Hangi dizayn ihtiyaçlarınıza uygun olacak? gibi soruları cevaplandırmaya özen gösterin.

Karavanınızda olmasını istediğiniz özellikleri bir liste haline getirin. Bu listede ihtiyacınız olan yatak sayısı, ayrı bir duş ya da karavanın ısıtmalı olmasını isteyip istemediğiniz gibi özelliklere mutlaka yer verin.

Yeni bir motorlu karavan satın almak istediğinizde, üreticilerin tüm ihtiyaçlara uygun bir dizi yerleşim düzeni sunduğunu unutmayın. Örneğin, çocuklarınızla seyahat edecekseniz ranza ya da bir çiftseniz, sabit çift kişilik yatak tercih edebilirsiniz.

Bütçenizi iyi planlayın

Eğer yeni bir karavan satın alıyorsanız, rahat ve konforlu bir model için yüklü miktarda bütçeye ihtiyacınız olacak. Eğer satın almayı düşündüğünüz bir karavan modeli var ancak yeterince bütçeniz yoksa, satın alma işleminizi nasıl finanse edeceğinizi iyi düşünmeniz gerekir. Kredi çekmeyi düşünüyorsanız, kredi maliyetinin kredinin süresine, mevcut kredi notunuza ve borç almak istediğiniz toplam tutara bağlı olarak değişeceğini unutmayın.

Karavanlar değerini oldukça iyi tutma eğiliminde olsalar da ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, karavandan o kadar fazla değer elde edeceğinizi de göz önünde bulundurun.

Taşıma kapasitesine bakın

Satın almak istediğiniz karavan modeline karar verdiyseniz, sıra karavanı incelemeye geldi demektir. Genellikle karavan ne kadar büyük olursa o kadar çok yük taşıyabileceğine inanılır. Siz de satın almak istediğiniz karavan çok büyük olduğu için içine sığdırabileceğiniz her şeyi kolayca taşıyacağını düşünebilirsiniz.

Ancak tüm karavanlar, tasarımlarına bağlı olarak farklı donanımlara sahip. Bu yüzden her birinin yük taşıma kapasitesi de birbirinden farklı. Kapasitesinden fazla yük taşımaya zorladığınızda karavanınız zarar görebileceği gibi bu durum karayollarında ceza kesilmesine de yol açabilir. Dolayısıyla karavan satın alırken ihtiyacınız olan taşıma kapasitesine göre seçmek oldukça önemli.

Karavanın altını kontrol edin

Karavan modelleri arasından seçim yaparken herhangi bir pas belirtisi olup olmadığını anlamak için karavanın altını kontrol edin. Ezik, iz ve çizik olup olmadığına iyice bakın. İkinci el bir karavan almayı düşünüyorsanız, bu konuda daha da hassas olmalısınız. Çünkü pas, karavanın duvarlarına, zeminine veya çatısına ciddi hasarlar verebilir.

Ancak bu sorunlar, bazen sıradan bir gözlemci tarafından fark edilemez. Bu yüzden özellikle de ilk defa karavan satın alacaksanız, yanınıza bir uzman almanız akıllıca olacaktır. Eğer tanıdığınız bir uzman yoksa bu tür hizmetleri ücret karşılığında sunan firmalara başvurabilirsiniz.

Karavanın iç mekanını inceleyin

karavanin ic mekanini inceleyin - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Karavan çeşitleri arasında seçim yaparken en önemli noktalardan bir diğeri, karavanın iç mekanını detaylıca incelemektir. Satın almak istediğiniz karavanın tüm kapı ve pencerelerini açıp kapatmayı deneyin. Her şeyin düzgün şekilde kilitlendiğinden emin olun. Gaz ve elektrik bağlantılarını kontrol edin. İçeride, tüm ışıkları deneyin ve lavabo ile duşun çalıştığından emin olun.

Karavanda herhangi bir nem belirtisi olup olmadığına dikkatlice bakın. Kötü kokular, nem probleminin bir habercisi olabilir. Hepsinin iyi durumda olduğundan emin olmak için çatıyı, dolapları ve döşemeyi inceleyin. Bunu yanı sıra karavanın kaç yaşında olduğunu ve önceki sahipleri olup olmadığını da öğrenin.

Karavanın kullanılmadığı zamanlarda nerede tutulduğunu sorun. Karavanın seyir defterini ve servis geçmişini kontrol edin. Daha da önemlisi, bu karavan markası ve modeli için yedek parçaların hala mevcut olduğundan emin olun.

Yalıtım olup olmadığını kontrol edin

Sıvı, ses ve ısı yalıtımı bir bütündür. Genellikle karavanların ısı yalıtımına özen gösterilirken diğer yalıtım seçenekleri göz ardı edilir. Oysa ki sıvı yalıtımı yeterince yapılmamış bir karavanda ilk sağanak yağmur sonrasında pek çok aksamın bozulması mümkün olabilir. Böyle sorunlarla karşı karşıya kalmamak için sıvı yalıtımına çok dikkat etmek gerekir.

Sıvı yalıtımı çoğunlukla deliklere macun çekilmesinden ibaret olarak kabul edilir. Halbuki günümüzde uygulanan en kaliteli yalıtım şekli, poliurea kaplamadır. Bu yöntem, biraz zahmetli olması ve az bilinmesi sebebiyle pek tercih edilmez. Yalıtımın dıştan ya da içten yapılmış olması da fark etmez. Uzun vadede sorun yaşamadan karavanınızı kullanmak istiyorsanız kendiniz de yalıtımı yaptırabilirsiniz.

İkinci el mi yeni mi almak istediğinize karar verin

Yeni karavancıların çoğu, karavan kampına alışmak için ikinci el bir karavanla başlama eğilimindedir. Kullanılmış bir karavan da tıpkı arabalar gibi değerini, yeni bir karavan almaya kıyasla daha uzun süre koruyacaktır.

Yolculuğunuza götürmek istediğiniz çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, kullanılmış bir karavan harika bir seçenektir. Bunun nedeni muhtemelen oluşabilecek küçük çentikler ya da aşınma ve yıpranma konusunda fazla telaşlanmayacak olmanız.

Yatırım yapmak isteyebileceğiniz çok sayıda klasik karavan var, ancak karavanı tam olarak çalışır duruma getirmek için biraz bütçe harcamanız gerekebileceğini unutmayın. Özellikle aracınızı sigortalattıysanız, klasik karavan sigortasının oldukça uygun fiyatlı olabileceğini belirtmekte fayda var.

İnternetteki incelemelere göz atın

Karavanla seyahat etme hayallerinizi gerçekleştirmek için bir karavan satın almadan önce çevrimiçi incelemeleri okumak oldukça faydalıdır. Bu yöntem, tekrarlayan sorunları olan belirli marka veya modelleri ayıklamanıza ya da çok eleştiri alan markaları listeye almanıza yardımcı olabilir.

İnternette araştırma yapmak, karavan satın alma yolunda harika bir başlangıçtır, ancak hiçbir şey bir karavanı direkt incelemekten daha iyi olamaz.

Yılın hangi zamanında satın alacağınıza karar verin

Karavan kamp yerleri, kendiniz ve ailenizle birlikte çok keyifli vakitler geçirebileceğiniz alanlardır. Bu keyfi yaşamak için karavan satın almanın diğerlerinden daha iyi olduğu yılın belirli zamanları var. Yepyeni bir karavan almak için en iyi zaman, kış aylarıdır. Bu aylar, bayilerin daha az satış sağladığı ve daha uygun fiyatlı bir anlaşma yapmaya istekli olabileceği zamanlardır.

Bahar ayları ise yeni bir karavan satın almak için en az önerilen zamandır. Normalde yaz aylarında daha çok ikinci el karavan bulmak mümkün.

Karavanınızı saklayacağınız yeri önceden belirleyin

Karavanınızı kullanmadığınız zamanlarda nerede saklayacağınızı düşünmek son derece önemlidir. Karavanınızı kış aylarında, olumsuz hava koşullarına maruz bırakmak pek de iyi bir seçim olmayacaktır.

Karavanınızı kapalı bir depolama biriminde tutmak, size çok yardımcı olur. Bu sayede karavanınız daha güvende olur ve bunu yapmak sigorta primlerinizi de azaltabilir. Bu yine de bütçenizi zorlayacaksa, nefes alabilen bir örtüye yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Karavanı araba yolunuz üzerinde tutmak istiyorsanız, buna izin verildiğinden emin olmak için tapuları iki kez kontrol edin.

En popüler 5 karavan markası ve özellikleri

İster karavanda tam zamanlı olarak yaşamayı planlıyor ister seyahat etmeyi istiyor olun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda motokaravan bulmanız oldukça kolay!

Bireysel ihtiyaçlarınız ne olursa olsun herkese uyacak ve farklı tarzları kapsayacak şekilde sizin için en popüler 5 motokaravan markası ve özelliklerini burada listeledik. Şimdi sizi şehir hayatından uzaklaştırarak, bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlayacak olan bu 5 karavanı yakından inceleyelim.

Citroen – Wildcamp

citroen wildcamp - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

70 yıldan uzun bir süre önce piyasaya çıkan, Classic Type H minibüsü temel alan Citroen Wildcamp karavan, bir klasiğe modern bir bakış atarak size seyahat edebileceğiniz küçük bir evde ihtiyaç duyacağınız her şeyi sunuyor. Wildcamp’in nispeten uygun fiyatlı, geniş, devasa bir depolama alanına sahip ve hem içi hem dışı son derece özel görünen bir kampçı olduğunu söylemek mümkün. Mercedes Bus Dream Ride gibi klasik tarzdaki dönüşümlere bakıldığında grubun da adeta lideri konumunda yer alıyor.

Citroen Wildcamp karavan eski model gibi görünse de Campervan şık alet ve özelliklerle birlikte geliyor. ABS fren yardımı ve yokuş kalkış destek sistemi, bu Citroen Camper Van ile standart olarak yer alıyor. En iyi karavanların bir özelliği, daha iyi bir sürücü olmanıza yardımcı olmalarıdır. Citroen Wildcamp modeli, kesinlikle sürüşte size çok yardımcı olacaktır.

Wildcamp ile doğada konfordan ödün vermek zorunda kalmazsınız. Geniş yemek hazırlama alanı ve mutfak, çekilebilir duş ünitesinin arkasına dekoratif bir şekilde gizlenmiştir. Oturma alanları ve yatak ise sizi yorgun doğa yürüyüşlerinin ardından kesinlikle dinlendirecektir.

Fiat – Ducato

fiat ducato - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Fiat Ducato, ilk bakışta sıradan bir panelvan karavan gibi görünebilir. Ancak onu en iyi 5 karavan listesine sokan son derece güzel ve gizli özelliklere sahiptir. Şık yemek yeme alanındaki ayrı koltuklardan, farklı şekillerde konumlandırılabilen ayarlanabilir okuma ışıklarına kadar her tarza hitap eden gizli donanımlara sahiptir.

Sunlight Cliff 600, göğüs yüksekliğine monte edilmiş halde duran 90 litrelik bir buzdolabıyla birlikte geliyor. Aynı zamanda bir katlanır yatak, bir bisiklet saklama bölümü, döner musluklar ve bir tuvalet ile donatılan tasarımı, oldukça cezbedici. Tüm eşyalarını gözden uzak tutmak isteyenler için akıllıca gizlenen çekmeceler de karavanın önemli faktörleri arasında yer alıyor.

Sunlight Cliff 600 karavan, seyahat halindeki hayatınıza alıştıktan sonra özelleştirebileceğiniz uygun fiyatlı bir kampçı modeli. Üstelik kendi dokunuşlarınızı eklemek için yeterince büyük bir iç alana da sahip.

Volkswagen – California

volkswagen california - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

En sevilen uzak kamp alanı noktalarına gitmeniz ya da yalnızca bir hafta sonu için yakın bir lokasyona seyahat etmeniz fark etmez! VW karavan denince akla gelen California Camper, muhtemelen en güvenilir, işlevsel ve şık pop-top kamp karavanıdır. Volkswagen, tartışmasız Campervan dünyasının kralıdır ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için kesinlikle mükemmel bir seçimdir.

VW California, bazı özellikleri sayesinde en popüler karavanlar listemizde yer alıyor. Bu karavanın en önemli özelliği, siz ve aileniz için normal bir iş ya da günlük araç olarak kullanılabilecek kadar küçük, aynı zamanda uygun maliyetli olmasıdır. Çok büyük bir alana ihtiyacı olmayan ve fazla yakıt harcamak istemeyenler için hem mükemmel hem de ekonomik bir seçimdir. Pop-top dizaynı sayesinde uzun boylu kampçılar bile akşamları dinlenirken eğilmek zorunda kalmaz ve rahatça lezzetli yemekler hazırlayabilirler.

VW California karavanın iç mekanını özelleştirirken kullanabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Klasik deri koltuklardan, seyahat sırasında hem işlevsel hem de yönetmesi kolay ve konforlu bir iç mekana kadar kamp karavanınızı kişiselleştirmenin çok farklı yolları var. Mutfak, yemek ve uyku faktörleri, tümü dünyanın dört bir yanındaki binlerce kampçı tarafından denenerek test edilmiştir. Yıllarca güvenle kullanabileceğiniz uygun fiyatlı bir kamp karavanı arıyorsanız, VW California Camper sizin için en doğru seçim olacaktır.

Umarsan – Rena 3.60

umarsan rena 3 60 - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Rena karavan, keyifli ve konforlu seyahat tutkunları için özel olarak üretilmiştir. Fonksiyonel iç tasarımı ve opsiyonel özellikleriyle kullanıcılara birbirinden keyifli yolculuklar vadediyor. 4 kişilik ailelere hitap ederek dizayn edilmiş geniş iç hacmi, kullanışlı mutfağı, 100 Lt temiz su, 80 LT gri su kapasitesiyle kamp tutkunlarının beklentilerini karşılayan oldukça konforlu bir seyahat deneyimi sunuyor.

Umarsan – Rena 3.60, fiberglass dış cephe ve mono blok özelliği sayesinde 4 mevsim ısı yalıtım imkanı sunuyor. Kullanışlı mutfağı ve şık mobilya tasarımları, özellikle hanımların büyük beğenisini kazanıyor. Rena 3.60 modeli, 690 kg ağırlık, 3.60 mt boy, 2.20 mt en, 2.03 mt dış ve 1.925 iç yükseklik ölçülerine sahip. Üstelik 750 KG altında olması nedeniyle ruhsata işlenme zorunluluğu da bulunmuyor.

Uzun ve keyifli yolculuklarda ev ortamının konforunu arayanlara hitap eden Rena 3.60 karavan, unutulmayacak kamp anıları biriktirmek için ideal seçimler arasında yer alıyor.

Hotomobil- Ronin

hotomobil ronin - En iyi karavan hangisi? Kamp için karavan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Hotomobil Ronin karavan, her yolculuğunuzu heyecan verici bir deneyim haline getirmeyi hedefliyor. Ronin Motokaravan, devamlı değişen yaşam ve tatil standartlarına ayak uydurabilen yapısı, en ince detaya kadar düşünülmüş iç hacmi ve yaşam alanları ile size kamp tatiliniz için ihtiyacınız olan tüm konforu sunuyor.

Tüm Hotomobil modelleri tasarlanırken doğanın farklı renklerinden ilham alınıyor. Ronin karavanın tasarımında kullanılan ve Güneşin doğuşu ile batışı sırasında ortaya çıkan renkler, karavanın iç dekorasyonuna adeta can veriyor. İç mekan dizaynında kullanılan ahşap malzemeler ve özel dokulu kumaşlar, sadeliğin gücünü temsil ediyor.

Ronin’in teknolojiye dayalı tasarım ilkelerine bağlı olarak ortaya çıkan kendinden emin zarafeti, rafine ancak bir o kadar da dayanıklı bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Karavanın kapsamlı özellikleri ve teknolojik donanımları, kampta geçen her gününüzü daha kolay ve keyifli hale getiriyor. Bu sayede hayatınız boyunca unutamayacağınız kadar rahat ve eğlenceli kamp anıları biriktirmenize olanak sağlıyor.

Aynı zamanda kiralık aravan seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Kiralık karavan seçimi ile ilgili püf noktaları için bu yazımızı takip edin. Karavan kiralama püf noktaları.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar