Dünyanın en iyi kamp alanları, sıra dışı coğrafyalar ve farklı kültürleri keşfetmek isteyenlerin radarında! Deniz kenarı kamp alanları ya da keşfedilmemiş kamp alanları aracılığıyla dünyanın pek çok noktasında uygun maliyetlerle seyahat edebilmek mümkün. Bütçenize göre seçebileceğiniz ücretli kamp alanları ile 5 yıldızlı tatil konforunu da yakalayabilirsiniz.

 

Dünyanın en iyi kamp alanları ile vahşi yaşam deneyimi

Her nerede olursa olsun doğanın içinde kamp yapmak yeniden dirilmek gibi bir şey! Dünyanın farklı coğrafyalarından izler taşıyan kamp alanları ise yeni rotalar keşfetmek, farklı kültürlerin dinamiklerini deneyimlemek, sıra dışı lezzetlerin tadına varmak isteyenlere kapılarını sonuna kadar aralıyor. Dünyanın en vahşi doğal yaşam alanlarında çadırda konaklayarak, doğayla baş başa kalmanın ötesine geçebilirsiniz. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en iyi kamp alanları, vahşi yaşamın aktörlerinin geçit törenine de sahne oluyor.

 

Dünyanın en iyi kamp alanlarında ne yapılır?

Tropikal ormanlar, uçsuz bucaksız çöller, yeryüzünün binlerce rengini bir araya getiren kanyonlar, labirentin içinde kaybolma olasılığı yüksek coğrafyalarda yer alan keşfedilmemiş kamp alanları, doğal yaşamı tüm çıplaklığıyla yaşatıyor. Bütçenize uygun kamp alanlarında konaklayarak doğanın keşfedilmeyi bekleyen gizemine uzanan bir yolculuğa çıkabilir, hayvanat bahçesinde görebileceğiniz aslan, zebra gibi hayvanlarla aynı yollarda yürüyebilirsiniz. Doğal yaşam alanları demişken, en iyi kamp alanları çiftçilerin ürettiği doğal ürünlerle sağlığınız için elverişli bir ortam da sunuyor. Dünyanın en iyi kamp alanları ile sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilir, damağınızda derin izler bırakan bir lezzet keşfine çıkabilirsiniz.

 

Dünyanın en iyi karavan kamp alanları nerede?

Hem doğa ile iç içe hem de hesaplı konaklama seçeneği arayanlar, dünyanın en iyi karavan kamp alanları ile ülke ülke dolaşabiliyor. İsviçre’nin göllerinden, Fransa’nın ortaçağdan derin izler taşıyan rotalarına, Yunan sahillerine, Hollanda’nın köylerine kadar dünyanın pek çok noktasında karavan kamp alanları yer alıyor. Dünyanın en iyi kamp isimleri en çok merak edilenlerden biri. Çadırınızla ya da karavanınızla kamp yaparak farklı kıtaları rotanıza ekleyebilirsiniz. İşte sizi doğanın içinde kamp yapmanın ötesine taşıyabilecek dünyanın en iyi kamp alanları…

 

Dünyanın en iyi kamp alanları nerede?

 

Fas- Sahra Çölü   

Fas- Sahra Çölü 

Fas- Sahra Çölü

Fas’ın ortasında yer alan Sahra Çölü’nde kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız bölgede yer alan geleneksel göçebe kamp yerlerinde konaklayabilirsiniz. Buradaki kamp alanlarında ilkel koşullarda kamp yapabilmek mümkün. Konfor düşkünüyseniz de seçeneğiniz bol. Bölgedeki ücretli kamp alanları çölün ortasında konfor beklentinizi karşılayacak nitelikte donanımlara sahip.

 

Avustralya’nın kırsal bölgeleri

Avustralya’nın Kırsal Bölgeleri

Avustralya’nın Kırsal Bölgeleri

Avustralya’nın çöl kumları, dolambaçlı nehirleri, ucu bucağı olmayan yemyeşil ovaları içinde barındıran kırsal bölgeleri, keşif dolu bir kamp için ideal ortamı sunuyor. Dünyanın en iyi kamp alanları arasında açık ara önde yer alan kamp alanları, kampçıları Avusturyalı yani “Aussie” tarzında kampçılıkla tanıştırıyor. Kamp alanlarında standart çadır yerine su geçirmeyen koza şeklinde uyku tulumları olarak tanımlanan swag al’da konaklıyorsunuz. Bölge labirenti andıran bir arazide yer aldığı için kamp malzemeleri listenize bolca yiyecek ve uydu telefonunu eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Kenya- Masai Mara Ulusal Alanı

Kenya- Masai Mara Ulusal Alanı

Kenya- Masai Mara Ulusal Alanı

Dünyada en çok yabani hayvanın yaşadığı Kenya’da kamp yapmak hayli iddialı. Dünyanın en çok aslan nüfusunu barındıran ülke, aynı zamanda ceylan, zebra, antilop gibi hayvanat bahçesinde görebileceğiniz hayvanların göç yolu üzerinde bulunuyor. Çeşitli kamp alanlarıyla Masai Mara Ulusal Alanı da tam da bu yol üzerinde! Kenya Masai Mara’da ücretli kamp alanları her bütçeye özel çözümler sunuyor. İsterseniz 5 yıldızlı otel konforunu bulabileceğiniz kampları da tercih edebilirsiniz. Hipopotam ve timsahlarla dolu nehirleri, kırmızının her tonunu görebileceğiniz manzarası, akasya ağaçlarıyla dolu zengin yeşil alanları bölgede kamp yapmak için cazibe yaratıyor.

 

Kosta Rika- Corcovado Ulusal Parkı

Kosta Rika- Corcovado Ulusal Parkı

Kosta Rika- Corcovado Ulusal Parkı

Kosta Rika’nın balta girmemiş ormanları, kampçılara vahşi yaşamın kapılarını aralıyor. Dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip Corcovado Ulusal Parkı, ıssız sahilleri ve tropikal ormanlarında bu çeşitliliğe hayat veriyor. Parkın el değmemiş doğal güzellikleri, sizi yabani bir doğanın içinde kamp yapmaya davet ediyor. Parktaki kamp alanlarında konaklayarak maymunlar, kaplanlar hatta pumalarla karşılaşma şansınız yüksek!

 

ABD- Yellowstone-Ulusal-Parkı

ABD- Yellowstone Ulusal Parkı

ABD- Yellowstone Ulusal Parkı

9 bin km uzunluğundaki doğal alanıyla dünyanın her noktasından dağcılar başta olmak üzere kendini doğaya adayan kampçıları ağırlayan Yellowstone-Ulusal-Parkı, onlarca kanyon, yüksek rakımlı göller, nehirler ve volkanik dağlardan oluşuyor. Park bu yönüyle dünyanın en iyi kamp alanları listesinde hatırı sayılır bir öneme sahip. Kampçıların adeta akın ettiği parkta kurulan çadırlar, tıpkı Kapadokya’daki balonlar gibi rengarenk çadır şöleni yaratıyor. Parkta göreceğiniz doğal güzellikler bir yana, burada kamp yaparak kapçı networkününüzü sınır ötesine taşıyabilirsiniz.

 

Hawaii- Haleakala Ulusal Parkı

Hawaii- Haleakala Ulusal Parkı

Hawaii- Haleakala Ulusal Parkı

Uçsuz bucaksız bembeyaz kumsalları, devasa dalgalarıyla bir adalar ülkesi olan Hawaii, kamp alanlarıyla da en popüler tatil destinasyonlarından biri. Özellikle lüks kampçılıkta oldukça iddialı. Haleakala Ulusal Parkı’nda sahil resortlarını aratmayacak şekilde hizmet sunuluyor. Parktaki ücretli kamp alanları varken 5 yıldızlı otellerde konaklamaya gerek duymuyorsunuz. Park sınırlarında kalarak Waimoku şelalelerine uzanan bir yürüyüşe çıkabilir, Haleakala volkanında muhteşem gün doğumunu izleyebilirsiniz.

 

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

Yeni Zellanda’nın dev plajlarında deniz kenarı kamp alanları bulunuyor. Ülke dağlar, platolar, gölgelik ormanlardan oluşan muhteşem doğal güzelliklerini kamp alanlarında da yaşatıyor. Yeni Zelanda kampçılık alanında hayli gelişmiş bir ülke. Kendine has özgür kamp sistemi, kamu alanlarında kamp yapmayı mümkün hale getiriyor. Kamp alanlarının ücretleri sunulan olanaklara göre değişiyor. Bazı kamp alanları temel ihtiyaçları karşılarken bazıları 5 yıldızlı otel konforunu aratmıyor. Kamp planı yaparken konaklamak istediğiniz kamp alanını iyice araştırmakta fayda var! Çünkü bazı kamp alanlarında tuvalet bile bulunmayabiliyor.

 

Hollanda- Landgoed de Barendonk

Hollanda- Landgoed de Barendonk

Hollanda- Landgoed de Barendonk

Tarihi hendeklerle yemyeşil çayırları buluşturan Landgoed de Barendonk’taki kamp alanında karavan ve pikaplar için ayrı bir bölge bulunuyor. Kamp alanında çiftçiler tarafından üretilen süt ürünleriyle besleniyorsunuz. Doğal yiyecekleri ve güzellikleriyle burası tam bir sağlık kampı diyebiliriz. Kamp alanında bisiklete binebilir, daha yukarılara çıkıp tırmanış yapabilirsiniz. Ayrıca GPS ile hazine avı oyununu gibi eğlence ve keşif dolu aktiviteler de kamp alanında sizi bekliyor.

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar