Çoğu kamp tutkunu ebeveyn, çocukla kamp yapmanın zorlu olduğunu düşünüp hayallerinden vazgeçiyor ancak durum hiç de düşündükleri gibi korkutucu değil. Çocuklarla kamp yapmak bazı noktalara dikkat edildiğinde hayal ettiğinizden bile daha keyifli bir aile etkinliğine dönüşebilir.

Her çocuk doğayı keşfetme dürtüsüyle doğar. Kamp çocuklar için harika bir oyun alanı ve doğayı keşfetme fırsatıdır! Haliyle çocuklarla kamp yapmanın püf noktalarını öğrendikten ve kamp malzemelerini hazırladıktan sonra tek ihtiyacınız olan şey yola düşmek!

Bu ilk kampınız olacaksa şu içerikte ilk kez kamp yapacaklara rehberlik etmeye çalıştık, bu yazıdan sonra belki oraya da bir göz atmak istersiniz: İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler – İlk kampınız için 9 öneri

 

Çocukla kamp yaparken neler ihtiyacınız olacak?

Çocukla kamp yaparken neler ihtiyacınız olacak?

Çocukla kamp yaparken neler ihtiyacınız olacak?  

Çocuklarla kamp yapmaktan bahsederken işe önce kamp malzemelerini göz geçirmekte fayda var. Peki listemizin olmazsa olmazları neler?

  1. Çocukların tıpkı evdeki gibi kampta da sağlıklı bir uyku düzenini devam ettirebilecekleri doğal yataklar listede ilk sırada yer alıyor.
  2. Çocuklar için yeterli sıcaklığı sağlayacak ve rahat hareket edebilmesini sağlayacak uyku tulumları seçmelisiniz.
  3. Kamp sandalyelerinin çocuk boyları da var artık. Onlardan mutlaka edinmelisiniz.
  4. Çocuğunuz uyurken size ihtiyaç duymayacak kadar büyükse ona / onlara ayrı bir çadır alabilirsiniz. Eğlenceli tasarımlara sahip çadırlar ilgisini çekecektir. Hem kendine özel çadırının olması, onu kampa dair motive de edecektir.
  5. Fener ve diğer ışıklandırma araçlar başlıca malzemeler arasında ama ailecek açık havada sinema keyfi yapmak için kamplara özel tasarlanmış projeksiyon ve perdesi
  6. İlk yardım çantası şart ve içinde çocuğunuzun olası ilaçları yanında sinek ilacı, böcek sokması için pomad, yanık kremi gibi malzemeleri de unutmayın.
  7. Ocak, yiyecek & içecek kapları, çatal kaşık seti, matara
  8. Hava koşullarına uygun kıyafetler, yedek ayakkabılar, şal / battaniye, çorap
  9. Sabun, tuvalet kâğıdı gibi kişisel bakım ürünleri ve çöp poşeti
  10. Kağıt, boya kalemleri, satranç, puzzle, kutu oyunları gibi dijital olmayan oyunlar da doğayla kucaklaşırken eğlence için şart.

Çocuklarımızın güvenliği hepimizin en büyük önceliği. Bu nedenle kampta güvenlik ve sağlıkla ilgili kriterlere de en yüksek özeni göstermelisiniz. Bu içerikte kampta güvenlik ve sağlık için asgari kriterler nelerdir, derlemeye çalıştık. Kampa gitmeden önce, bir ara mutlaka okumalısınız: Kampta güvenlik ve sağlık için 9 önemli madde

 

Çocuklarla kamp yapmanın faydaları neler?

Çocuklarla kamp yapmanın faydaları neler?

Çocuklarla kamp yapmanın faydaları neler?

Çocukla çadır kampı yapmak her şeyden önce aile birlikteliğini perçinler. Çocukları doğayla yakınlaştırıp hayatta kalma içgüdülerini harekete geçirir, el becerilerini artırır. Öte yandan egzersiz yapmaya teşvik eder ve tazelenme hissi yaratır.

 

Anne babalara önemli kamp tavsiyeleri

Anne babalara önemli kamp tavsiyeleri

Anne babalara önemli kamp tavsiyeleri

Kamptan önce tüm hazırlığı tamamlayın

Kamptan önce tüm hazırlığı tamamlayın

 Kamptan önce tüm hazırlığı tamamlayın

İhtiyaç listesi yapıp yola çıkmadan önce çakı, pil, sinek ilacı gibi ufak ama önemli parçaları hazırlayın. Yoldan veya kamp alanı çevresinden tedarik etme gibi ihtimallere bırakmayın şansınızı. Unutur veya bulamazsanız bu alterlerin eksikliği küçük krizler yaratabilir. El feneri kadar kafaya takılan fenerlerden de edinin. Özellikle çocuğunuz kucağındayken çok kullanışlı olur. Öte yandan kamp ocağı, pişirme setleri gibi eşyaları olabildiğince hafif ve ergonomik olanlardan seçin.Kalacağınız gün sayısına göre yiyecekleri iyi hesaplayın, ne eksik ne fazla olmasına özen gösterin.

 

Çocukla & bebekle kamp yapılacak yerlerin seçimi 

Çocukla & bebekle kamp yapılacak yerlerin seçimi

Çocukla & bebekle kamp yapılacak yerlerin seçimi 

Çocukla kamp yaparken en önemli konu elbette güvenlik! Kamp kuracağınız alanın çocuğunuzu rahatça takip edebileceğiniz bir açıklıkta olmasına dikkat edin. Bulunduğunuz alanda telefon ve internet çekiyor mu? En yakın sağlık kuruluşu nerede? Acil ihtiyaçlar için alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer neresi? Bu soruların cevaplarını mutlaka öğrenin. Elektrik, su, tuvalet ve duş gibi imkanlardan yararlanacağınız camping alanından ücretli faydalanmanız da mümkün. Çevrenizde daha önce çocuklarıyla gitmiş arkadaşlarınız varsa onlardan kamp alanı hakkında tavsiye alabilirsiniz. Örneğin kamp alanının yakınlarında sadece kayalıklardan denize giriliyorsa bu size engele olabilir.

 

Görev dağılımı yapıp birlikte yerleşin

Görev dağılımı yapıp birlikte yerleşin

Görev dağılımı yapıp birlikte yerleşin

Çadırı kurmaktan içini düzenlemeye, diğer eşyaların yerleştirilmesinden yemek hazırlığına kadar birçok aşamada çocuklara görev vermek, kampı eğlenceli ve öğretici hale getirir. Bu sayede alana gelir gelmez çocuğun sıkılmasına fırsat bırakmamış olursunuz.

 

Kıyafet seçimine dikkat

Kıyafet seçimine dikkat

Kıyafet seçimine dikkat! 

Çocukla kamp yapmak demek kıyafetlerin bol bol kirlenmesi demek çünkü özgürce koşup oynayacakları yegane yerdeler. Haliyle anne babaların da kirlenme telaşından uzaklaşıp rahat olmaları önemli. Yanınıza hafif, kolay kuruyan ve giyip çıkarması pratik kıyafetler alın. Her parçanın yedekleri olsun, özellikle de ayakkabı ve çoraplar! Yağmur ihtimaline karşı çizme de alabilirsiniz ama yağmur yoksa uzun uzun ayaklarının çizme içinde kalmamasına özen gösterin. Çünkü ayakları terletecektir. Mevsim sıcaklığın sıklıkla değiştiği bir dönemse çocuğunuzu kat kat giydirmenizde fayda var. Havalar soğuksa çantanızda polarlara yer açın!

 

Kampa giderken ne giyilir? Kampta ne giyilir? Mevsimine göre kamp kombinleri

 

Yemeği kararında götürün  

Yemeği kararında götürün

Yemeği kararında götürün  

Tüketimi de taşınması ve saklaması da kolay yiyeceklere öncelik verin. Fındık, fıstık, kurutulmuş meyve gibi enerji veren atıştırmalıklar, aynı zamanda cepte taşınmaya da müsaittir. Alanda bulaşık ve çöp çıkarmamak adına salatalık gibi yiyecekleri yıkanıp ayıklanmış halde götürebilirsiniz. Kamp ocağında yapabileceğiniz pratik yemekler başında omlet ve makarna geliyor. Ayrıca sandviç ekmeği ile günün her saati pratik çözümler yaratabilirsiniz. Ateşte sucuk, marshmallow kızartabilir, közde patates yapıp birkaç malzemeyle kumpire bile dönüştürebilirsiniz. Spn olarak çocukların ellerinde tutup oyun oynarken dahi yiyebilecekleri mısır veya meyve gibi yiyecekleri de götürmeyi unutmayın.

 

Kampta ne yenir? Sağlıklı kamp yemekleri nelerdir? Kampta yapılacak basit yemekler neler?

 

Aktivite listeniz hazır olsun 

Aktivite listeniz hazır olsun

Aktivite listeniz hazır olsun 

Doğada aktivite çok; balık tutmak, kuş gözlemciliği, yürüyüş yapmak, yüzmek ve hatta çimlerde yuvarlanmak… Öte yandan dürbün, boyama kitapları ve kalemleri, bitkiler ve hayvanları görsellerle anlatan kitaplar gibi birkaç destekleyici şey almanız işinizi kolaylaştırabilir.

Kampta neler yapılır? Eğlenceli kamp aktiviteleri ve kampta oynanacak oyunlar

 

Kamp Hayatı İndirimli Ürün Önerileri:

10en uygun fiyatli kamp malzemeleri - Çocukla kamp yapmak! Çocuklarla kamp yapmanın 6 püf noktası

11eksiksiz kamp malzemeleri listesi - Çocukla kamp yapmak! Çocuklarla kamp yapmanın 6 püf noktası

7kamp sandalyesi tavsiyeleri 2023 - Çocukla kamp yapmak! Çocuklarla kamp yapmanın 6 püf noktası

14 - Çocukla kamp yapmak! Çocuklarla kamp yapmanın 6 püf noktası

kamp ocagi fiyatlari 2023 - Çocukla kamp yapmak! Çocuklarla kamp yapmanın 6 püf noktası

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar