Orta Karadeniz’de mavinin ve yeşilin kesişme noktasında yer alan Ordu’nun bir ilçesi olan Akkuş kamp alanı alternatifleriyle de kamp ve doğa tutkunlarının gözdesi. Kuzeyde Samsun’un Ünye, güneyde Tokat’ın Niksar ilçesinin kuşattığı Akkuş, kamp alanları ile Karadeniz’in yeşilin binbir tonunu barındıran doğal güzellikleri farklı bir pencereden yorumluyor. Akkuş kamp alanları hakkında merak edilenleri bölgede kamp yapmaya en uygun kamp yerlerini sizler için araştırdık. İşte birbirinden güzel Akkuş kamp alanları

 

Akkuş kamp alanları nerede?

Kamp ve doğa aktiviteleri için oldukça uygun koşullara sahip, Ordu’ya yaklaşık 120 km uzaklıkta yer alan Akkuş kamp alanı alternatifleriyle doğayla baş başa izole kamp anlayışını yeniden tanımlıyor. Tertemiz havası, yemyeşil doğası ile Karadeniz seyahatlerinin mola durakları arasına da giren Akkuş kamp alanı açısından Karadeniz’in diğer bölgeleri kadar zengin seçeneklere sahip olmasa da deneyimlemeye değer! Subaşı ve Kapılı mevkilerindeki Akkuş kamp yerleri, bölgede kamp yapmayı elverişli hale getiriyor.

 

Akkuş kamp alanları olanakları neler?

Akkuş kamp alanları, oldukça bakir bir bölgede yer aldığı için bu bölgelerde konaklamak ve doğayı keşfetmenin dışında yapılabilecekler sınırlı. Karadeniz’in az bilinen bölgelerinde yer alan Akkuş kamp alanları, doğanın tüm çıplaklığını gözler önüne seriyor. Kamp alanları herhangi bir tesis tarafından işletilmediği için elektrik, tuvalet, sıcak duş, ortak mutfak, wifi gibi hizmetler sunulmuyor. Yeşilin her tonunun dansına şahitlik eden Akkuş kamp yerleri, doğal güzellikleriyle bu tür hizmetlerin yokluğunu pek de aratmıyor. Sadece birkaç gün için şehrin gürültüsünden kaçıp kafanızı dinlemek, kendinizi ulaşılamaz kılmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Gerekli ekipmanınızı ve ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri yanınıza almanız yeterli. Telefonunuzu evde bırakabilirsiniz, çünkü çekmiyor!

 

Akkuş kamp alanları kalabalık mı?

Ordu’nun en bakir bölgelerinden biri olan Akkuş, kamp alanları ile yeni keşfedilen kamp rotalarından biri. Akkuş, kamp alanı açısından büyük bir potansiyele sahip ancak henüz bu potansiyel yeterince olgunlaşmadığı için bölgede yığınlar halinde kalabalıklar oluşmuyor. Keşif meraklıları kampçıların uğrak yeri olduğunu belirtelim.  Karadeniz’in belki de en az kalabalık kamp alanları bu bölgede yer alıyor. Bu nedenle Akkuş, kamp alanları oldukça sakin ve sessiz bir atmosfer sunuyor. Hazır bölge popüler hale gelmemişken elinizi çabuk tutmanızı öneririz.

 

Akkuş kamp alanları mangal yapmaya uygun mu?

Doğanın görkemli güzelliğini yaşayan Akkuş kamp alanları, ateş yakmaya uygun. Oksijen bolluğu nedeniyle karnınızın çok acıkacağı konusunda sizi uyaralım. Yanınıza mangalınızı almayı, kampa varmadan önce bir kasaba uğramayı ihmal etmeyin! Eğer kamp için bahar aylarını tercih ettiyseniz şanslısınız. Akkuş kamp alanları sizi doğal otlarla tanıştırıyor. Mangala eşlik eden salatanızı kamp alanını kuşatan doğal otlarla hazırlayabilirsiniz.

 

En iyi Akkuş kamp alanları

En iyi Akkuş kamp alanları önerilerine geçmeden Akkuş’un tarihi ve doğal güzelliklerini bir kez daha hatırlayalım. Frigler, Lidyalılar, Anadolu Selçuklu uygarlıklara ev sahipliği yapan, 15. yy’da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girerek eşsiz bir kültür esintisi yaratan Akkuş’ta kamp yapmak, tarihin derinliklerine uzanan bir yolculuğa çıkmak gibi… Yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan yaylalarında kamp yapmanın tadı bir başka güzel. Akkuş kamp alanları tam anlamıyla oksijen deposu. Uzun bir yolculuğun ardından varacağınız herhangi bir Akkuş kamp alanı sizi doğanın mucizeleriyle tanıştıracak.

 

Argan Yaylası Kamp Alanı

En iyi Akkuş kamp alanları

En iyi Akkuş kamp alanları

Akkuş’ta Subaşı mevkinde yer alan Argan Yaylası, Akkuş kamp alanları arasında konumu ve ulaşım olanaklarıyla en çok tercih edilen Akkuş kamp alanı olma unvanını taşıyor. Kampa özel araçlarla da ulaşım oldukça kolay. Toplu ulaşım büyük bir kolaylık olsa da kendi aracınız yoksa araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Çünkü hazır Akkuş’a gelmişken uzak bölgelerdeki doğal güzellikleri de keşfetmeden gitmenizi istemeyiz. Aygan Yaylası’nda tuvalet, elektrik, sıcak su gibi imkanlar bulunmuyor. Kamp alanında küçük bir işletme olsa da yeme- içme ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilecek düzeyde değil. Bu nedenle yola çıkmadan önce alışveriş sepetinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

Kapılı Cıngırt Şelalesi Kamp Alanı

En iyi Akkuş kamp alanları

En iyi Akkuş kamp alanları

Şelaleye komşu Akkuş kamp alanı ile şırıl şırıl akan suların sesini ve güzelliğini kampınıza dahil edebilirsiniz. Kapılı mevkinde yer alan Kapılı Cıngırt Şelalesi’nde kamp yapmak için çok geçerli bir nedeniniz var. Kapılı Cıngırt Şelalesi Kamp Alanı, şelalenin hemen yanı başında yer alıyor. Kamp alanına toplu ulaşım ne yazık ki yok. Yolu epeyi virajlı olduğu için yolculuk şartları biraz çetin. Araç kullanırken tedbirli olmakta fayda var. Kapılı Cıngırt Şelalesi Kamp Alanı genel olarak engebeli bir arazi üzerinde kurulu olsa da çadır kurabileceğiniz düzlük alanlar da mevcut. Restoran, cafe, tuvalet, market ve elektrik gibi olanakları olmadığı için yiyecek ve ekipmanlarınızı tam olarak temin etmenizde fayda var. 

Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp
Prof. Dr. Hayati Kamp uzun yıllar kamp ve kampçılık üzerine çalışmalar yürütmüş bir akademisyen ve kamp dostudur. Bu parodi karakter eğlence amaçlı oluşturulmuş olup kamphayati.com içerikleri profesyonel editör ve kampçılar tarafından yazılmaktadır.

Yorumlar